Пташиний грип: перший тривожний сигнал?
У селі Рубіжне Луганської області з гострим отруєнням госпіталізовані четверо дітей. У цьому не було б нічого неординарного, якби не одна обставина: всі діти їли куряче м'ясо. Проте, версію пташиного грипу обласні епідеміологи тут же відмели. Причина нездужання, на їхню думку, — ротовірусна інфекція, — характерне для осені захворювання. І курятина у цьому випадку — ні до чого.
Водночас Всесвітня організація охорони здоров'я заявила про те, що нові спалахи пташиного грипу слід очікувати в Греції і в Україні. Саме ці країни, стверджує ВООЗ, лежать на шляху міграції перелітних птахів. Звісно, грамотна профілактика може поставити заслін інфекції. Але в Криму, наприклад, де, згідно з різними оцінками, на зиму «осідає» від 500 тисяч до 1,5 мільйонів птахів, «складають руки». Днями на засіданні комісії з надзвичайних ситуацій і техногенної безпеки Євпаторії було сказано, що місто не готове зустріти пташиний грип. У медиків немає досвіду роботи з такими захворюваннями. Адже останній раз пандемія була зафіксована в 1968 році, і покоління лікарів, яке безпосередньо стикалося з цією проблемою, вже пішло.
У центрі ж закликають не панікувати. Українські ветеринари готові провести дослідження аналізів крові домашнього й дикого птаха разом з фахівцями з інших держав. Тим самим гарантуючи, що ніхто в країні не приховує випадків захворювання на пташиний грип. Про це, передають podrobnosti.com, заявив головний державний інспектор ветеринарної медицини України Петро Вербицький. За його словами, центральна лабораторія ветеринарної медицини вже перевірила 37 тисяч проб крові птахів із підприємств по всій Україні. У 700 випадках була підозра на грип, але жодна, на щастя, не підтвердилася. П. Вербицький також повідомив, що клінічні ознаки захворювання пташиним грипом з'являються насамперед у домашнього водоплавного птаха. І тому будь-який його власник за найменшої підозри може проконсультуватися з фахівцями «гарячої» телефонної лінії, що працює у кожній районній ветеринарній лікарні.
Самі ж птахівники заявляють, насамперед, про збитки. У суспільстві зростає паніка, у зв'язку з чим обсяги реалізації курятини підприємствами скоротилися на 30— 40%. За словами директора Асоціації «Спілка птахівників України» Олександра Бакуменка, якщо споживання й надалі буде знижуватися, через 2—3 тижні птахофабрики просто зупиняться. А директор з виробництва ТОВ «Агроукрптах» Віктор Сороковенко взагалі висловив думку, що ситуація з пташиним грипом розпалюється штучно. На його думку, ажіотаж навколо інфекції вигідний певним силам, які мають на меті ослабити галузь птахівництва в Україні та інших пострадянських країнах. За словами Віктора Сороковенка, ситуація, що склалася, може призвести до краху вітчизняного птахівництва й до поновлення поставок пташиного м'яса американського виробництва.
Нагадаємо: зараз в Україні діє заборона на імпорт птаха й продуктів його переробки з Греції, Туреччини, Румунії, азіатської частини Російської Федерації та країн Південно- Східної Азії. І кілька тижнів тому Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким передбачається віднайти кошти для розвитку вітчизняного птахівництва.
Випуск газети №:
№205, (2005)Рубрика
Суспільство