Поради для бійців і тиск на чиновників
За таким принципом починає працювати у столиці чергова служба юридичної підтримки родин військовихЩе один проект юридичної підтримки для родин учасників АТО запустила МГО «Міжнародна ліга захисту прав громадян України». Правові консультації вже надають окремі адвокати, практично при кожній спілці чи товаристві учасників АТО працює юридична служба. Тепер і юристи організації будуть надавати безкоштовні консультації — при особистих зустрічах чи телефоном — батькам, дружинам, дітям тих бійців, які беруть участь в бойових діях. Також обіцяють тиснути на чиновників, бо іноді вислухати людину та продумати алгоритм дій — мало. Щоб отримати передбачену пільгу, якийсь документ чи знижку на комунальні послуги, треба втручання зовні. Приміром, «День» раніше розповідав про дружину загиблого бійця, яка просила у місцевої влади поміняти батареї та вікна у квартирі. Без втручання волонтерів і редакції жінка досі б мала самі обіцянки, лише під спільним тиском чиновники таки знайшли кошти на нові батареї. Система ж має працювати як злагоджений механізм, без стороннього втручання та інформаційного галасу.
«Уже втомився слухати, що чиновники закривають двері перед носом, не беруть заяви, не відповідають на звернення або часто порушують тридцятиденні терміни з відповідями, тому хочемо по максимуму допомогти цим родинам, — пояснює причину юридичного проекту голова правління МГО «Міжнародна ліга захисту прав громадян України» Едуард Багіров. — Треба захистити родини учасників АТО у правовому полі, є батьки чи родини, які не отримують інформації про передбачені державою пільги, ми готові надавати такі консультації. Поки у Києві, а далі — і в інших регіонах. Будемо підштовхувати чиновників до вирішення проблеми та тиснути на них, щоб прискорити роботу державних органів».
Правник пропонує однодумцям об’єднувати зусилля. За його прогнозами, юридична підтримка цих родин буде затребуваною в найближче десятиліття як мінімум.
Сергій Хозєєв, який воював на сході України, позитивно оцінює такі юридичні проекти. Бо тепер, як і більшість побратимів, мусить воювати вдома з бюрократичною системою: щоб водити свою дитину в садочок безкоштовно, мусить надати документ про участь в АТО. Та оскільки пішов служити у добровольчий батальйон, досі офіційного статусу не отримав, документи ще — на розгляді у комісії. Його бойовий товариш Владислав Мицюк-Минкевич має схожі проблеми: діти навчаються у школі, і щоб вони отримували харчування безкоштовно, дирекція чомусь вимагає від батька «картку киянина», а не довідку про участь в АТО. Хоча на рівні КМДА визначено: діти, чиї батьки воювали на сході, мають право на безкоштовне харчування саме за документами про участь їх у антитерористичній операції. Такі правові колізії — не рідкість. На жаль, чиновники досі не навчилися реагувати на нові соціальні виклики. А мали б.