Перейти до основного вмісту

ЦЕРКВИ СВIТУ

15 грудня, 00:00

Тоні Блер в ролі мудреця-волхва

У лондонському музеї мадам Тюссо з’явився різдвяний вертеп (зображення сцени народження Ісуса Христа), євангельські герої якого — воскові фігури світових знаменитостей. Так, ролі Марії та Йосифа у вертепі відвели подружжю Вікторії та Девіду Бекхемам. Трьох мудреців зображають фігури прем’єр-міністра Великої Британії Тоні Блера, президента США Джорджа Буша та герцога Единбурзького. Ролі пастухів виконують фігури відомих акторів, а ангела — відома співачка Кайлі Міноуг. Цих «героїв» вибрали відвідувачі музею, яким протягом жовтня цього року пропонували заповнити спеціальні анкети. Однак представники Ватикану й англіканської церкви, як повідомляє газета «Таймс», висловили на адресу авторів композиції своє невдоволення й обвинувачення в «поганому смаку». Прес-секретар архієпископа Кентерберійського (глави Англіканської церкви) заявив, що спорудження такого вертепу — «не найкраща ідея. Це бозна-що!» («Бі-Бі-Сі»).

Москва й Ватикан знімають кінофільм

2005 року здійсниться безпрецедентний проект: буде знято спільний православно-католицький фільм про перших християн. Як заявив Московський патріарх Алексій II, 5-серійна картина під назвою «Паломництво до Вічного міста» «об’єднає наукові та творчі сили РПЦ й Ватикану, Росії, Італії та Польщі». Ця історико-документальна стрічка має «ще раз нагадати про те, що саме християнство стало колискою спільної європейської культури… Нещодавнє підписання Конституції Європейського Союзу, в якій не міститься навіть згадки про спільне християнське коріння, вимагає не тільки політичної, а й духовно-творчої відповіді. Мільйони християн у всьому світі відчули образу від такого замовчування історичних основ сучасного світу».

Фільм, зйомки якого розпочнуться навесні, має заповнити цю культурно-релігійну прогалину. Він розповість про апостолів Петра й Павла, про перших християнських мучеників за віру. Заключна серія присвячена імператору Костянтину та його матері Олені, завдяки яким було знайдено головні християнські святині (Голгофа, Хрест, на якому розіп’яли Ісуса Христа, Гроб Господень), а раніше гнана церква отримала офіційну підтримку держави. (Це — ніби на повчання сучасним політикам). Режисер проекту Володимир Хотиненко сказав: «Наше завдання — зробити «Паломництво до Вічного міста» картиною для широкого глядача. Сучасне суспільство чомусь винесло питання моральності за дужки: начебто їх можна і не враховувати. Чудеса ми зробимо відчутними, зримими», — вважає Хотиненко. Головний продюсер «Паломництва до Вічного міста» — Церковно-науковий центр Московського Патріархату «Православна енциклопедія».

У зв’язку зі спільним виробництвом фільму вперше для російських кінематографістів будуть відкриті всі катакомби й реліквії Ватикану та Рима. Так було вирішено на переговорах між представниками Московського патріархату й Ватикану, які відбулися одразу після передачі Ватиканом Казанської ікони Божої Матері у володіння Російської церкви. Тоді в Посланні Римському папі Івану Павлу II, з яким повернулася додому католицька делегація, патріарх Алексій II наголосив, що вірить у відновлення добрих відносин із Католицькою церквою і що РПЦ завжди «незмінно заявляла про готовність розвивати ці відносини в дусі щирої співпраці». Таким чином, новий кінопроект несе не лише просвітницьку, а й політичну місію зближення двох церков.

