Більшість поляків вірить у світле європейське майбутнє
Більшість поляків підтримує вступ своєї країни до Європейського Союзу — такий висновок зробила «Газета виборча», публікуючи результати чергового опитування громадської думки на тему референдуму про вступ. Згідно із опублікованими даними, 58 відсотків опитаних заявило, що обов’язково підуть на референдум, 17 відсотків сказали, що швидше підуть, ніж ні. При цьому за вступ Польщі до ЄС збираються проголосувати 69 відсотків з тих, хто візьме участь у референдумі. Проти збираються проголосувати 18 відсотків опитаних поляків, 13 відсотків ще не знають, як вони голосуватимуть. І таким чином, противники вступу Польщі до ЄС, якби референдум відбувся сьогодні, не мали б жодного шансу. Припускається, що в цілому в країні, якщо брати до уваги як тих, хто піде голосувати, так і тих, хто не братиме участі в референдумі, прихильників «європейського вибору» Польщі близько 57 відсотків населення, противників — 22 відсотки. Щоправда, соціологи відразу ж застерігають від «ура- оптимізму»: завжди кількість тих, хто заявляє про свою участь у голосуванні, перевищує реальну явку до урн. З другого боку, виглядає на те, що явка на референдум стосовно подальшого вибору розвитку країни перевищуватиме явку на парламентські вибори у вересні, яка була рекордно низькою. Референдум вважатиметься таким, що не відбувся, якщо до урн прийдуть менше за половину поляків, які мають право голосу.
Жоден з опитаних студентів та учнів не вважає, що референдум дасть негативну відповідь на запитання про вступ Польщі до ЄС.
Уже зараз вважається, що на референдум точно прийде інтелігенція, керівні кадри, приватні підприємці. Найменша явка очікується серед селян (які є переважно противниками вступу Польщі) та жителів місцевостей з населенням меншим за 20 тисяч.
Результати опитування, оприлюднені «Газетою виборчою», збігаються з експертними оцінками — підтримка європейської інтеграції населенням є в цілому меншою, ніж два-три роки тому. І все одно лінія на вступ до ЄС користується підтримкою більше як половини населення, що експерти вважають за нормальне явище. Справа в тому, що найбільший рівень підтримки населення європейська інтеграція мала тоді, коли ще не розпочалися конкретні переговори про вступ Польщі, і відповідно, населення досить слабко уявляло собі, які переваги несе членство країни в ЄС, які в результаті виникатимуть проблеми, якою буде плата за вступ. Зокрема, й зараз у парламенті точаться суперечки стосовно права іноземців купувати землю в Польщі (аргументи противників — практично ті ж самі, що і в українських комуністів), величезні проблеми вступ викликає в польському сільському господарстві, ще далеко не все відповідає стандартам ЄС у соціальній сфері. Водночас, як свідчать різні дослідження, і зараз велика частина польського населення не може вважатися добре поінформованою про проблеми вступу країни до Європейського Союзу, досить велика частка людей цим взагалі не цікавиться.
ЄС і Польща сподіваються, що переговори про вступ Варшави буде закінчено до кінця 2003 року. Між тим скептиків з обох боків стає дедалі більше. У Польщі це проявилося, зокрема, в тому, що на останніх парламентських виборах третю позицію посіла «Самооборона» Анджея Леппера, яка експлуатувала відверто антиєвропейські гасла. Парадокс ситуації — в тому, що фактично «Самооборона» відбиває погляди великої частки польського середнього класу.
Однак явка на референдум, дата якого ще не призначена, очевидно, буде дійсно більшою за явку на парламентські вибори. Щодо виборів — то вважається, що такий низький рівень — голосувало менше за половину поляків, які мають право голосу — зумовлений тим, що перемогу лівих (СЛД) і нищівну поразку правих можна було передбачити ще мало не за два роки до самих виборів.