Тероризм чи хуліганство?
Думки щодо вибухів у Житомирі висловлюють директор потерпілої фірми «Міріса» та один з керівників місцевої міліції— Сергію Олексійовичу, про вас часто говорять, що ви намагаєтеся відійти від кримінального «покровительства». Як це «Мірісі» вдається?
— Ми намагаємося побудувати роботу цивілізовано, враховуючи те правове середовище, в якому перебуваємо. Що більшої офіційності набуває бізнес, то швидше він віддаляється від кримінальних кіл. Але так будувати бізнес у нашій державі дуже й дуже нелегко.
Закони у нас часто приймаються минулим числом і ще й суперечать один одному. Додамо десятки підзаконних актів, котрі перевертають їх з ніг на голову. Це стосується і базових законів, починаючи із законів про оподаткування прибутку та про додану вартість, і дрібніших — про касові апарати й відрахування на дорожні роботи, наприклад. Взагалі, перелік законів, прийняття яких чекають підприємці, зайняв би з десяток сторінок.
— А який закон зараз найбільше потрібний вашій фірмі?
— Хоча б закон про зброю. Держава не може гарантувати безпеку громадянам. Водночас держава не дає змоги громадянам захищатися самим через відсутність закону про зброю, і складається ситуація, коли кримінал озброєний, а нормальні люди беззахисні.
— Чи вдасться тим, хто хоче примусити вас прийняти якісь їхні умови, зробити це? Бо вже, здається, зараз ваші «доброзичливці» підбираються до вас особисто?
— Наша фірма настільки зав’язана у взаємні зобов’язання між партнерами, постачальниками, банками і таке інше, що вже не може вийти з гри. І незалежно від того, буду я її директором чи хтось інший, чи зміняться якісь інші умови. Щодо мене особисто, то я намагаюсь робити справу, а не загадувати, що там і як вийде — людина гадає, а Бог дає. Зрозуміло, що ми робили і будемо робити все можливе для забезпечення нашої безпеки. І фірма збільшила до $20 тисяч суму винагороди тому, хто надасть слідству суттєву інформацію. І я ще маю десь слабку надію, що злочинці зрозуміють безперспективність подібних дій.
Водночас кореспондент «Дня» звернувся за коментарем до першого заступника начальника УМВС у області полковника міліції Володимира Прокопчука.
— Як кваліфіковано злочини по випадках вибухів, так чи інакше пов’язані з фірмою «Торговий дім «Міріса»?
— По всіх цих випадках порушено кримінальні справи. Зараз вони знаходяться у провадженні УМВС в області, кваліфіковані за ознаками злочинів, передбачених статтею 206 Кримінального кодексу України. Це хуліганство.
— А не вбачається в них ознак терористичних актів?
— На сьогодні не вбачається. Ми вважаємо, що все це скоюється на основі конкуренції.
— Але мені доводилось чути, що кваліфікація «тероризм» у даному випадку не застосовується, щоб область не «прогриміла» на всю Україну по такому важкому і поки рідкісному в нас виду злочинності.
— Ні, ознак тероризму не вбачається.
Коли цей матеріал вже був підготовлений до друку, стали відомі деякі подробиці затримання злочинців, котрі тероризували «Мірісу».
Як розповів на прес-конференції, скликаній з цього приводу, начальник УМВС в області генерал-майор Борис Самарський, у числі названої групи чотирнадцять — жителі обласного центру (серед них один громадянин США), а ще одна особа — мешканка Києва. За словами генерала, замовив вибухи 24-річний керівник однієї з житомирських фірм, який таким чином хотів позбутися конкуренції з боку «Міріси». Вимоги зловмисників містилися, зокрема, в анонімних листах, що надходили до «Міріси», а також до міськвиконкому, управління МВС в області та деяких місцевих засобів масової інформації. Водночас у них звучали погрози здійснити вибухи в будинках міськвиконкому і управління МВС. Безпосередньо організацією та здійсненням вибухів займалось шість чоловік. Плата за їхнє виконання коливалася в межах від $1500 до $300 за кожний. Всі застосовані пристрої були саморобними. Тротил, порох, запальні шнури, детонатори «діставалися» зі складів розташованих у Житомирі армійських частин. Журналістам були продемонстровані вилучені у затриманих вибухові патрони. Головні підривники розумілися на виготовленні та застосуванні вибухівки, один з них нещодавно звільнився з армії. Переважно це молоді люди у віці 24-25 років. Група, за словами Б.Самарського, готувала нові вибухи. Кінцевою метою цих акцій мало стати повне знищення «Міріси» як комерційної структури. Зв’язку з іншими злочинними групами поки не встановлено.
Відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», генерал сказав, що кваліфікація злочинів, за ознаками яких порушено кримінальну справу, по цих випадках буде змінена з «хуліганства» на «навмисне пошкодження майна» (стаття 145 частина друга Кримінального кодексу України, згідно з якою передбачено покарання до восьми років ув’язнення). Його перший заступник Володимир Прокопчук додав, що, можливо, декому з підслідних буде пред’явлено також звинувачення в незаконному зберіганні вогнепальної зброї. Шестеро із затриманих визнали себе винними і написали явки з повинною. Слідство у цій справі триває.
Водночас у розмові з кореспондентом «Дня» генеральний директор «Міріси» С.Мірошников зауважив, зокрема, що серед керівників серйозних конкуруючих фірм він не знає таких, які б, на його думку, могли піти на організацію згаданої серії вибухів проти очолюваної ним фірми, а остаточні висновки про вину затриманих і підозрюваних осіб має зробити суд. Щодо обіцяної суми у $20 тисяч, то він сказав, що після вироку суду стосовно замовників і виконавців «вибухових» акцій, фірма буде готова певним чином винагородити тих, хто найбільше сприяв їх припиненню.