Перейти до основного вмісту

У Стебнику МНС напоготові

26 червня, 00:00

За дослідженнями фахівців, курорт Трускавець перебуває під загрозою зникнення.

Небезпечна техногенно- екологічна ситуація склалася внаслідок багаторічної діяльності Стебницького державного гірничо-хімічного підприємства «Полімінерал» — утворилося понад 32 млн. м куб. підземних порожнин і ще 4,5 гектарам загрожує провал ґрунтів. Якщо врахувати, що в зоні впливу підприємства — санітарна зона курорту Трускавець, житлові будинки селища Стебник, лінії високовольтних передач, водогін Дрогобич — Трускавець, шосейні дороги та залізнична колія Трускавець — Київ, хвостосховища, заповнені відходами, то можна зрозуміти, чому непокоїться місцева громадськість. (Хоча мала б над цим замислитися вся Україна, і значно раніше.) За останні 7 років — 11 карстових провалів і ще один (12 ий) з’явився кілька днівтому. Якщо вода затопить підземні рудники, розмиються 300 відпрацьованих камер.

Вся ця ситуація і стала темою обговорення позачергової наради, яку представники МНС, місцевої адміністрації та громадськості організували на території ДГХП «Полімінерал».

Не можна стверджувати, що держава зовсім не звертає увагу на Стебник — розроблено і затверджено розпорядженням Кабміну «Комплексний проект консервації рудника №2 і рекультивації порушених земель Стебницького ДГХП «Полімінерал» на суму 162 453 700 грн. (термін дії проекту — 9 років). Та нестабільність фінансування не дає можливості виконувати замислене. Ситуація надзвичайно ускладнюється тим, що в один з рудників вже закачано 18 млн. м. куб. розсолів, і процес не можна припиняти, адже це призведе спочатку до руйнування опор, а потім і до просідання земної поверхні, що може викликати техногенний землетрус. А це — знищення ділянки дороги Львів — Трускавець, ліній електропередач 110 і 220 кВ, водогону Гірне — Дрогобич. Тобто відновлення, після усіх цих негараздів, потребуватиме значно більше коштів, ніж потребує сьогодні «Полімінерал», як виконавець робіт із запобігання. Тому учасники наради вирішили звернутися до Кабінету Міністрів України з проханням нарешті зрозуміти, що для відвернення надзвичайної ситуації необхідно негайно 5 288 700 гривень, на утримання рудників і хвостосховища в екологічно безпечному стані — 6 496 000 гривень — тобто загалом на 2007 рік необхідно виділити біля 12 мільйонів.

Хоча, на думку фахівців, запобігти провалу землі вже неможливо, оскільки почалися незворотні процеси. Тріщини утворилися на відстані 300 м від дороги, а від високовольтних ліній потужністю 220 і 110 кВ — всього 50 метрів. Тому МНС — у бойовій готовності. «Водоканал» на випадок пошкодження водогону готує необхідні матеріали для проведення відновлювальних робіт, всі служби високовольтних ліній обмірковують дублюючу схему живлення дрогобицько-бориславського енергетичного вузла. Дорожньо- патрульна служба має перекрити дорогу і транспортний потік до Трускавця спрямувати через Стебник у випадку тріщин небезпечно близько до автотраси чи її руйнування.

До сказаного варто додати, що Стебницьке ДГХП «Полімінерал» сформовано в 1946 р. на базі однойменного калійного родовища, яке має унікальні поклади полімінеральних калійних руд із запасом близько 700 млн. тонн. Невже усе це можна втратити?..

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати