Бразаускас «під прицілом»
Литві загрожує політична криза![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20051124/4217-3-1.jpg)
Литву лихоманить від чергового політичного скандалу. Опозиція копає під ветерана литовської політики — прем’єр-міністра Альгірдаса Бразаускаса. Предметом пильної уваги його опонентів стала понад третина акцій вiльнюського готелю Crownе Plaza, які нинішня дружина прем’єра Крістіна Бразаускене в 2002 році придбала нібито за заниженою ціною. Особливу підозру ініціаторів розслідування викликає те, що раніше ці акції належали фірмі сім’ї керівника компанії «ЛУКОЙЛ-Балтія» Iвана Палейчика. Враховуючи те, що сьогодні «ЛУКОЙЛ» є одним із претендентів на покупку частки Мажейкяйського нафтокомплексу, що належить ЮКОСу, консерватори намагаються обвинуватити прем’єр- міністра в корупції.
Сам Альгірдас Бразаускас говорить, що на момент здійснення угоди ще не був одружений із Крістіною, й обвинувачує опозицію у свідомій спробі розвалити інститути влади. Він і його дружина збираються відстоювати своє чесне ім’я в суді. Разом із тим, генеральна прокуратура Литви відмовила прем’єру в проханні порушити кримінальну справу проти одного з організаторів скандалу, лідера партії «Союз Вітчизни» Андрюса Кубілюса. На переконання генпрокуратури, оскiльки і Бразаускас, і Кубілюс є політиками, їхні дискусії можуть мати гостріший характер, аніж взаємні нападки приватних осіб: суспільних діячів дозволяється критикувати гостріше, ніж звичайних громадян.
Водночас Сейм пристав на бік прем’єр-міністра, відмовившись створювати спеціальну слідчу комісію. Як сказав кореспонденту «Дня» голова комітету Сейму з правових питань Юлюс САБАТАУСКАС , «сьогодні деякі литовські ЗМI не вбачають іншого способу збільшити тираж, аніж розкручування таких скандалів, а деякі політики не бачать іншого способу виділитися». Юлюс Сабатаускас, колишній заступник голови тимчасової комісії Сейму з розслідування діяльності екс-президента Роландаса Паксаса, попереджає: «Робота в такій комісії справді може зробити політику ім’я, але може і назавжди скомпрометувати його».
Політичні аналітики Литви кажуть про те, що в їхній країні — криза. Вони навіть не виключають відставки Альгірдаса Бразаускаса, звертаючи увагу на те, що прем’єр-міністру вистачає як опонентів в опозиції, так і «товаришів» по власній партії, готових вижити ветерана з політичної сцени, щоб самим зайняти його місце. У разі такого розвитку подій мають бути нові переговори з формування коаліційного уряду. Сам Альгірдас Бразаускас зазначає, що досі ніхто не намагався так «дорікати йому, так його компрометувати, ображати, створювати атмосферу недовіри, як тепер». «Політика, як я тепер переконуюся, абсолютно брудна справа. Якби кілька років тому я відчув ознаки недовіри, то ніколи б не пішов на таку посаду», — сказав він.
Бурхливе політичне життя маленької балтійської країни за її межами відоме насамперед через «Паксасгейт» — імпічмент Роландасу Паксасу. Але й після відставки колишнього президента в Литві не вщухають політичні скандали. Наприклад, опозиція досі мусує чутки про нібито наявні зв’язки міністра закордонних справ Антанаса Вальоніса з КДБ СРСР. Нагадаємо, на початку цього року сплила інформація про те, що міністр є в списках резерву КДБ. Тоді ж литовська Комісія з питань люстрації пояснила, що, згідно із законами, особи, внесені до резерву КДБ, не вважаються задіяними у співпраці з секретними службами СРСР. Як відомо, до списку «резервістів» людину могли записати і без її найменшого відома, однак опонентів уряду це не зупиняє.
У такій ситуації моральним авторитетом країни залишається президент Валдас Адамкус. За його словами, «навіть заради політичної стабільності не можуть бути зневажені основоположні принципи демократичної держави та громадянського суспільства». Під час нещодавнього візиту Адамкуса до Тбілісі грузинські журналісти спитали в нього: чи не стоять за численними скандалами навколо високопоставлених литовських чиновників російські політтехнологи та гроші? Президент сказав, що в таку версію не вірить.