ЦЕРКВИ СВIТУ
Саміт світових релігій без Папи Римського
Президент Росії Володимир Путін підтримав ідею проведення у Москві Всесвітнього саміту релігійних лідерів: «У сучасну епоху вважаю важливим зміцнювати спільні для всіх конфесій етичні, духовні цінності. Віра в добро і справедливість, милосердя та миролюбність є базовими постулатами всіх світових релігій». Президент РФ підкреслив, що Росія всіляко підтримує політику, спрямовану на зміцнення міжрелігійного та міжнаціонального діалогу і «вітає ініціативу глави Російської православної церкви патріарха Алексія провести 4— 5 липня поточного року у Москві Всесвітній саміт релігійних лідерів». Міжрелігійний саміт передуватиме зустрічі лідерів «Великої вісімки», який відбудеться потім у Санкт-Петербурзі.
Саміт релігійних лідерів світу в Москві матиме одну дивну особливість — на ньому не буде присутній глава найбільшої за чисельністю християнської церкви — церкви Католицької. І хоч президент Путін прямо говорив про запрошення до Москви Римського папи Бенедикта XVI, російські організатори форуму запрошення Римському папі не надіслали, — запрошено лише високих духовних чиновників Ватикану. Причиною такої дивної позиції Московської патріархії є небажання патріарха Алексія II зустрічатися — «в даний момент» — з Римським Папою з таких відомих причин, як «прозелітизм», а також підтримка Ватиканом духовної діяльності Української греко-католицької церкви в Україні. (Portal-Credo.pl)
Відмова від спільної молитви
Як відзначають коментатори західних ЗМІ, у спільній молитві, присвяченій відкриттю IX Генеральної асамблеї Всесвітньої ради церков (ВРЦ), взяли участь представники всіх помісних православних церков — єпископи, священики та миряни; у молитві брали участь також представники Болгарської православної церкви, що формально вийшла з ВРЦ, прибулі на асамблею як спостерігачі. Винятком було духовенство Російської православної церкви (РПЦ), яке не захотіло молитися разом з «інославними» — християнами католицької та протестантських церков. І це при тому, що характер спільної екуменічної молитви був значно змінений відповідно до вимог саме офіційного православ’я. Тепер основу цієї молитви становить церковний спів та молитви, які «не вступають у гострий конфлікт з православною традицією», а центром поклоніння обрано хрест та православні ікони. Варто відзначити, що головою богослужбової комісії, яка розробила «правила спільного моління», був митрополит Герман Вселенського патріархату. Справа в тому, що древні канони православної церкви забороняють будь-які спільні молитви з інославними не лише у храмі, але й «навіть у домі», однак, зараз правила ці регулярно порушуються. Так, у 1994 році Архієрейський собор РПЦ Московського патріархату виніс постанову про те, що «питання про доцільність або недоцільність спільних молитов з інославними надається на благорозсуд єпархіальних архієреїв». (Portal-credo.ru)
Далай-Лама знову став персоною нон грата
Керівництво Палестинської автономії відмінило візит духовного лідера Тибету Далай-Лами, який знаходиться зараз в Ізраїлі. Далай-Ламу запросила до Віфлеєма неурядова благодійна організація Фонд «Свята Земля», однак представник палестинського міністерства іноземних справ Маїді аль-Халді повідомив, що на прохання китайського уряду Палестина «не вступала в жодні контакти з Далай-Ламою. Причиною чого є його діяльність, спрямована на відділення Тибету від Китаю». (Відомо, що мирні методи в боротьбі за самостійність Тибету послужили підставою для присудження Далай-Ламі XIV Нобелівської премії світу у 1989 році.) Керівництво автономії звернулося до адміністрації Віфлеєма та неурядових організацій з проханням не приймати тибетського лідера в автономії. Між тим, раніше планувалося, що Далай-Лама XIV відвідає базиліку Різдва Христового, мечеть, мерію і табір для біженців, що знаходиться поблизу Віфлеєма. Візит тибетського лідера до Ізраїлю був неофіційним — на час його перебування в країні не було заплановано жодної зустрічі з представниками уряду. Ізраїльський уряд заявив, що Далай-Лама відвідав країну як приватна особа, і від подальших коментарів відмовився. (AFP)
У Таджикистані зносять останню синагогу
Наприкінці лютого адміністрація Душанбе почала знос єдиної в країні синагоги — для того, щоб «забезпечити під’їзди до нової резиденції президента». Сторічної давності синагогу, згідно з проектом, буде повністю зруйновано. Вже знесено будівлі ритуального омовіння, шкільну кімнату для вивчення Тори, а також кошерну бойню. Дії уряду не зустрічають опору — до складу іудейської общини входять головним чином старі та бідні люди, які не зможуть фінансувати зведення нової синагоги. Сьогодні в країні живе 480 іудеїв, у тому числі 280 — у Душанбе. (ENI)
«Тактичний альянс» РПЦ з католиками
Нещодавно стало відомо, що Російська православна церква Московського патріархату (РПЦ МП) готова піти на певну співпрацю з католиками «для захисту традиційних цінностей» — для протистояння ліберальним реформам, які збільшують розкол у християнському світі. Як вважає представник Московського патріархату при європейських організаціях єпископ Іларіон Алфеєв, «розкол між традиційним крилом християнства, представленим переважно православними церквами та Римською церквою, і ліберальним крилом, представленим протестантськими деномінаціями, зростає день у день». Це зростаюче розділення може спонукати православну церкву до «тактичного альянсу» з Ватиканом з метою захисту традиційних цінностей християнства. Даний альянс, за словами Алфеєва, не повинен мати під собою догматичної основи, а, навпаки, «повинен передувати вирішенню багатовікових відмінностей між двома найстарішими гілками християнства. Адже традиційне християнство має в даний час загрозу з боку войовничих секуляризму, войовничого ісламу та лібералізму, представленого сьогодні у протестантизмі. Тому у нас немає права відкладати цей стратегічний альянс, адже через 20–40 років уже може бути пізно». Алфеєв також відзначив, що якщо ще півстоліття тому російська богословська думка допускала можливість євхаристичного спілкування з Англіканською церквою (Великобританія), то останні роки переконали православних у тому, що це абсолютно неможливо — догматично, ідеологічно і з позиції морального вчення Англіканська церква дуже далеко відійшла від положень православної догматики. На його думку, благословення англіканами одностатевих пар та впровадження жіночого єпископату «ускладнюють будь-яку розмову про об’єднання». Щоб почати рукопокладати жінок у єпископи, для православної церкви потрібне одкровення згори». («Stuff») .
Немає миру в Єрусалимській православній церкві
У Єрусалимі сталася бійка між групами прихильників нинішнього — нещодавно обраного глави Єрусалимської православної церкви патріарха Феофіла III і знетроненого минулого року патріарха Іринея. У результаті бійки у церкві Святої Анни в Східному Єрусалимі було поранено священика, двох учасників бійки заарештовано поліцією. А у березні Верховний суд Ізраїлю розглядатиме легітимність обрання Феофіла III Єрусалимським патріархом, що відбулося у серпні минулого року. Прихильники Феофіла III вимагають, щоб влада визнала його главою Єрусалимської православної церкви на Святій землі. Патріарха Іринея було відсторонено від посади у травні минулого року Синодом Єрусалимської церкви за обвинуваченнями у нестійкому характері, а також у безвідповідальному розпорядженні майном патріархату, зокрема у продажу єврейським інвесторам арабської ділянки землі у Старому місті. («Ha’aretz»)
Тіло Леніна необхідно поховати
Правозахисники вважають, що тіло Леніна потрібно поховати. Можна зрозуміти людей, які приходять до музею, щоб подивитися на єгипетські мумії: їх цікавлять питання археології та древньої історії. Але люди, в тому числі маленькі діти, які приходять до мавзолею, щоб подивитися на мертву людину, — це і неприємно, і це є блюзнірством. («Мир религий»)