Антидот проти Brexit – сильне НАТО
The Washington Post, 27 липня, редакційна стаття, переклад Миколи СІРУКА, «День»
Під керівництвом Девіда Кемерона значення Великої Британії як союзника США неухильно знижується. Його уряд не поспішав приєднатися до кампанії проти «Ісламської держави» і не відіграє суттєвої ролі в боротьбі проти російської агресії в Україні. Після відсічі з боку парламенту Кемерон відступив від ідеї завдання повітряних ударів проти Сирії в 2013 році, що викликало поступки з боку президента Обами, які привели до катастрофічних наслідків. Найвідомішою зовнішньополітичною ініціативою Кемерона стало його боягузливе залицяння до китайського диктатора Сі Цзіньпіна в надії отримати комерційну перевагу.
І як наслідок, результат останньої і найбільш тяжкої помилки Кемерона, сприяння непотрібному референдуму з питання про членство Великої Британії в Європейському Союзі повинен логічно привести до прискорення існуючого тренду в зовнішніх відносинах США, а не різкої зміни. Як це вже відбувається, адміністрація Обами буде більше звертатись до Німеччини за допомогою і щодо трансатлантичних питань безпеки, водночас зміцнюючи стратегічні відносини з азіатськими партнерами, такими як Індія і Японія. Не слід очікувати на велику допомогу з боку Лондона в менеджменті нових криз на Близькому Сході і в інших місцях в найближчі роки, але це так і відбувалось останнім часом.
Наскільки далі "особливі відносини" між Сполученими Штатами і Великою Британією буде девальвовано, залежатиме від того, як тепер виглядатиме дуже непередбачуваний хід подій у Лондоні. Уряду, який у наступні місяці замінить кабінет Кемерона, майже напевно доведеться вибирати між обіцянками обмеження імміграції, урізання платежів у ЄС та збереження поточного доступу Британії до єдиного європейського ринку. Якщо він вибере останнє, то роль Великої Британії в Європі і її економічний вплив може в кінцевому рахунку не зменшитися значною мірою.
Невизначеність означає, що ані адміністрація Обами, ані наступник Обами не поспішатимуть створювати нові економічні або політичні відносини з Великою Британією як імовірним не членом ЄС. Дехто з табору Brexit говорив про організацію окремої угоди про вільну торгівлю зі Сполученими Штатами, за межами торговельної угоду між США та ЄС, щодо якої зараз ведуться переговори, або навіть вступити в ряди НАФТА. Але будь-який розгляд таких угод можливий після остаточного врегулювання стосунків Великої Британії з ЄС, що триватиме до двох років з моменту, коли вона заявить про свій вихід.
У той же час Сполучені Штати можуть найкращим чином підтримати Велику Британію і Європу, ставши більш активним і гучним лідером альянсу НАТО, який збереже Велику Британію як члена. Якщо Європейський Союз слабшає або навіть перебуває під загрозою розпаду на радість Володимира Путіна, пана Сі та інших противників, то єдиним антидотом є посилення трансатлантичного військового партнерства, яке з'єднує розрив, що зароджується між Лондоном і континентом. На наступному саміті НАТО, який відбудеться наступного місяця (8-9 липня) у Варшаві, очікується підтвердження важливого нового розгортання сил в країнах Східної Європи, які межують з Росією. Обама повинен скористатися цією нагодою, щоб підтвердити відданість США НАТО - і кандидатів у президенти США Гілларі Клінтон і Дональда Трампа судитимуть по тому, чи вони зроблять те ж саме.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети