Ким був Аслан Усоян і що очікується після його вбивства

Західна преса описує вбивство в Москві кримінального авторитета, відомого як Дід Хасан. Англомовні видання цитують Марка Галеотті з Нью-Йоркського університету, який вивчає кримінальний світ Росії: «Вбивство Усояна може змінити ситуацію, особливо коли вигідні контракти на будівництво для Олімпіади-2014 і коридори контрабанди героїну з Афганістану стають новими об'єктами суперництва ОПГ».
«Убито людину, яка мала славу вищого кримінального «боса» в Росії», – так озаглавлено коментар The Financial Times. Поліція вважає, що Усоян був найвищий за рангом в Росії vor v zakone, пояснює журналіст Чарльз Кловер. «Це динозаври, владарі злочинного світу старої радянської гулагівській ери», – говорить про «злодіїв у законі» американський експерт Марк Галеотті. За словами Галеотті, після розпаду СРСР «злодії в законі» все більше витісняються більш гнучкими і не настільки принциповими кримінальними авторитетами.
Про самого Усояна Галеотті сказав: «Він був жирним павуком у центрі павутини і жодного разу не забруднив власніруки».
Зі свого боку тележурналіст Максим Гладкий стверджує: останнім часом «Дід Хасан казав, що втомився. Він хотів піти на спокій і просто зникнути».
За даними експертів, Усоян отримав титул найвищого за рангом «злодія в законі» 2006 року, після того як його партнер Захар Калашов був заарештований і екстрадований до Іспанії (нині Калашов засуджений до 9 років, перебуває в іспанській в'язниці).
Джерела в поліції говорять, що вбивство, мабуть, пояснюється конфліктом з угрупованням іншого «злодія в законі» – Таріела Оніані. «З 2009 року Оніані відбуває покарання за викрадення людей у російській в'язниці. 2010 року, якщо вірити джерелам у правоохоронних органах, Усоян посварився з Оніані через контроль над ділянками під будівництво олімпійських об'єктів в Сочі», – йдеться в статті.
«Усоян першим зміркував, що Сочі – ласий шматочок, і прийшов туди першим», – говорить Галеотті, додаючи, що Оніані лідирує в іншій основній швидко зростаючій кримінальній індустрії в Росії – у контрабанді афганського героїну.
«На вулиці в центрі Москви смертельно поранений кулею російський гангстер», – сповіщає в заголовку The New York Times. «Про важливу фігуру кримінального світу – людину на прізвисько Дід Хасан – майже нічого не відомо, крім того факту, що комусь дуже хотілося його вбити», – пише журналіст Ендрю Крамер. На Усояна робили замах в 1998 році. Пізніше, у 2010-му, вбивці зняли квартиру навпроти будинку, де проживав син Аслана Усояна, і три місяці провели у засідці. Тоді Усоян був поранений в живіт, але вижив.
Газета дає контекст: «Вбивство Усояна здається поверненням до нахабних, кривавих бандитських війн раннього пострадянського періоду – часів мішкуватих костюмів, замінованих автомобілів і стрільби з проїжджаючих машин».
Мотиви вбивць – почасти загадка, вважає автор. На погляд Галеотті, до 2000 року бандитські війни завершилися: склалася «ієрархія», відбувся розділ активів. За версією Галеотті, тоді Путін дав зрозуміти, що відкритий вуличний гангстеризм буде суворо каратися, хоча ієрархія і залишилася недоторканою.
«Вбивство Усояна може змінити ситуацію, особливо коли вигідні контракти на будівництво для Олімпіади-2014 і коридори контрабанди героїну з Афганістану стають новими об'єктами суперництва ОПГ», – переказує газета прогноз Галеотті.
На думку газети, російський уряд навряд чи допоможе слідчим розкрити вбивство Усояна. «Згідно депеші, опублікованій WikiLeaks, 2009-го і 2010 року американські дипломати, що зустрічалися з іспанськими прокурорами, почули, що уряд Росії (G.O.R в англійському тексті документа), мабуть, скоріше співпрацює з представниками організованої злочинності, ніж віддає їх під суд. Натомість, сказав прокурор, гангстери «роблять усе те, що G.O.R не може здійснювати в прийнятних рамках в якості уряду», наприклад, здійснюють замовні вбивства російських громадян у зарубіжних країнах», – стверджує видання.
«У Москві розстріляний російський кримінальний бос», – лаконічно повідомляє заголовок The Washington Post. «Цю людину можна назвати російським Доном Корлеоне», – роз'яснює читачам кореспондент Кеті Лалл.
Яка спадщина Усояна? «Він залишив після себе племінника, з якого «ростив» наступника, і перспективи кривавої війни за розділ території», – йдеться у статті.
«За словами Марка Галеотті, Усоян контролював проституцію, будівництво і різноманітний рекет у Москві і на значній частині Росії», – йдеться у статті. За даними видання, Усоян діяв лише в колишніх республіках СРСР, а от до п'яти його «найближчих партнерів» 2012 року були застосовані санкції США. Міністерство фінансів США внесло цих людей до списку транснаціональних злочинців з організацій, небезпечних для США. Їхні американські активи можна заморожувати, їхні банківські операції в доларах по всьому світу – блокувати, пояснює автор.
Що тепер? Відставний співробітник поліції Олександр Михайлов сказав в інтерв'ю «Інтерфаксу»: «Вбивство Усояна – знак, що переділ ринку завершився».
Галеотті, однак, вважає, що можливий новий раунд війни. Але він також не виключає, що мафіозі розсудять: стріляти один в одного – завдавати шкоди бізнесу.
«У Москві застрелили «хрещеного батька мафії», який просував Калашова як главу грузинської мафії» – стверджує іспанське видання ABC. «Усоян користувався колосальною могутністю у Східному Сибіру, Санкт-Петербурзі, на півдні Росії, у Краснодарі та Московській області», – пишуть журналісти Крус Морсільо і Пабло Муньос. «Він був дуже близький до ФСБ, дехто відкрито звинувачував його у співпраці зі спецслужбами і доносах на ворогів», – стверджує видання.
Газета вважає тривожним той факт, що Усояна вбили із снайперської гвинтівки, «яку зазвичай використовує спецназ».
За даними видання, Усоян також «особисто коронував Захара Калашова як «злодія в законі», забезпечивши йому доступ до так званого «клану одинадцяти», в якому сам Усоян мав величезну вагу. Пізніше Усоян став Калашову тестем», – пише газета. Самого Калашова газета називає «номер 1 грузинської мафії».
«З 1996 року Усоян їздив в Іспанію зустрічатися з Калашовим, – йдеться далі у статті. – Він був його «ангелом-охоронцем», його наставником, «духовним батьком», якщо подібний термін доречний щодо настільки зловісних людей», – пишуть журналісти.
El Pais у зв'язку зі смертю Усояна згадує про подію 2003 року – «сходку» російських кримінальних авторитетів в Аліканте. Стаття має назву «Іспанський саміт «злодіїв у законі».
Але журналіст Луїс Гомес починає з міркувань: «Чи був Усоян «номером 1»?». На думку Гомеса, російська мафія має горизонтальну структуру, на відміну від пірамідальної італійської. «Неможливо встановити, де починається і закінчується якась ОЗГ. Два угруповання можуть в одному бізнесі конкурувати, а в іншому – співпрацювати. Крім того, написано багато книг (які цілком заслуговують на увагу) про зв'язки органів державної влади і кримінальних організацій».
Мабуть, головним ворогом Усояна був Таріел Оніані, вважає автор. «Калашов, Оніані і, можливо, Усоян відзначали день народження Калашова 30 березня 2003 року» в готелі в Аліканте. «Імовірно, у ті часи Оніані і Калашов дружили і співпрацювали. Як і Іваньков, Япончик, який хотів стати посередником у сварці Усояна з Оніані і в 2009 році отримав три кулі», – пише автор.
Журналіст наводить цікаву деталь: російські мафіозі знали, що готель в Аліканте оточений співробітниками іспанської жандармерії. «Це їх не коробило, так як вони визнали, що співробітники прибули їх охороняти, хоч і були в штатському», – йдеться у статті.
«Іспанська поліція мала інформацію про Оніані ще в ті часи, коли контактувала з Олександром Литвиненком, який повідомляв про важливі зв'язки Оніані з російськими політиками», – стверджує також автор.
Деякі підозрювали Оніані і Усояна у співпраці з ФСБ. «Можливо, обидва числилися там у відомості. Бо ніхто не знає, де починається і закінчується мафіозна павутина в Росії», – коментує автор.
«Його звали Дід Хасан, але він не був тихим дідком, – повідомляє Гуїдо Олімпіо читачам Corriere della Sera. – Ні, Аслан Усоян був одним із найвідоміших босів кавказької мафії. Його вбили сім'ю пострілами біля входу в його улюблений азербайджанський ресторан. Одна куля потрапила в жінку, яка опинилася на лінії стрільби снайпера-професіонала. Він використовував автомат з глушником».
«За даними деяких джерел, Усоян був постачальником зброї для курдського руху в Туреччині – РПК Мехмета Оджалана. Якщо курдам були потрібні автомати або гранатомети, вони зверталися до нього. Якщо у них були готівкові або, у найгіршому разі, наркотики, він виконував замовлення. Через грошей, але й з причини певної етнічної близькості, – говориться в статті. – Усоян народився в Тбілісі і належав до місцевої курдської громаді, хоча, по суті, його цікавив тільки бізнес. Брудний бізнес. Якщо версія зі зброєю підтвердиться, можна буде говорити про другий теракт проти осіб, пов'язаних з курдською ідеєю. Декілька днів тому в Парижі було вбито три активістки РПК. Усунення мафіозі стало ще одним етапом у таємних маневрах, які супроводжують переговори?» – запитує автор статті.
«2010 року на Діда Хасана вже робили замах, він отримав кулю в живіт. Тоді експерти припускали, що напад було пов'язано з боротьбою за підряди на будівництво олімпійських об'єктів в Сочі – зокрема, з іншим кавказцем, Таріелом Оріані, який очолював угруповання, що чинило протидії», – пише Гуїдо Олімпіо.
На думку деяких експертів, банда Усояна входить до складу загадкового «Братського кола» – бандитської мережі, яку США внесли у свій сірий список. Тепер вони можуть викреслити з нього Діда і зайнятися його «онуками», живими і смертельно небезпечними», – підсумовує журналіст.
Der Standard пише: «Усоян народився 1937 року в Грузії і, якщо вірити московським ЗМІ, контролював злочинні банди в Росії і за її межами з кінця 1980-х. Згідно з тими же повідомленнями, він вибудував свою злочинну імперію за допомогою прибутку від ігрових залів, торгівлі наркотиками і зброєю, а також сировинного бізнесу».
Перший термін Усоян відсидів у 19 років за опір співробітникам міліції, потім був засуджений за розбій і спекуляцію та ще за радянських часів став «злодієм у законі», йдеться в статті. У 1990-ті, після «кривавої війни з главою вірменської мафії Рудольфом Огановим, якого в кінці кінців застрелили в московському кафе», він став лідером кавказьких мафіозних угруповань.
Анонімний експерт з оргзлочинності у бесіді з Der Standard охарактеризував Усояна як «патріарха злочинного світу», чий клан через довірених осіб володіє частками в металургійних підприємствах, банках і нафтопереробних концернах. За словами експерта, вплив оргзлочинності в Росії залишився високим.
Джерело www.inopressa.ru