Спецстатус для тилових помічників
Дніпропетровські волонтери домагаються дозволу на носіння зброї для самозахисту та гарантій соціального захистуДніпропетровські волонтери домагаються надання державою спеціального статусу особам, які допомогають українській армії. Про це повідомили на прес-конференції представники волонтерських груп регіону, які займаються постачанням спорядження військовим частинам і добровольчим батальйонам у зоні АТО.
За словами Олександра Каховського, робота волонтерів пов’язана із значним ризиком — у зоні АТО продовжується «полювання» озброєних сепаратистів на людей, які допомагають українським військовикам. Тому волонтери чекають від держави певного соціального захисту, а також дозволу на носіння зброї для самозахисту. «Якби держава все ж надала якийсь статус волонтерам, щоб волонтер міг користуватися зброєю для самозахисту. Те, що зараз мають волонтери, у яких навіть є дозволи на зброю, це — максимум карабіни. А потрібні дозволи на автоматичну зброю. Це дуже важливе питання, яке, ми сподіваємося, держава вирішить. Крім того, потрібний соціальний захист волонтерів. Не йдеться про статус учасників АТО, але, наприклад, якщо я три дні підряд їжджу зоною АТО, то я хоч би повинен розуміти, що, в разі чого, держава потурбується про мою родину. Крім того, при пораненнях волонтери повинні мати право на безкоштовне лікування», — сказав Олександр Каховський. Його колеги з інших волонтерських груп вважають, що держава повинна визнати їх співробітниками тилового забезпечення української армії, хай і на добровільних засадах. Адже обсяги гуманітарної допомоги, яку вони перевезли в зону АТО, вже давно перевищують мільйони гривень.
Крім того, на думку волонтерів, люди, які безкорисливо допомагають армії, заслуговують на включення в спеціальні моніторингові групи для неупереджених перевірок складів Міністерства оборони України, майна військових відомств. «Сьогодні доходить до смішного, коли приїжджає в підрозділ який-небудь заступник по тилу і запитує у бійців не про те, що потрібно військовим, а чим у них можна поживитися з того, що привезли волонтери», — розповідають добровільні помічники армії.
Ініціативи дніпропетровських волонтерів підтримують і в Штабі національного захисту області. Його представники зазначають, що останнім часом спостерігається різкий спад волонтерської активності. «Коли по телебаченню говорять, що війни немає, а українська армія десь укріплює позиції, то люди не розуміють, навіщо допомагати. Особливо якщо в Міноборони занижують кількість загиблих і поранених. Крім того, самі волонтери буквально «вигоряють», їм самим потрібна психологічна допомога. Тому що з самого початку конфлікту вони допомагають армії без сну і відпочинку, а при цьому їм потрібно ще і працювати, щоб годувати свої родини», — сказала волонтерка Наталія Хазан.