Териконів на Донеччині поменшає
Унікальна розробка новітньої технологіїВчені шахтарського регіону вперше за всю історію ведення гірничих робіт в Україні розробили і впровадили метод повної утилізації терикону з подальшим використанням території, яка звільнилася.
Повному розбиранню буде піддано терикон, розташований у Червоногвардійському районі м. Макіївки — на ділянці, порушеній виробничою діяльністю ліквідованої шахти «Ганзівка-1». Цьому териконові вже близько 60 років, він займає шiсть гектарів території, а загальний обсяг породи, яку має бути утилізовано — 700 тис. куб. метрів. Однак весь цей колосальний обсяг планується повністю вивезти за 40 днів.
Роботи по розбиранню терикону ведуться вже п’ять днів і проходять у три зміни. До цього порода вивчалася два місяцi, протягом яких вона готувалася для ущільнення ґрунту і для подальшого освоєння. Через 40 днів частину терикону буде передано провідним фірмам області, які займаються будівництвом і укладанням нових доріг, частину ж, яка залишилася, буде використано для вирівнювання цієї ж ділянки, на якій згодом планується побудувати новий торгiвельний центр.
Згідно з проектом рекультивації терикону, вже 1 липня почнеться закладка підмурку супермаркету, а 6 листопада до нього прийде перший покупець. Новий центр торгівлі займе площу 16 тис. кв. метрів, не рахуючи місця для розташування стоянки і всіх необхідних служб. Вартість проекту становить близько 20 млн. євро.
За словами Юрія Шкуратова, заступника директора девелоперської компанії «Герц», яка розробляє проект рекультивації терикону, в ході робіт дотримано всіх умов техніки безпеки. При цьому в будівельників є всі необхідні висновки екологів, які показують, що за токсичністю і радіоактивністю показники породи, яка розробляється, перебувають у нормі.
За словами ж голови Донецької обласної ради Анатолія Близнюка, це далеко не останній терикон, який буде утилізовано на Донеччині. Формально, до речі, він також не є першим: перші два маленьких терикони було використано для будівництва об’їзної дороги, яка проходить у тому числі й через Макіївку.
«Ми приречені на перспективу прибирання териконів, вирішуючи екологічні питання і питання створення нових робочих місць», — підкреслив глава облради. Усього на Донеччині сьогодні нараховується 596 териконів, з яких такими, що горять, залишаються 169. Згодом їх збираються загасити й також утилізувати. Потрібно робити так, щоб утворення териконів не випереджало їхню ліквідацію. Вже повністю згорілі терикони, які можна використати в будівництві, ліквідовуватимуться. Таких у нас десятки три—чотири напевно є, але вони не всі в Донецьку. У Донецьку і Макіївці — це перша ластівка, яку буде підтримано надалі», — зазначає А. Близнюк. Фахівці його повністю підтримують: сьогодні в регіоні вже розроблено цілих три способи рекультивації териконів — окрім будівництва доріг, породу можна повертати назад у старі виробітки, а також вивозити її за межі житлової зони. Окрім того, терикони можна озеленювати, скорочуючи таким чином санітарну зону й поступово звільняючи Донбас від загрози екологічного забруднення, адже сьогодні велика частина викидів до атмосфери регіону припадає саме на терикони, які в деяких випадках уже давно перетворилися на бомбу уповільненої дії.