Бельгія пом’якшує закон заради Буша
Бельгійський парламент ухвалив поправки до закону, який дозволяє притягати до відповідальності у цій країні іноземних громадян за звинуваченнями у військових злочинах, злочинах проти людства та геноциді, навіть якщо ці тяжкі правопорушення було здійснено за межами бельгійської території, повідомляє агентство Франс-прес. На Брюссель тисне Вашингтон. Адміністрація США побоюється, що до відповідальності у Бельгії можуть притягнути самого президента Джорджа Буша-молодшого. Поки той виконує обов’язки глави держави, такі неприємності йому не загрожують. Однак Вашингтон підкреслює, що сам прецедент може бути використано противниками нинішньої американської адміністрації.
«Як країна, в якій містяться ключові центри міжнародних організацій, Бельгія повинна бути обережнішою з такими речами», — натякнув днями Брюсселю державний секретар Колін Пауелл. На нього самого минулого тижня подали позов декілька іракських родин. Вони вимагають притягнути до відповідальності Пауелла та ще кількох осіб, зокрема екс-президента США Джорджа Буша- старшого та нинішнього віце- президента Річарда Чейні, стверджуючи, що бомбардування Багдада 1991 року, які забрали життя 403 іракців, потрібно кваліфікувати як військовий злочин (1991 року Пауелл був головою Об’єднаного комітету начальників штабів, а Чейні — міністром оборони США).
До бельгійських судів вже подано майже тридцять позовів проти чинних чи колишніх політичних лідерів, зокрема проти прем’єр-міністра Ізраїлю Аріеля Шарона, палестинського лідера Ясира Арафата та Фіделя Кастро.
Відносини між Бельгією та США сьогодні й без того далеко не теплі: Вашингтон обурений позицією Бельгії в іракській кризі. Тому депутати бельгійського парламенту вочевидь вирішили зайвий раз не дратувати Сполучені Штати. Прем’єр- міністр Бельгії Гі Верховстадт терміново обговорив перспективи появи позову проти Буша з лідерами партій — членів урядової коаліції. У Брюсселі справді дуже бояться, що опоненти американського президента довго не чекатимуть, тому парламент поквапився з розглядом відповідних поправок. Тим паче, що працювати депутатам залишилося недовго — незабаром парламент буде розпущено перед загальними виборами, призначеними на 18 травня. Для того, щоб нова редакція закону набула чинності, її має ухвалити бельгійський сенат.
Згідно з поправками до закону, прокурор вирішуватиме, чи приймати до розгляду позов у разі, якщо відповідач не є бельгійцем чи знаходиться не на бельгійській території, якщо злочин було скоєно не в Бельгії, якщо позивачі не є бельгійцями і не мешкали в Бельгії впродовж останніх трьох років. Ці поправки стосуватимуться лише позовів, поданих після 1 липня 2002 року. Відхилену прокурором справу передаватимуть до країни, де було скоєно злочин. Щоправда, за умови, що ця країна є демократичною. Коли вважатимуть справжньою демократією, наприклад, Ірак, поки що не знає ніхто.