Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Як я став Водяником»

Академік Владислав Гончарук — про якість питної води в Києві та Україні, стан Дніпра та шкідливість хлорування
24 березня, 09:54
АКАДЕМІК ВЛАДИСЛАВ ГОНЧАРУК ПРОВОДИТЬ ЕКСКУРСІЮ ЛАБОРАТОРІЄЮ, ЯКА ОСНАЩЕНА СУЧАСНИМ ОБЛАДНАННЯМ, ЩО ДОЗВОЛЯЄ ПРОВОДИТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ВОДИ ЗА РІЗНИМИ АНАЛІТИЧНИМИ МЕТОДАМИ. ВЧЕНІ ІНСТИТУТУ КОЛОЇДНОЇ ХІМІЇ ТА ХІМІЇ ВОДИ НАН УКРАЇНИ РОЗРОБИЛИ АВТОНОМНІ УСТАНОВКИ ОЧИЩЕННЯ ВОДИ РІЗНОЇ ПРОДУКТИВНОСТІ ДЛЯ КОЛЕКТИВНОГО Й ІНДИВІДУАЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ. ГОЛОВНІ З-ПОМІЖ НИХ — «ВЕГА-У150» ТА «ВЕГА-500»

22 березня — Всесвітній день водних ресурсів. Про їхній стан в Україні «День» розмовляв з людиною, котра все життя досліджує воду і знає про неї все — українським академіком, членом президії НАНУ, директором Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А. В. Думанського Владиславом ГОНЧАРУКОМ. Це саме той вчений, котрому кияни завдячують унікальною мережею бюветів, яка постачає із надр землі чисту артезіанську воду.

У його біографії є кілька вкрай важливих сторінок. Владислав Гончарук брав активну участь у ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС. Він очолював оперативну групу при Академії наук України з дезактивації. Крім цього, вчений був причетний і до підготовки спеціальної води під час польоту Юрія Гагаріна в космос.

До речі, коли ми йшли на інтерв’ю з Владиславом Гончаруком, то не могли й уявити, що воно триватиме понад п’ять годин! Вчений, крім води, багато розповідав і про інші цікаві речі — про шумерську цивілізацію, про можливість життя на інших планетах, про сотворення світу. Коли журналістка «Дня» запитувала: «А до чого ж тут вода?» — академік відповідав: «А це і є вода».

За переконанням Владислава Гончарука, вода є основою Всесвіту. «Вода є всюди, — захоплено розповідає науковець. — У воді є все і навіть ключ до розуміння світу. Найзагадковішими хімічними елементами космічного світу є водень та гелій. Із них складається весь видимий нами космос. Всесвіт складається на 88,6% із водню і на 11,3% — із гелію. А частка інших хімічних елементів становить лише 0,1%. Із водню почалося становлення не тільки нашої Сонячної системи, а й усієї іншої видимої нами безкінечної кількості зірок, їхніх супутників, планет та інших космічних об’єктів. Вода — цілком унікальне творіння природи. Лише вода може перебувати в трьох фазових станах — рідкому, твердому і газоподібному. Велика таємниця води. Скільки років вивчаю і досліджую, але досі не розумію її таємниці».

Втім, основна частина нашого спілкування була присвячена більш земним і практичним речам. Пропонуємо вам «екстракт» розмови.

«ВОДОПРОВІДНУ ВОДУ КАТЕГОРИЧНО НЕ МОЖНА СПОЖИВАТИ ЧЕРЕЗ ВМІСТ ХЛОРУ»

— Ще 2013 року ви зазначили, що із наших кранів тече отрута. Ви виявили у воді нову форму життя — мікроміцети — гриби та грибоподібні організми, які здатні спричиняти важкі захворювання, як-от запалення легень, цироз печінки та рак. Яким чином відтоді змінилася якість води?

— Ситуація погіршилася. Я постійно наголошую, що водопровідну воду категорично не можна споживати через вміст хлору. Вона не є питною. Це технічна вода, яка підходить для миття посуду та підлоги. Нею можна помитися, але пити не можна в жодному разі! Я багато разів наголошував на шкідливості хлору, але наразі світ ніяк не може від нього відмовитися.

Проблема в тому, що хлор — це великий бізнес. Примусьте Коломойського зруйнувати свої хлорні заводи! Він на їхній діяльності отримує мільярди. І таких комерсантів у світі безліч. Хлорна індустрія є однією з найбільших у світі, адже кожне місто чи село має пити воду. Хлорний бізнес більший, аніж усі бізнеси в світі разом узяті.

— Якщо хлор настільки шкідливий, то чому всі продовжують хлорувати воду?

— Її хлорують для знезараження. Але питання: від чого тепер знезаражують? Пам’ятаєте німецького мікробіолога наприкінці XIX — початку XX століття Роберта Коха і так звану паличку Коха? Саме він вперше запропонував цю технологію знезараження, щоби прибрати з води збудників чуми і холери. Але в сучасному світі вже немає ні чуми, ні холери! Тож навіщо всюди на планеті продовжують знезаражувати воду хлором?

— Як саме хлор отруює воду?

— У воді завжди багато різних природних нетоксичних органічних сполук — продуктів життєдіяльності рослин, тварин і людини. При взаємодії з ними знезаражується речовина, тобто хлор утворює хлорорганічні сполуки, наприклад діоксини. До речі, ми заходили діоксини у водопровідній воді Києва.


СПІВРОБІТНИЦЯ ІНСТИТУТУ КОЛОЇДНОЇ ХІМІЇ ТА ХІМІЇ ВОДИ НАН УКРАЇНИ ДОСЛІДЖУЄ ВОДУ. КОЖЕН ОХОЧИЙ ПЕРЕВІРИТИ ЯКІСТЬ СВОЄЇ ПИТНОЇ ВОДИ МОЖЕ ЗРОБИТИ ЦЕ В ЛАБОРАТОРІЇ ІНСТИТУТУ ([email protected]). ДЛЯ АНАЛІЗУ ЗА СПРОЩЕНОЮ СХЕМОЮ ДОСТАТНЬО ВІДІБРАТИ 5,0 ДМ3 ВОДИ В ПЛАСТИКОВУ ПЛЯШКУ

Їхня концентрація невелика, але це найтоксичніша речовина у світі. Пригадайте справу про отруєння Віктора Ющенка. Він заявляв, що його отруїли діоксинами. Це два бензольних кільця і дуже багато хлору. Його дуже багато в технічних мастилах, якими ми змащуємо двигуни. І якщо ви пам’ятаєте Американсько-в’єтнамську війну 1965—1973 рр., то під час неї найбільшу кількість діоксинів скидали в дельту річки Меконг. І зовсім нещодавно мені трапилася стаття про те, що в тій дельті з’явилося 157 цілком нових мутованих видів рослин і тварин.

Річ у тому, що діоксин — це надзвичайно сильна отрута, яка не просто вбиває, а й примушує організми мутувати. І вони починають розвиватися під іншим біологічним кутом. Організми, які з’явилися в дельті, більш стійкі до отрут, аніж усі інші. Тому будь-яка отрута є одночасно й небезпечним компонентом, який пришвидшує адаптацію живих організмів до токсичного світу. Це процес мутації. Тому я виступаю проти водопровідної води, адже її очистити від діоксинів дуже складно.

— Чим можна замінити хлор задля знезараження води?

— Усе дуже просто: хлор можна замінити вуглекислим газом. Воду можна знезаразити діоксидом вуглецю. СО2 — це хімічна сполука природного середовища. Вуглекислий газ легко засвоюється в природі. Ми ним дихаємо, ми його видихаємо. Зелень не може існувати без вуглекислого газу. І от саме СО2 підкисляє воду, це найкращий у світі консервант.

— Ідеться про газовану воду?

— Так. Я, на щастя, пам’ятаю ті часи, коли на Хрещатику в громадських місцях стояли газові апарати. Мені натомість закидають, що та вода теж була хлорована. А я пропоную мислити логічно: нам подавалася хлорована вода, яка була насичена вуглекислим газом. Що відбувається під час шипіння такої води? Мільйони бульбашок виходять назовні. Саме в цей момент вони викидають хлор, і завдяки цьому процесу він не потрапляє у шлунок та в кров. Це значно здоровіша вода, аніж просто хлорована.

До речі, в нашому Інституті води розроблено унікальне водоочисне обладнання «Вега». У чому суть унікальності нашого методу очищення? Ми опромінюємо воду ультрафіолетом, який спалює наявну органіку до вуглекислого газу. І вода очищається до первозданного стану. За основу ми взяли природні процеси. Також я міряю структуру води: вона вдень одна, а ввечері інша.

ФІДЕЛЬ КАСТРО, АБО РИБКИ ВИМІРЮЮТЬ ЯКІСТЬ ВОДИ

— Що означає «структура води» й чому вона змінюється впродовж доби?

— Зараз я відповім, але спочатку — історія. Величезне враження в житті на мене справила зустріч і знайомство з Фіделем Кастро. Адже він мені подарував те, що було головним секретом Куби. Фідель Кастро запросив мене, щоб я забезпечив Гавану хорошою питною водою. Я розповів йому, який алгоритм потрібен, щоб забезпечити Гавану водою. А він натомість дозволив мені відвідати клініку, в якій лікували лейкемію. Незважаючи на те, що це одне із найзасекреченіших місць на Кубі, я таки отримав до нього доступ.


НАРАЗІ В М. КИЄВІ УСТАНОВКИ «ВЕГА-150» ТА «ВЕГА-500» ВСТАНОВЛЕНІ У ПОНАД 250 ДОШКІЛЬНИХ І ШКІЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ, ДЕРЖАВНИХ УСТАНОВАХ ТА В ПОМЕШКАННЯХ ГРОМАДЯН. УСТАНОВКИ ОЧИЩУЮТЬ ВОДОПРОВІДНУ ТА АРТЕЗІАНСЬКУ ВОДУ ВІД ТОКСИЧНИХ ДОМІШОК ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН, ВАЖКИХ МЕТАЛІВ, ЗАЛІЗА, РАДІОНУКЛІДІВ

«Навіщо тобі це потрібно?» — запитав Фідель Кастро. — «Я хочу в такий спосіб лікувати воду», — сказав я. Відвідавши клініку, я дізнався, що кров лікують озоном, найсильнішим природним окисником. Саме цей метод аналізу крові я заклав і в аналіз питної води.

— Як відбувається аналіз якості води за методом аналізу крові?

— Ми робимо біотест на клітинах будь-яких організмів. Наприклад, на річкових або акваріумних рибках — у принципі, на будь-якому організмі, який живе у воді. Для оцінки якості води я запускаю в неї рибок і впродовж чотирьох-п’яти днів спостерігаю, як змінюється їхня формула крові.

Я би й вас туди помістив, але ж ви дихати не зможете. (Сміється.) А риба живе у воді. І якщо у воді є токсини, то кров — це перше та єдине, що реагує миттєво. Отже, за кілька днів ми дістаємо рибку, не вбиваємо її, а тільки беремо маленьку крапельку крові з її хвоста й під мікроскопом вивчаємо співвідношення еритроцитів та лейкоцитів. За зміною формули крові можна робити висновок про рівень забруднення води і про її токсичність. Цей метод дає можливість бачити абсолютно достовірну картину — наскільки вода фізіологічно прийнятна або неприйнятна для організму.

Тестування води на клітинному рівні я назвав біотестуванням і працював над ним понад 30 років. У світі такої практики немає, це унікальна технологія. Бо головне не те, що міститься у воді, а те, як вона впливає на організм людини.

— А як риби реагують на водопровідну воду?

— Коли ми поміщали контрольну групу рибок у водопровідну воду, вони всі гинули. Це свідчить про надзвичайну токсичність хлорованої води.

«АРТЕЗІАНСЬКА ВОДА ДЛЯ ЧЛЕНІВ ЦК»

— Завдяки вам Київ свого часу отримав бюветну воду із артезіанських джерел. Ви переконані, що така вода не потребує додаткового знезараження, але від часу відкриття бюветів минуло вже багато часу. Чи можна цю воду споживати зараз?

— Приємно, що ви знаєте, що я — автор бюветів. Справді, бювети — це була моя ідеологія. І я брав всю відповідальність за здоров’я людей на себе. Я шукав питну воду для киян. Були чутки, що в Києві буквально під ногами є питна вода чудової якості. Ми підняли архіви і з’ясували, що ще 1903 року неподалік центру нашого міста (у районі нинішньої площі Перемоги, за універмагом «Україна») була пробурена перша 200-метрова свердловина. Цей бювет, до речі, працює й досі. І вода в ньому бездоганної якості — наш Інститут періодично робить її аналіз.

Приблизно через років 30—40 років був збудований Київський водоканал. А згодом я запропонував тодішньому меру Олександрові Омельченку збудувати бювети в усіх районах столиці, щоб киянам була доступна чиста вода. Тож під моїм контролем ми створили й відкрили десь 300 бюветів по Києву.

— Раніше доступу до цієї води в Києві не було?

— Ви знаєте, пізніше я довідався, що за радянських часів на Печерську було пробурено кілька десятків свердловин. Завдяки їм центральні житлові будинки членів ЦК та Кабміну постачалися водою прямо з тих джерел. Це робилося не стільки для здоров’я (бо й аналізів води тоді ніхто не робив), як для автономного забезпечення керівництва країни водою.


У ПРОБІРЦІ — ЗРАЗОК КРОВІ РИБОК, ЯКІ ПРОЙШЛИ ДОСЛІДИ У ВОДІ. ХОРОША ВОДА ТА, ЯКА НЕ ЗМІНЮЄ ФОРМУЛУ КРОВІ

А моя заслуга в тому, що ми не підводили воду комусь у квартири, а дали її всім людям. Для мільйонного міста це було і залишається справжнім благом. Київ   — єдине місто у світі, яке живе на артезіанській воді. І міст, які забезпечені такою водою, у світі можна перелічити на пальцях. А найголовніше, що це безкоштовна вода для всього населення. Одна бюветна установка забезпечує водою приблизно 15 тисяч людей.

— Яка особливість київської бюветної води?

— Наша бюветна вода є найкращою. Аналогів їй немає в усьому світі. Є лише приклад австрійської столиці — Відня, де беруть воду з альпійських гір. Звідти її по трубах постачають столичним жителям без додавання хлору. Це теж дуже хороша вода. Яка з них краща? Не має значення. Головне, що ні київська артезіанська, ні альпійська гірська абсолютно не впливають ні на кров, ні на здоров’я людини. У різних місцевостях може бути різний вміст солей, але найважливіше, щоб вода не змінювала формулу крові людини.

БЮВЕТИ В ЧОРНОБИЛІ

— Натомість у столиці час від часу закривають деякі бювети, пояснюючи це наявністю у воді шкідливих речовин. Це правда?

— У Києві гарантовано хороша артезіанська вода, вона йде із великих глибин. Десь від 250 до 500 метрів. Більшість цих свердловин сягає водоносних горизонтів юрського (приблизно 256—340 м) і сеноманового (приблизно 90—195 м) періодів. Вони трохи змінюються за аніонним та хімічним складом, а за якістю для здоров’я вони однакові. Ця вода дуже хороша.

Я вам більше скажу, ми свого часу побудували такі бювети навіть у Чорнобилі й пили артезіанську воду за великої радіації. Я тоді очолював оперативну групу при президії НАНУ з дезактивації, був начальником штабу НАНУ і декілька місяців провів у Чорнобилі. Рівень радіації був надзвичайно високий. Кілька людей, які були в моїй групі, давно померли. Це ті люди, які не виконували моїх вимог. Щодня ту групу людей, яку я очолював, я водив у сауну. Завдяки цьому виводяться із тканин та крові забруднення. Це було обов’язково. А хто так не робив — помер через два-три роки від радіоактивності. Але воду ми пили артезіанську — це гарантовано хороша вода.

— А чи існують зовнішні причини, які можуть погіршувати якість бюветної води?

— Існують. Але вони пов’язані не з якістю самої артезіанської води, а з діяльністю водоканалів. Є мапа бюветів Києва. Майже всі вони — досконалі та ідеальні для здоров’я. Я не можу передбачити лише одного: Київський та Деснянський водоканали іноді підключають свої водопровідні мережі до бюветів. І залежно від тиску води водопровідної мережі, вони або беруть воду із бювету, або накачують у бювети погану воду. У жодному разі не можна поєднувати бювети з водопровідною водою! Я забороняв це робити, але, на жаль, не можу на це вплинути.

— Як ви ставитеся до пропозицій продавати бюветну воду людям?

— Я категорично проти. Артезіанська вода — природний ресурс, даний природою всім людям. Але її продають. Ба більше: часто бутильована вода, яку ми купляємо, — із тих же бюветів.

«ВОДУ СЛІД ЗБЕРІГАТИ ЛИШЕ У СКЛЯНІЙ ТАРІ, БО ВОНА РОЗЧИНЯЄ ПЛАСТИК»

— До речі, останнім часом багато людей надають перевагу бутильованій воді. Великий недолік у тому, що придбання такої води збільшує й відходи пластику. Як ви ставитеся до бутильованої води? Чи є виробники, яких ви можете рекомендувати?

— Я вам відповім по-філософськи. Якщо говорити про водопровідну воду, яка хлорується і містить найбільший токсин у світі — хлор, то будь-яка альтернатива хлорованій воді — це краще. Але ці всі бутильовані води по біотестах за якістю теж не проходять. Лише Моршинське джерело в Карпатах відповідає вимогам до питної води. І то лише за умови, що вона продається в скляній тарі. У пластиковій тарі воду довго зберігати не можна.

— Вода розчиняє пластик?

— Ви ставите правильні запитання. Насправді, вода — це не просто рідина, а універсальний розчинник. Водень унікальний як елемент, а вода — унікальна як речовина. У ній розчиняється абсолютно все — і граніт, і бетон, і залізо, і, звичайно, пластик. Іншого такого розчинника Бог не створив. І я неодноразово наголошував на шкідливості кулерів, які тепер стоять чи не в кожному офісі. Кулери — розсадник всякої зарази. Це, вибачте, гірше, аніж туалети. Ви відкриваєте ту воду, наливаєте і думаєте, яка прекрасна кришталева вода? А тут поряд хтось чхнув, і всі мікроби потрапляють туди.

— Чи можна пластикові пляшки для води використовувати декілька разів?

— Якщо вода свіжа і ви споживаєте її впродовж дня, то можна, але не для зберігання.

— А як щодо дистильованої води? Чи придатна вона до споживання?

— Вона може бути токсичною для людини. Зрозумійте логіку: надзвичайно чиста вода для нас теж шкідлива. Так, вона позбавлена токсинів. Але занадто чиста вода розчиняє і руйнує клітини організму — і білі кров’яні тільця, і червоні. Також вона шкідлива для шлунку. Бо що таке чиста вода? Це знесолена вода. Але людина не має пити знесолену воду. Така вода дуже агресивна. Вона розчиняє навіть зуби. Тому дистильовану воду ніхто не рекомендує для пиття.

— Якщо для столичних жителів ви рекомендуєте артезіанську воду, то яку воду споживати мешканцям інших регіонів України? В яких ще містах і населених пунктах України є бюветна вода?

— У Чернігові та Полтаві хороша підземна вода. Є також невелика кількість якісної води у Львові. Але її потрібно пускати лише для споживання людьми, а не на технічні потреби.

ЖАБА В ПИТНІЙ ВОДІ, АБО «ЯК Я СТАВ ВОДЯНИКОМ»

— Існує думка, що в селах вода чистіша, аніж у містах. Наскільки безпечно вживати воду із колодязя?

— Вода із колодязя краща, аніж будь-яка водопровідна вода. Однак лише за умови, що поряд нема туалету.


У ПОСУДИНІ — ЗРАЗОК ОДЕСЬКОЇ ВОДОПРОВІДНОЇ ВОДИ. ДЛЯ ОЦІНКИ ЇЇ ЯКОСТІ В ПОСУДИНУ З ВОДОЮ ЗАПУСКАЮТЬ РИБОК І ВПРОДОВЖ ДЕКІЛЬКОХ ДНІВ СПОСТЕРІГАЮТЬ, ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ ЇХНЯ ФОРМУЛА КРОВІ

До речі, розповім вам ще одну історію — про те, як я став Водяним (так мене називають знайомі). Моя бабуся, родом із Гайворонського району Кіровоградської області, прожила 100 років. Я в неї багато чого навчився. У дитинстві, коли мені було три-чотири роки, вона відправляла мене по воду до ставка. Коли я приніс її перший раз, вона вилила. Я неабияк образився: «Бабусю, я ж ледве приніс цю воду, навіщо ти її вилила?» А бабуся мені й каже: «Ти головне не взяв: а де жаба?» Я дуже здивувався і сказав: «Жаба ж пісяє у воду». Тоді бабуся пояснила мені, що саме так вона зберігає воду чистою і робить її «живою». Тож у нашому відрі завжди мешкала жаба: ми черпали воду, а вона собі там стрибала.

— Звідки ваша бабуся це знала?

— Невідомо. Бабуся просто пояснювала так, як розуміла. Але відтоді я запам’ятав найважливіше: вода має бути живою. Є якась заздалегідь визначеність долі, що ці речі я запам’ятав і ще відтоді почав цікавитись водою.

«ДНІПРО НЕ ТРЕБА ОЧИЩУВАТИ, ЙОГО ТРЕБА НЕ ЗАБРУДНЮВАТИ»

— Яка зараз ситуація з головною річкою країни — Дніпром?

— Питання надзвичайно важливе, оскільки зараз ми перебуваємо під загрозою ліквідації державності через стан Дніпра. Ми самі себе самоліквідовуємо. Адже Дніпро — це найголовніше джерело прісної води в Україні. Понад 70% води — і технічної, і питної — ми споживаємо саме із Дніпра. Також у нас закладена потужна індустрія    — і тяжка, і агропромислова. Землі, на яких вирощують овочі та фрукти, потребують постійного поливу. Ми дуже залежимо від Дніпра, адже інших джерел споживання у нас немає. Але ми не бережемо його.

За президентства Віктора Ющенка мене запросили на засідання РНБО, щоб я розповів про становище питного водопостачання в Україні. Переді мною виступав тодішній міністр екології, який доводив, що необхідно терміново вкласти величезні кошти в очищення Дніпра. Усі присутні погоджувалися з цією думкою. Зрештою, коли дійшла черга до мене, я сказав прямо: Вікторе Андрійовичу, ви прийняли неправильне рішення. Дніпро очищати не потрібно. Його просто необхідно припинити забруднювати. Я нагадав, що за радянських часів не було жодного підприємства без ефективних очисних споруд. А у нас із 1990-х рр. немає жодного підприємства, де були б хоч якісь очисні споруди. Тоді Ющенко зі мною погодився.

— Тобто Дніпро може самоочищуватися?

— Так, у сонячні дні Дніпро має властивість самоочищуватися. Але для того щоб він самоочищувався, його насамперед потрібно вберегти від забруднення. Не можна допускати викиди стічних вод та викиди із підприємств — тоді Дніпро очиститься сам. У нього досить потужності. Але останнім часом він змінюється на очах — у ньому пропадають елітні сорти риби, наприклад сьомга та білуга. Тепер їх нема. Бо цим видам риб потрібна чиста, прозора вода і швидка течія з потужною аерацією.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати