Потребує захисту
85,2% українців спілкуються російською мовоюВ суботу світова громадськість вчетверте відзначала Міжнародний день рідної мови. Цю дату затверджено 1999 року Генеральною Конференцією ЮНЕСКО на знак солідарності з днем загиблих захисників мови в Бангладеш. Цього дня 1952 року влада жорстоко розправилися з демонстрацією протесту, яка виступала проти заборони використати в країні бенгальської мови.
Зараз світ розмовляє майже сімома тисячами різних мов, в Україні ж їхня звукова палітра нараховує понад сотню. За даними Інституту соціології НАНУ, українську мову в нашій країні вважає своєю рідною 67,5% населення, а 29,6% називають такою російську. Фахівці твердять, що в політичному аспекті українська мова зіграла значну консолідуючу роль на перших етапах становлення незалежної держави. Українська мова з мови сіл і передмість перетворилася на мову державних кабінетів, наукових конференцій, політичних диспутів. Однак достатні умови для формування престижності та соціальної значущості мови в країні не створено. Учасники круглого столу «Рідна мова як засіб етнокультурного самовизначення та національної єдності», організованого Міністерством культури і мистецтв України спільно з Асоціацією національно-культурних об’єднань, зазначали, що за показниками збереження мови своєї національності українці відстають від росіян, угорців, кримських татар і румун. Згідно з даними перепису населення, 85,2% українців спілкуються російською мовою. «Це тривожний для держави симптом, коли титульна нація відстає від інших у збереженні своєї мови», — твердить Микола Карпенко, головний консультант відділу гуманітарної політики Національного інституту стратегічних досліджень.
Проте більшість експертів категорично проти будь-яких каральних заходів щодо тих, хто не знає державної мови. Сьогодні Закон «Про мову» в нашій країні передбачає обов’язкове володіння українською для державних службовців, однак ніякого контролюючого органу для перевірки знань у нас не передбачено. У той же час, як відомо, в деяких країнах вчиняють досить жорстко. Наприклад, нещодавно в Естонії п’ятнадцять учителів російської мови з російської школи було оштрафовано за незнання державної мови. А у Франції нещодавно ухвалено закон про захист французької мови. Вживання офіційною особою слів іншомовного походження (при наявності відповідних французьких) тепер вважається правопорушенням і тягне за собою значний штраф. Такі санкції в демократичній Франції не вважаються порушенням прав громадян.