Перейти до основного вмісту

Приборкання гендера

Українські особливості дотримання прав чоловіків і жінок
14 січня, 00:00
У грудні Україна підтримала акцію «16 днів проти гендерного (за ознаками статі) насильства», ініційовану рядом міжнародних організацій. Але для того, щоб досягнути результату, привертати увагу до проблем домашнього насильства, торгівлі людьми, побутового шовінізму за статевою ознакою і т.д., необхідно цілий рік. І якщо під час акції головна увага «круглих столів» і тренiнгів приділялася викорінюванню загальних бід пiд кутом зору глобалізації, то у нашому громадському форумі ми фокусуємо увагу на українських аспектах гендерного питання.

Якщо суспільство прищеплює своїм громадянам, що амбіційна жінка — нонсенс, а справжній чоловік не може бути емоційним і ніжним, то воно порушує права людини. Люди мають самі визначати лінію своєї поведінки, незалежно від статевої належності. Тепер в Україні це відстежуватимуть і заступники глав обласних адміністрацій, що відповідають за реалізацію гендерної політики. Мета їхньої діяльності — гендерний паритет, який вирівнює можливості людини незалежно від статі та нейтралізує упереджений вплив на особистість.

Застарів фемінізм, який захищає тільки жінок. У сучасному суспільстві вже працюють гендерні організації, що відстоюють права і жінок, і чоловіків. Наукові дослідження підтверджують — соціальні відмінності між чоловіками та жінками не такі великі та створюються переважно вихованням. Чоловіки та жінки не «з різних планет», а з однієї, і заданість біографії тільки від статі — найпоширеніша несправедливість.

І впровадження гендерного підходу до державної політики — не тільки данина європейській моді. За статистикою ООН, 2/3 роботи припадає на частку жінок, і тільки 1/3 — чоловіків. У той же час 1/3 всіх зарплат припадає на частку жінок, 2/3 — чоловіків. 1% всього майна належить жінкам, інші 99% — чоловікам! Україна додає свої цифри до цього несправедливого переліку. Надзвичайно мале представництво жінок у вищому ешелоні влади, а Сюзанна Станiк — поки що єдина жінка-посол. Зарплата жінок в Україні становить 70% від зарплати чоловіків, а серед скорочених їх 62,6%. Жінки більше страждають від насильства в сім’ї та торгівлі людьми. Не легше чоловікам. Тривалість їхнього життя на 11 років менша за тривалість жіночого.

Історично склалося так, що в Україні жінка мала немалі майнові права і користувалася впливом у сім’ї (див. довідку). Дійсно, можливості українських жінок — і селянок, і панянок у період Київської Русі та в середньовіччі разючі. Завдяки цьому періоду повага до жінки вросла в ментальність нашого народу. В сучасній Україні щодо цього похвалитися особливо нічим. Тому перед новим владним інститутом вирішення гендерних проблем стоять значні завдання. Заступників мерів чекають і реальні справи — від створення робочих місць до проведення конкурсів краси в колоніях. Але передусім — подолання суспільних стереотипів на регіональному рівні. Належить освоїти новий для нас гендерний пласт — чоловіків. Вони рідше скаржаться на насильство в сім’ї, по-своєму страждають через моральні «заборони на професію» і не можуть залишитися вдома з дітьми, навіть якщо мають до цього схильність.

Психологи вважають, що існує досить дійовий спосіб боротьби з насильством над особистістю — підвищення самооцінки. Людина, яка себе поважає, не стане жертвою обставин. Полюбити себе, прийняти свою особистість з усіма недоліками і навчитися приймати світ таким, яким він є, навчають на курсах «Жінки для жінок» міжнародної організації «La stradа». Поки що ж у нас переважно не попереджують проблеми, а просто допомагають пережити важкий період жертвам насильства в притулках (вони є в усіх великих містах). Нинішній нелегкий період розвитку держави наклав свій відбиток на цю проблему.

А що за горизонтом? Постгендерне суспільство, де кожен може бути і скромним, і владним, де турботливість і честолюбство однаково винагороджуватимуться суспільством. Де не буде образливих анекдотів про короткий розум і довгі коси, а рівність статей буде побудовано на збереженні та повазі відмінностей. Але ніщо не нове під місяцем. Стверджують, що Ісус Христос поєднував у своєму характері чоловічі та жіночі риси, а Біблія готує такі якості кожній дійсно довершеній людині. А першим гендерним активістом був, напевно, Платон, який сказав: «Чи є в Державі щось краще за можливість віддати належне як жінкам, так і чоловікам? Звичайно, немає».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати