Розбите «серце» Пушкінської
«День» оцінив шанси на відновлення незаконно приватизованих дитсадка та садиби Міхельсона у центрі КиєваЗ балкона активіста Миколи Жукова відкривається контрастний краєвид: окрім нових будівель у дворику на вулиці Пушкінській, 33, добре видно занедбану пам’ятку архітектури — садибу Міхельсона — та напівзруйнований дитячий садок. Пам’ятка разом із дошкільним закладом багато років тому опинились у приватній власності, їх мали знести, щоб збудувати багатоповерховий готельно-офісний центр. Опір громади завадив планам забудовника. Однак ні інвестор, ні місто наразі не докладають жодних зусиль, щоб повернути пам’яткам належний вигляд, а садочок відновити. Ми з’ясовували, які перспективи на друге життя має двір Пушкінської.
НЕІСНУЮЧА ПРИВАТИЗАЦІЯ
Першими у руках інвестора опинилися чотири будинки, що входять до садиби Міхельсона. У лютому 1998 року Київрада наче прийняла рішення про передачу комплексу у власність компанії «Д. І. Б.» з подальшою реконструкцією. Але, як з’ясували місцеві мешканці, насправді такого рішення не існує. Про це свідчить отримана із Державного архіву Києва стенограма лютневого засідання. Це стало основною зачіпкою та аргументом, щоб відстоювати у судах те, що приватизація пам’яток незаконна.
На той час пам’яткоохоронний статус мали лише два прибуткові будиночки — на фасаді одного з них є відповідна табличка. Громада домоглась, щоб до реєстру пам’яток включили всю садибу. Микола Жуков каже, що більш цінними є два будиночки, які Міхельсон будував для своїх доньок — над входом в один з них збереглась літера «М», на обох є барельєфи з дівочими обличчями. У цих спорудах можна було б розповідати неймовірну історію родини та садиби, що чи не єдина на Київ збереглась як цілісний комплекс. Лишилась цілою навіть конюшня посередині двору.
«Давно живу тут і спостерігаю, як змінювалось все довкола. Раніше це були житлові будинки. Є записи правоохоронних органів, що власник неналежним чином зберігає пам’ятки. А забудовник відповідає, що ми не даємо це робити», — зауважує Микола Жуков.
ЗАМІСТЬ САДИБИ — ВИСОТКА З ПАРКІНГОМ
Пройти на територію маєтку заважає паркан. Але і так видно, як пам’ятку руйнує час і вандали: торік тут була пожежа, ще раніше — вибили вікна. «Ось дах понівечений, уже прогнив. Його треба перекривати, але забудовник навмисно цього не робить», — розповідає далі Микола Жуков.
Обходимо будинки ззаду — тут чоловік показує, як осипаються цегляні карнизи. Кожен карниз важить з 200 кілограмів, торік один такий, падаючи, ледь не вбив перехожого. «Тепер от стрічками територію огородили, але ж поки щось не станеться, ніхто нічого не робить», — зауважує активіст.
Наразі власником садиби є фірма «НЕСТ», яка нещодавно навіть проводила конкурс на найкращий проект відновлення пам’ятки ХІХ століття. Більшість проектів громада розкритикувала, не підтримала конкурсні ідеї й комісія з питань культури, туризму й інформаційної політики Київської міської ради. «Частина проектів передбачала нарощування поверхів або планувалось сховати верхні поверхи у дах. Хотіли робити ще паркінг на два-три поверхи під землю, але це створить перешкоди для руху підземних вод з парку Шевченка на Хрещатик, це — загроза для інших будинків», — додає активіст.
Єдиний вихід для порятунку садиби — реставрація. Та «НЕСТ» не має для цього грошей. Принаймні, як свідчать ЗМІ, у компанії мільйонні борги перед банками за минулі будівельні проекти. Інший варіант — місто повертає пам’ятку у свою власність, оскільки інвестор не виконує своїх зобов’язань. До речі, на такій практиці нещодавно наголосив міський голова Києва Віталій Кличко, який доручив перевірити стан усіх аварійних пам’яток та з’ясувати, як орендарі чи власники дотримуються вимог з їх охорони.
ВКРАДЕНЕ ДИТИНСТВО
За якихось кількадесят метрів від садиби стоїть дитячий садочок — біль і розчарування усієї Пушкінської. Шикарна територія у півгектара, розташування у центрі міста, зелена зона, три корпуси у кілька поверхів, розраховані на 150 дітей — він був би безцінним дошкільним закладом, а натомість пустує.
У червні 2001 року Старокиївська райрада буцімто передала компанії «Д. І. Б» три корпуси на Пушкінській, 33 для знесення з умовою будівництва нового садочка №183 на вулиці Червоноармійській, 12-Г. Активісти роздобули у Держархіві копію стенограми цього засідання: насправді прийняли рішення передати садочок компанії не у власність, а на баланс, з тим, що заклад буде і далі належати місту. На цій неточності побудована апеляційна скарга прокуратури Києва до забудовника, мета якої — повернути садок киянам.
До речі, про проблему незаконної приватизації садочка одним з перших писав саме «День», ще 2003 року. А нещодавно редакція отримала колективного листа з понад сотнею підписів активістів — у ньому громада просить Віталія Кличка повернути садок у комунальну власність Києва.
«САДОК ОБОРОНЯЛИ ХЛОПЦІ-ВОЛОНТЕРИ»
Садок треба не тільки повернути, а й ремонтувати. Найбільш гнітюче враження справляє перший корпус, який 2007 року забудовник намагався знести. «О восьмій ранку пригнали екскаватор і почали руйнувати садок. Збіглися місцеві, хтось із чоловіків просто став під ківш і так зупинив екскаватор. За 15 хвилин встигли багато чого наробити (одне крило садка зруйноване практично вщент. — Авт.), потім почався місцевий «Майдан», хлопці-волонтери обороняли садок, спали у підвалах», — зазначає Микола Жуков.
ІЗ ТРЬОХ КОРПУСІВ ДИТСАДКА ЦЕЙ — НАЙСТАРІШИЙ. НА ЖАЛЬ, ВІН ПЕРЕБУВАЄ В АВАРІЙНОМУ СТАНІ, АЛЕ РЕШТУ ПРИМІЩЕНЬ ЦІЛКОМ МОЖЛИВО ВІДНОВИТИ
Можна зайти всередину зруйнованого корпусу. Ні вікон, ні дверей фактично нема, кімнати стоять без меблів, з одного вікна визирає телевізор — це безхатьки облаштовували свій побут. Шпалери обідрані, єдине, що лишилось від садка — намальовані на стінах картини з персонажами казок та мультфільмів, тільки фарба полущилась. Набрели з фотокореспондентом на кімнатку, де складали іграшки, дитячі малюнки, заготовки для аплікацій — певно, вихователі наперед готувались до чергового заняття.
«От чому таке ставлення міста? Є рішення Київради про відновлення дитсадка, але воно нічого з ним не робить, землі у «НЕСТу» вже нема, ми домоглись розірвання з ними договору оренди», — обурюється активіст. В одному з вікон без скла помічаємо, як хтось посадив на раму ляльку Барбі, наче натяк чиновникам і владі взагалі — нарешті дійте.
P.S. «День» публікує текст відкритого звернення активістів, членів Будинкового комітету «Квартал Пушкінська-Червоноармійська», у якому громада вимагає від Віталія Кличка втрутитись у ситуацію та повернути дитсадок №183 місту. Звернення підписало понад півтори сотні осіб.