Перейти до основного вмісту

842 мільярди доларів — на «миротворчість»

31 серпня, 00:00

Держдепартамент США оприлюднив дані про військові витрати у всьому світі за 1997 рік. Виявилося, що загалом того року на закупівлю зброї було витрачено $842 млрд, або на 2 відсотки більше за показники 1996-го. Доля розвинутих країн за останні десять років зросла від 48 до 62 відсотків, пише «Таймс оф Індіа», а частка країн-членів НАТО — відповідно із 44 до 54 відсотків. Сполучені Штати забезпечили 33 відсотки світових видатків на озброєння.

В списку найбільших імпортерів зброї перебуває Японія, яка від 1995 по 1997 рік витратила на неї $6,8 млрд. Ще більшими імпортерами зброї були Тайвань і Саудівська Аравія, які за цей самий період зробили закупок відповідно на $12,5 млрд і $31 млрд. У доповіді Держдепартаменту припускається, що зараз Країна Вранішнього Сонця, ймовірно, вийшла на третє місце і по витратам на оборону. 1997 ріку Токіо асигнував на військові потреби $41 млрд., поступаючися Франції і Росії, які витрачали по $42 млрд., Китаю ($75 млрд.) і США ($276 млрд.).

Якщо Сполучені Штати грають роль світового миротворця (хоча деякі країни називають їх жандармом), то Японія взялася за роль миротворця в регіональному масштабі — йдеться про регіон Південно-східної Азії. В японській конституції записано, що «народ Японії навіки засуджує війну як суверенне право нації, а також погрози чи використання сили як засіб вирішення міжнародних суперечок». До такої ролі Токіо постійно підштовхував Вашингтон, який давно заохочує Японію взяти на себе частину тягара по підтриманню безпеки в цьому регіоні. Штати дуже сподіваються, що японські національні сили самооборони будуть надійною підмогою для стримання, зокрема, Китаю та Північної Кореї.

Минулого тижня прем’єр- міністр Японії Йосіро Морі здійснив поїздку по країнах Південно-східної Азії і висловив побоювання щодо можливості виникнення війни в цьому регіоні. Очевидно японський прем’єр мав на увазі конфлікт між Індією та Пакистаном через їхню суперечку щодо Кашміру. Ще раніше Токіо натякав, що хотів би грати роль посередника в цьому конфлікті. Однак Делі й чути не хоче ні про яке посередництво. Тож Морі тепер закликає Індію підписати договір про заборону ядерних випробувань і відновити діалог із Пакистаном.

Деякі критики ставлять під сумнів пацифістські наміри Країни Вранішнього Сонця. Ревниво до нової ролі Японії ставиться й Індія. «Таймс оф Індія», дізнавшися про доповідь Держдепартаменту, одразу опублікувала статтю під назвою «Миротворець-Японія є третім у світі імпортером зброї». Японський дипломат пояснив, що такий значний імпорт пояснюється тим, що Японія не має потужностей для виробництва озброєнь для власних потреб.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати