Перейти до основного вмісту

ЦЕРКВИ СВIТУ

29 березня, 00:00

Римський папа тепер не «Патріарх Заходу»

Минулого тижня Ватикан оприлюднив («Annuario Pontificio») безпрецедентну інформацію — про виключення зі списку почесних титулів Римського папи одного з цих титулів. Як відомо, римські папи до цього дня титулувалися таким чином: «Єпископ Рима, вікарій Ісуса Христа, Наступник князя апостолів, верховний понтифік Вселенської Церкви, примас Італії, архієпископ і митрополит Римської провінції, суверен міста- держави Ватикан, Патріарх Заходу і раб рабів Божих», — всього 9 титулів. Але сьогодні титул «Патріарх Заходу», який вживався з 642 року, викреслять з титульного списку. Один iз відомих кардиналів Католицької церкви Сильвестріні прокоментував причину скорочення списку титулів папи, повідомивши, що «в минулому Патріархат Заходу протиставлявся Патріархату Сходу (Константинополю). Мабуть, папа хотів усунути такого роду протиставлення і сприяти таким чином поступу екуменізму», а також поліпшити відносини з Вселенським православ’ям (Одна з найважливіших розбіжностей між католиками і православними полягає в тому, що останні не визнають примату римських пап в християнському світі.)

Проте, як свідчить православна преса, виключення титулу призвело до прямо протилежного результату. Так, прес- служба Представництва РПЦ при європейських міжнародних організаціях вважає «абсолютно необгрунтованим» твердження Ватикану про те, що відмова Папи Римського Бенедикта XVI від титулу «Патріарх Заходу» була зумовлена бажанням поліпшити відносини з Православними церквами. Але яким чином опущення титулу «Патріарх Заходу» може поліпшити відносини Римського престолу з Православними церквами? Швидше, навпаки, — таке опущення може сприйматися як претензія на вселенську церковну юрисдикцію, яскраво відображену в інших титулах Папи Римського».

Прочани з гори Афон в Україні

Київ відвідала група ченців з Афону разом з представниками державного управління Грецької держави на Святій горі. Паломники з Великої лаври св. Афанасія молилися у Володимирському кафедральному патріаршому соборі (УП КП), відвідали Святу Софію Київську, Михайлівський Золотоверхий монастир, ознайомилися з його храмами, історією і чернечим життям, відвідали храми давнього Подолу, Феодосійський, Печерський і Видубицький монастирі. Гостей прийняв у своїй резиденції Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. Як виявилося, афонські ченці добре орієнтуються в церковних і політичних процесах, що відбуваються в Україні, і вважають правомірним бажання Української помісної православної церкви отримати автокефалію. (Сайт «Cerkva.info»)

Конгрес об’єднав імамів і рабинів

Ісламські та іудейські делегати II Всесвітнього конгресу «Імами і рабини за мир» звернулися до урядів і міжнародних організацій із закликом поважати святині й релігійні символи у всьому світі, особливо на Святій землі. У підсумковій декларації говориться: «Ми підкреслюємо доконечну потребу в тому, щоб наші пастви ознайомлювалися (в громадах і школах) з вірою і традиціями одне одного, і закликаємо до відповідальності у справі поширення таких важливих знань заради мирного співіснування». Автори документа зазначають, що, всупереч «спотвореному уявленню, що набуло у світі поширення, між ісламом і іудаїзмом немає протистояння... На взаємовідносини двох релігій, що сповідують єдинобожжя, наклали негативний відбиток сучасні політики. Але незважаючи ні на що, наші релігії об’єднує фундаментальна цінність — віра у Всевишнього». Духовні лідери виступили із засудженням кровопролиття і насильства, що здійснюють на основі тієї або іншої ідеології: «Коли такі дії чинять від імені релігії, це паплюжить святе ім’я Творця». Основною темою конгресу, що проходив з 20 по 22 березня у Севільї, стала проблема палестино-ізраїльських взаємовідносин. («Интерфакс-Религия»)

У школах Москви викладатимуть «Основи світових релігій»

