Перейти до основного вмісту

Жива пам’ять

У Харкові відбулися «Шевельовські читання» та відкрилася виставка на вшанування Валерія Бондара
05 листопада, 11:05
Фото m.glavnoe.ua

Мало хто з харків’ян знає про багаторічну фінансову підтримку українських науковців, театрів, часописів, дитячих будинків та музеїв Харкова, яку здійснював видатний харків’янин, учений Юрій Шевельов, живучи в США. Про його діяльність та  відкриття розповідали на «Шевельовських читаннях», що пройшли минулої середи в Харківському центрі «Ренесанс». Водночас у Літературному музеї, що знаходиться неподалік, вшановували пам'ять ще одного великого харків’янина, художника Валерія Бондара, який пішов із життя рік тому. Дві знакові події були пов’язані між собою не тільки символічно.

Невелика зала переповнена. Ті, хто зібрався на читання, присвячені роботам та особистості Юрія Шевельова, ладні слухати стоячи, щоб дізнатися про сенсаційні дослідження вченого, його міркування про шляхи України та Харкова, про життя, віддане служінню українській мові та Україні. Доповіді читають вчені-філологи з Харкова, Києва, Чернівців, у залі гості зі США, Канади, інтелігенція Харківщини, громадські діячі..

Великий учений, автор «Історичної фонології української мови», який підписувався іменем Шерех, не тільки перевернув світове уявлення про розвиток української мови та літератури, розвінчуючи радянські міфи щодо їх вторинності, а й усе життя доводив їх світове значення, застерігав нащадків від небезпеки «безгрунтянства» - забування своїх коренів, розповідають професор Людмила Ткач із Чернівців та професор Ігор Михайлин із  Харкова. Свобода мислення та уважність до довколишнього світу були головними для Шереха, кажуть ті, хто зустрічався з ученим наживо. Серед особисто знайомих із Шерехом – письменник та науковець Сергій Жадан. Він називає Шевельова «нетиповим українцем», ставлячи акцент на спокійній інтонації його книжок, самоіронічності, сумнівах, але й щасливій самореалізованості. «Історія життя Шевельова – це історія протистояння системі, - наголошує Сергій Жадан – Історія людини, яка прагне лишатися вільною в своїх поглядах та вчинках, намагається триматися власних принципів та переконань  попри тиск із боку чужої системи». Важливим для сьогоднішніх дослідників робіт ученого є те, що гострі питання «червоного наступу» на українство з 20-років минулого століття досі залишаються більш ніж актуальними.

Фото snip.dyvy.info

Одночасно в Літературному музеї відкрилася виставка пам’яті художника-патріота Валерія Бондара на першу роковину його смерті. Виставку влаштував фотограф Юрій Ворошилов, який був близьким другом митця. До експозиції ввійшли картини художника, та світлини, де Бондар постає за роботою, в різних життєвих періодах, у дружньому колі.

Бондар розробляв проекти пам’ятників героям Української повстанської армії та репресованим кобзарям, меморіальні дошки Василю Кричевському та Йосипу Сліпому. Саме за його ескізами оформлена книжка Юрія Шевельова «Триптих про призначення України» та пам’ятна дошка Шевельову, яку знищили владні українофоби.

Усі матеріали «Шевельовських читань» будуть видані окремою збіркою, отже, до фактів, ідей та висновків досліджень можна буде повертатися й надалі. Виставка пам’яті Валера Бондара відкрита до 25 листопада.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати