"Євроремонтник" в умовах Вітчизни
От уже рік Андрій займається тим, що робить так званий євроремонт "під ключ", який зазвичай триває від двох до чотирьох місяців. Сам процес поділяється на кілька етапів - від руйнування стін та цілковитого перепланування квартири до клеєння шпалер, облицювання кахлями і навіть миття вікон. До їхньої бригади входять монтажники, маляри, штукатури й архітектори. Андрій опанував усі спеціальності, крім останньої. Він уже майстер, а отже - розрядник.
- Брак практично виключається, бо керуємося славним соціалістичним принципом "бригадного підряду", коли за всю виконану роботу несуть відповідальність усі, - розповів мені Андрій. - І принцип цей, зауважу, цілком себе виправдовує. Недоробка маляра позначиться на праці штукатура тощо. Тож місячний заробіток кожного, який, як правило, сягає п'ятисот-шестисот доларів, може бути зменшений до п'ятдесяти відсотків. Одного разу так і сталося, коли вони нерівно зачистили підвіконня, а відтак сліди дефекту стали помітними під час фарбування. Головний порадник і довірена особа у господаря фірми - досвідчений архітектор. Йому звичайно платять до семи відсотків вартості ремонтних робіт.
Про замовників у бригаді Андрія говорити не заведено. Переговори та пошук їх бере на себе власник фірми. Клієнтами, наприклад, були директори ювелірного, антикварного магазинів, бізнесмени, які купили в центрі міста старі комунальні квартири, аби відтак повністю перепланувати їх відповідно до своїх потреб та бажань. Дехто навіть викроював кімнату для прислуги чи охорони.
Від навколишнього світу Андрій по суті ізольований. Телефонувати будь-куди, навіть додому, не можна. Номер робочого телефону домашні знати не повинні. У бригаді подейкують, що господарі для кращого контролю в квартирі ставлять підслуховуючий пристрій. Однак усі ці перестороги цілком окуповуються, вважає Андрій. Гроші за євроремонт клієнти платять чималі. Один квадратний метр загальної площі комплексного ремонту обходиться в двісті - двісті п'ятдесят доларів. Відчиняти двері в квартиру, в якій проводиться ремонт, відповідати на розпитування сусідів не заведено. Головне, повчає господар фірми, щоб уникнути конфліктів із сусідами - не смітити на сходовому майданчику і в ліфті.
А от у сучасних малярів і штукатурів, які не мають за собою "спини" господаря, проблеми можуть виникнути неабиякі. Якось до їхніх конкурентів у квартиру увірвалися рекетири. Ділитися з ними приватники відмовилися. Тоді ці хвацькі хлопці розбили радіатори, залили сусідів, та ще й шпалери пошматували. От чому, якщо навіть хтось спокусився нижчими цінами, шукати приватних майстрів не варто, гадає Андрій. Лише - за рекомендацією. Тут не допоможуть жодні найсучасніші та найдорожчі матеріали, та й щодо якості можна програти.
Та найголовніше, вважає Андрій, - якщо не хочеш втратити здоров'я, в євроремонтники краще не потикайся. Чого варте лише для легенів руйнування перекриттів, коли пилу наковтаєшся. Навіть респіратор, що його господар видає обов'язково, не рятує. Додому приходиш, пісок з очей так і сиплеться, обличчя та руки доводиться добряче змащувати кремом, щоб шкіру не висушувало. А де гарантія, що всі матеріали екологічно нешкідливі?
- Я десь читав, що шпалери, особливо вінілові, містять шкідливі речовини. А після обклеювання квартири шпалерами туди можна в'їжджати не раніше, ніж через тиждень, - розповідає Андрій. - Посміялися ми з хлопцями, та й тільки з того...