У школах столиці планують ввести новий предмет. На думку чиновників Департаменту освіти Москви, столиця Росії стала дійсно багатонаціональним містом, і тому час вводити викладання «Основ світових релігій». Як повідомили в департаменті, досі така дисципліна мала тільки факультативний статус, а викладачі працювали без будь-якої затвердженої програми і були вільні у виборі навчального матеріалу. Проте найближчого часу з’явиться офіційний підручник, присвячений основам світових релігій; який готує група авторів під керівництвом директора Інституту загальної історії академіка Олександра Чубар’яна. (Можна з великою дозою ймовірності припустити, що проти цих кроків департаменту виступатиме Московська патріархія.) («Благовест-инфо»)

Римський папа зустрічається з кардиналами

Під час зустрічі папи Бенедикта XVI з колегією кардиналів Римсько-католицької церкви (в четвер на минулому тижні) як пріоритетами політики Ватикану були визнані 1) розвиток діалогу з ісламським світом і 2) з православними церквами. Як важливими були також зазначені такi теми: потреба реагування на виклики міжнародного тероризму, урегулювання відносин з Китаєм в царині релігійної свободи, а також — реформування ієрархії католицької церкви. Це була перша зустріч — після його обрання папою навесні минулого року — Бенедикта XVI з повним кардинальским корпусом. У зустрічі взяли участь більше 100 католицьких кардиналів з п’яти континентів; крім того, чини кардиналів (від латинського «головний») отримали ще 16 сановників Ватикану. (Portal-Wiara.pl)

Десятирічний мудрець

Мешканець сирійського міста Алеппо десятирічний Абдалла Шаггале готується видати свій перший науковий твір, присвячений Корану. Як пише сирійська газета Al-Thawra, цю першу роботу хлопчика, що прославився своїм знанням Корану у всьому арабському світі, готові надрукувати відразу кілька видань у Сирії і за кордоном. Річ у тім, що Абдалла почав вивчати Коран, коли йому виповнилося усього три роки. Дитині було досить два рази почути уривки з Корану, щоб потім точно відтворити їх. У віці п’яти років він вивчив весь Коран напам’ять. Але і це не все — усього за кілька місяців він чудово знав близько тисячі хадисів (перекази про діяння, висловлювання і рішення пророка Магомета), а також близько тисячі віршів арабської поезії. Батько генія водив його з раннього віку до мечеті і до школи з вивчення Корану. 2001 року, у віці п’яти років, він переміг на конкурсі знавців Корану, будучи при цьому наймолодшим його учасником. Мусульманські богослови називають його «наймолодшим знавцем Корану в світі». Після перемоги на конкурсі Абдалла отримав широку популярність в арабському світі і став бажаним гостем телепередач арабських каналів. Він спілкувався з відомими мусульманськими теологами, а також з колишнім президентом Об’єднаних Арабських Еміратів шейхом Заїд бен Султаном Аль Нахаяном. Оскільки Абдалла значно випереджав за розвитком своїх однолітків, батьки найняли йому викладачів, які крім релігії навчають його літературі, інформатиці, іншим наукам. «У майбутньому я хочу стати дослідником шаріату (мусульманського права)», — каже Абдалла, а своїм одноліткам радить якомога більше часу приділяти вивченню Корану («Мир Религий»)

Шанувальники античних богів

Нещодавно суд Греції дозволив створення в країні асоціації (або пастви?) шанувальників древньогрецький богів. Таким чином, язичницькі організації в Греції нарешті отримають легальний статус. Як відомо, державною релігією Греції є православ’я, що зафіксовано в грецькій конституції, проте, близько ста тисяч греків дотримуються сьогодні язичництва: вони поклоняються Зевсу, Гері, Посейдону, Афродиті, Афіні, Гермесу й іншим античним богам, оспіваним давніми авторами. До останнього часу Міністерство культури забороняло їм правити своє богослужіння в місцях археологічних розкопок — тобто там, де колись були античні храми. З цієї причини їх збори часто були утаємничені; тепер це позаду. (Радіо «Свобода».)

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати