Сумний рахунок сніговим жертвам триває
Під час активного сходу снігів із закарпатських схилів та видолинків не припиняє своєї роботи лічильник гіркої статистики. На подвір’ї власного будинку в селі Драгиня Мукачівського району під сніговим завалом, що зменшився від сонця, було знайдено труп 66-річної господині, котру вважали зниклою. А перед тим, за аналогічних причин, загинула 70-річна мешканка села Кольчино того ж району.
На щастя, ріки поки що «законослухняні». Навіть могутня рання гроза 7 березня не викликала значного підйому вод. Шість тисяч мішків із піском, мов у блокадному Ленінграді, було покладено на набережній Ужа, щоб запобігти переливу води через дамбу. Але три паводкові хвилі не наклалися одна на одну, а пройшли почергово, викликаючи незначні коливання рівня ріки. Цьому, втім, посприяло те, що для збільшення проточності води міська влада подбала про вирубку дерев і кущів на островах, а Уж роздвоїли. Та, про всяк випадок, солдати досі прочищають сильно занехаяні зливові стоки на вулицях. Бо тотального танення снігу в горах ще не було.
Посилений місцевий стік на територіях Румунії та Угорщини викликав різкий підйом рівнів рік Тур і Батар, унаслідок чого в селі Велика Паладь Виноградівського району підтоплено 40 садиб. Посилений стік затопив і 11 садиб у селищі Вилок на Виноградівщині. В цьому ж районі, в с. Дяково, підтоплено сім будинків. Працівники МНС прокопують відвідні канали, відкачують тисянську воду. В Хустському районі в селищі Вишків річка Тиса підтопила 200 будинків. Щоб перекрити шлях стихії, покладено чотири тисячі мішків із піском. Інтенсивне танення снігів спричинило переливи через автодороги Вилок—Дяково, Дяково—Чепа, Велика Паладь—Петрово Виноградівського району та Довге Поле—Ужгород. Рух транспорту було припинено. Вживаються заходи для поновлення сполучення з присілком Свобода Міжгірського району, до якого перекрила шлях могутня снігова лавина. Висота снігу в завалі шість метрів, а довжина «барикади» — три кілометри. Тут працюють представники МНС і місцеві жителі.
Хоча паводкова ситуація в області під контролем, але депутати обласної ради надіслали Президентові, голові ВР О.Ткаченку та прем’єр-міністрові В.Пустовойтенку звернення, в якому, зокрема, сказано: «У разі потепління цілком реальною є небезпека нової повені, яка за своїми руйнівними наслідками може перевищити осінню».
Депутати просять, щоб «Комплексна програма протипаводкових заходів у Закарпатській області на 1999—2000 роки» була прийнята в повному обсязі й забезпечена стабільним фінансуванням. Але поки що погода «підтримує» сором’язливу нерішучість Президента й уряду в цьому питанні.
— На щастя, — повідомляє начальник Закарпатського центру гідрометеорології Михайло Данилюк, — загроза спадає. Лише на Латориці, біля Чопа, вода підіймається по 2-3 см на добу. Проте рівень загрозливим не назвеш, як у тому ж районі на Тисі, хоча там 8 березня рівень піднявся на 22 см, бо скинулася вода з угорських притоків. А в горах на Тисі, біля Тячева, спад становить 66 см. Опади невеликі — від одного до чотирьох міліметрів. Але в горах ще дуже багато снігу, інтенсивного танення не відбулося... Все буде добре, якщо не поллють сильні дощі.
Василь ЗУБАЧ, «День»
НА ВОЛИНІ — ПОВІНЬ. «НЕСПОДІВАНА»...
Більше як сотня населених пунктів Волині вже відчули наслідки весняної повені. Зокрема, в Ратнівському районі річка Прип’ять піднялась на 335 см, перевищивши критичний рівень на 27 см. Затоплено в різних населених пунктах 110 будинків. 9 березня три села залишилися без електроенергії, бо вода, що піднялася за добу ще на 5 см, зруйнувала лінію електропередачі. У Любешівському районі рівень води в річці Стохід вищий від норми на 275 см і перевищує критичний рівень на 35 см. За останню добу рівень води в річці збільшився ще на 11 см. Особливо потерпає від повені п’ять населених пунктів. Загалом затоплено 147 будинків. Схоже, що повінь для відповідних служб на місцях стала «несподіванкою». Як висловився начальник обласного штабу цивільної оборони Олександр Ляльков, враження таке, ніби ніхто нічого не збирається робити. Тим часом під загрозою опинилося кілька великих мостів та важливих доріг. Тала вода залила сотні колодязів, зробивши їх непридатними для використання. Найближчими днями ситуація не обіцяє поліпшитися, оскільки погода поки що сприяє повені.
Олег ПОТУРАЙ, «День»
Випуск газети №:
№44, (1999)Рубрика
Суспільство