«Зараз наш рейтинг був би ще гіршим»
У світовому дослідженні країн, комфортних для життя літніх людей, Україна — на 82-му місці з 96-ти...![](/sites/default/files/main/articles/03102014/15pensioner.jpg)
Учора, 1 жовтня, у світі відзначали Міжнародний день літніх людей. Для України питання якості життя цієї категорії людей, як і раніше, є гострим. Практично всім українським пенсіонерам жити погано, але найгірше — тим, хто на Донбасі. Війна — теж причина для такого стану, але щорічне світове дослідження країн, де найкраще старіти — Global AgeWatch Index, — яке враховує добробут, здоров’я, соціальне оточення й особистісну реалізацію літніх людей, проводили ще до початку військових дій.
За рік Україна опустилася на 16 позицій у цьому рейтингу. «Найкраща у нас ситуація із матеріальним забезпеченням пенсіонерів: ми тут на 43-й позиції. Зате решта показників — критичні: охорона здоров’я — на 85-й позиції, як і можливості реалізовуватися та соціальне середовище. Нас випередили і Гондурас, і Камбоджа. До країн, які є першими в рейтингу, нам дуже далеко, — це Норвегія, Швеція, Швейцарія, Канада, — говорить виконавчий директор Всеукраїнської благодійної організації «Турбота про літніх в Україні», член Генеральної Ради Європейської Федерації літніх людей Галина ПОЛЯКОВА. — Ці заміри робилися до початку бойових дій, тож, думаю, що зараз наш рейтинг був би ще гіршим. Багато звернень з окупованої території та із зони проведення АТО. Ми маємо звернення з Горлівки, Алчевська: літні люди кажуть, що по 3—4 дні нічого не їли.
Проблемою стали і виплати пенсій громадянам, вимушено переміщеним із зони АТО. За словами працівників Мінсоцполітики, зараз органи Пенсійного фонду намагаються виплачувати пенсії за місцем тимчасового проживання завдяки спрощеному порядку. «Нам вдалося не зменшувати рівень соціальних виплат. В Україні — досить значна частка людей похилого віку — 14 мільйонів (третина населення). Також одним з головних механізмів соціального захисту населення в умовах підвищення цін залишається програма житлових субсидій. Вона працює довго, і нині забезпечує понад один мільйон населення. В опалювальний сезон 2014 — 2015 років очікуємо близько 1,6 мільйона субсидій, — сказала заступник міністра соціальної політики України Наталія ФЕДОРОВИЧ.
Всеукраїнська благодійна організація «Турбота про літніх в Україні» провела своє дослідження — особистісного середовища літньої людини. Фахівці побачили, що найчастіше літню людину ображають у родині. Ще багато скарг — в бік чиновників. Найменше — на міліцію, бо це єдиний орган, який може якось захистити літніх людей. Опитали понад 1,5 тисячі людей у 15 обласних центрах.
Оточення, ставлення, повага, — це ті речі, яких нашим літнім людям критично не вистачає. Людина похилого віку в Україні відчуває, що вони нікому не потрібна, нецікава. До речі, в дослідженні, представленому організацією «Турбота про літніх в Україні», чітко видно, що рейтинг соціального середовища в Україні — найнижчий по всій Східній Європі. Цей показник вищий навіть у Гондурасі. Літня людина потребує соціального захисту як коштами, так і соціальними послугами, зокрема й спілкування. А в Україні, економлять на цьому — скорочують соціальних працівників, залишаючи чи не єдину радість літній людині — пенсію.