Нинішній православно-католицький проект «Паломництво до Вічного міста» — багатообіцяючий та амбіційний. Роботу прийматиме спільна «худрада» представників РПЦ і Ватикану. Чи виправдає він політичні надії, стане ясно до Різдва наступного року — коли фільм буде готовий. (РІА «Новости», Zenit)

Свято діви Марії

Минулого тижня Глава Римо-католицької церкви папа Іван Павло II урочистою молитвою відзначив 150-у річницю проголошення догмата про непорочне зачаття Діви Марії (відповідно до цього догмата, католики вірять, що не лише Ісус Христос був народжений від непорочного зачаття, але також його мати — Діва Марія). За традицією, цього дня, який для італійців вважається вихідним і з якого там починаються різдвяні урочистості, святкові заходи відбуваються на відомій усьому світу Площі Іспанії, де півтора століття тому встановили гранітну колону зі статуєю Мадонни. Вранці їй віддають честь римські пожежники, які під звуки сирен підіймаються пожежними сходами на верх колони і покладають вінок біля ніг статуї Діви Марії. Потім до підніжжя колони приносять вінки представники інших організацій, а також ув’язнені, яких спеціально відбирають і привозять із римських тюрем. (Догмат про непорочність зачаття Діви Марії проголосив папа Пій IX 1854 року. Православні не визнають як цей догмат, так і практику введення нових догматів після епохи Вселенських соборів, тобто після IХ ст.) (Wiara.pl)

Християни Греції виступили на захист прав Вселенського патріарха

Примас Католицької церкви Греції архієпископ Ніколайос Фосколос закликав уряд Туреччини надати Вселенському патріархату всі належні й необхідні йому юридичні права. У своєму листі до патріарха Варфоломія I католицький єпископ висловлює солідарність грецьких католиків із політикою «Першого за честю у православному світі», тобто з Екуменічним патріархом. У листі до уряду Туреччини в Анкарі архієпископ Ніколайос пише про необхідність забезпечити статус юридичної особи всім православним церквам, діючим на території Туреччини. На необхідність дотримання в Туреччині свободи совісті та віросповідання звернув увагу також грецький уряд. Вони нагадують, що дотримання свободи совісті кожного громадянина країни, незалежно від того, яку віру він сповідує, є найважливішою умовою вступу Туреччини до Європейського Союзу. Тим часом про дискримінацію турецьких християн свідчить відмова уряду Туреччини дозволити православну літургію в базиліці св. Миколи в місті Міра провінції Анталія. Ця заборона стала першою за останні 22 роки. (Radio Watykanskie)

На порядку денному — проблеми релігійної терпимості

Представницька міжнародна конференція під егідою ЮНЕСКО на тему взаємовідносин основних релігій світу відкривається в столиці Албанії. Як повідомляє бєлградське агентство ТАНЮГ, у ній візьмуть участь президенти Сербії і Чорногорії, Болгарії, Хорватії, Македонії, а також представники політичних і релігійних кіл майже ста країн світу. За словами прес-секретаря президента Албанії, «основною метою зустрічі стане обговорення проблем етнічної та релігійної терпимості в регіоні й те, як може вплинути міжрелігійний діалог на процеси розвитку освіти, науки й культури». Конференція є продовженням організованих ЮНЕСКО міжнародних зустрічей із цієї теми. На Балканах такий саміт збирався 2003 року в македонському місті Охрід. (РІА «Новости»)

Грузини сприяють громадянському миру в Україні

Депутати парламенту Грузії, лідери партії «Об’єднання національних сил — Консерватори» Коба Давіташвілі та Звіад Дзідзігурі прибувають до Києва, щоб передати кандидату в президенти України Віктору Ющенку дві українські ікони XVII — XVIII століть. Як розповів Коба Давіташвілі, «кілька років тому один із представників партії придбав у Москві ікони, які, на думку фахівців, раніше зберігалися в Донецькому монастирі. Ми маємо намір передати їх Ющенку, аби він повернув їх до монастиря». На думку грузинських депутатів ця акція може допомогти зняти напруженість у Східній Україні. «Нам потрібна єдина, сильна і здорова Україна», — заявив Коба Давіташвілі. Оскільки ікони є історичною цінністю, представники партії мають намір звернутися до міністерства культури, захисту пам’ятників і спорту Грузії, щоб при вивезенні ікон з країни не виникли проблеми. (ІА «Новини — Грузія»)

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати