842 мільярди доларів — на «миротворчість»
Держдепартамент США оприлюднив дані про військові витрати у всьому світі за 1997 рік. Виявилося, що загалом того року на закупівлю зброї було витрачено $842 млрд, або на 2 відсотки більше за показники 1996-го. Доля розвинутих країн за останні десять років зросла від 48 до 62 відсотків, пише «Таймс оф Індіа», а частка країн-членів НАТО — відповідно із 44 до 54 відсотків. Сполучені Штати забезпечили 33 відсотки світових видатків на озброєння.
В списку найбільших імпортерів зброї перебуває Японія, яка від 1995 по 1997 рік витратила на неї $6,8 млрд. Ще більшими імпортерами зброї були Тайвань і Саудівська Аравія, які за цей самий період зробили закупок відповідно на $12,5 млрд і $31 млрд. У доповіді Держдепартаменту припускається, що зараз Країна Вранішнього Сонця, ймовірно, вийшла на третє місце і по витратам на оборону. 1997 ріку Токіо асигнував на військові потреби $41 млрд., поступаючися Франції і Росії, які витрачали по $42 млрд., Китаю ($75 млрд.) і США ($276 млрд.).
Якщо Сполучені Штати грають роль світового миротворця (хоча деякі країни називають їх жандармом), то Японія взялася за роль миротворця в регіональному масштабі — йдеться про регіон Південно-східної Азії. В японській конституції записано, що «народ Японії навіки засуджує війну як суверенне право нації, а також погрози чи використання сили як засіб вирішення міжнародних суперечок». До такої ролі Токіо постійно підштовхував Вашингтон, який давно заохочує Японію взяти на себе частину тягара по підтриманню безпеки в цьому регіоні. Штати дуже сподіваються, що японські національні сили самооборони будуть надійною підмогою для стримання, зокрема, Китаю та Північної Кореї.
Минулого тижня прем’єр- міністр Японії Йосіро Морі здійснив поїздку по країнах Південно-східної Азії і висловив побоювання щодо можливості виникнення війни в цьому регіоні. Очевидно японський прем’єр мав на увазі конфлікт між Індією та Пакистаном через їхню суперечку щодо Кашміру. Ще раніше Токіо натякав, що хотів би грати роль посередника в цьому конфлікті. Однак Делі й чути не хоче ні про яке посередництво. Тож Морі тепер закликає Індію підписати договір про заборону ядерних випробувань і відновити діалог із Пакистаном.
Деякі критики ставлять під сумнів пацифістські наміри Країни Вранішнього Сонця. Ревниво до нової ролі Японії ставиться й Індія. «Таймс оф Індія», дізнавшися про доповідь Держдепартаменту, одразу опублікувала статтю під назвою «Миротворець-Японія є третім у світі імпортером зброї». Японський дипломат пояснив, що такий значний імпорт пояснюється тим, що Японія не має потужностей для виробництва озброєнь для власних потреб.