Чого очікувати від візиту Ердогана в Київ?
«Нам потрібні сталі, зрозумілі, позитивні відносини, які б розвивалися», - експерт
У понеділок, 9 жовтня, із офіційним візитом в Україну прибуде президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Як повідомляє Адміністрація Президента України, у рамках візиту глава турецької держави зустрінеться з Президентом України Петром Порошенком, а також візьме участь у шостому засіданні Стратегічної ради високого рівня між Україною та Туреччиною.
Тим часом на сайті президента Туреччини зазначається, що глава держави також проведе зустрічі зі спікером Верховної Ради України Андрієм Парубієм і прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом. «Будуть обговорюватися нові способи співпраці щодо поглиблення стратегічних партнерських відносин з Україною, крім того, будуть підписані різні документи та протоколи, що стосуватимуться цього напрямку», - йдеться в повідомленні на сайті турецького лідера. Також повідомляється, що під час візиту буде обговорюватися тема Криму та питання кримських татар.
«День» звернувся за коментарем до директора Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України Олександра БОГОМОЛОВА з проханням розповісти про очікування Києва від візиту Ердогана та пояснити важливість стратегічних відносин між нашими країнами:
«ТУРЕЧЧИНА НІКОЛИ НЕ ВІДМОВЛЯЛАСЯ ВІД ЧІТКОЇ ПОЗИЦІЇ ЩОДО УКРАЇНСЬКОГО СУВЕРЕНІТЕТУ»
- Безперечно, цей візит важливий, тому що Туреччина – наш сусід, достатньо помітного розміру та політичної ваги. У нас відбувається потужна комунікація на Заході та на Сході – з одного боку кооперація з ЄС, що дуже важливо, а з іншого боку врегулювання відносин з Росією, і вони поглинають дуже багато зовнішньополітичної уваги України.
На жаль, певний час, східний напрямок, який є дуже важливим, не був першочерговим. І Україна, і Туреччина стикаються з низкою різного роду проблем, серед яких є спільні та відмінні, але країнам-сусідам у регіоні варто на самому вищому рівні підтримувати позитивну комунікацію. Це треба вітати. Є конкретні програми: інвестиційні, розвитку торговельного обміну, який занепав з відомих причин – разом з українською економікою, але зараз є шанс його повернути принаймні на той рівень, що був колись. Щодо конкретних сфер, то не в останню обговорюватиметься військово-технічне співробітництво.
Що стосується підтримки Туреччини в питанні кримських татар, то вона, звичайно, дуже важлива. Відбулося певне зближення між Росією та Туреччиною: спочатку були проблеми, а зараз є діалог і взаємодія між ними на сирійському театрі дій, але попри це Туреччина ніколи не відмовлялася від чіткої позиції щодо українського суверенітету та того, що Крим належить Україні і ніколи не полишала справи кримських татар. Традиційно турецька влада опікується проблемами споріднених тюркомовних спільнот по всьому світу і не в останню чергу кримських татар.
У зовнішньополітичній, військово-технічній, торговельній сфері нам потрібні сталі, зрозумілі, позитивні відносини, які б розвивалися. Думаю, що все це буде обговорюватися під час візиту турецького президента. У нас уже підписано дуже багато різних угод і є дискусія щодо того, що з багатьма країнами ми підписували такі стратегічні угоди і це трішки розчинило значущість цього терміну, бо здається, що вони не так багато і вартують, якщо так легко підписуються з усіма. Але хочеться сподіватися, що саме з Туреччиною у нас таки буде стратегічне партнерство, бо саме такий рівень співробітництва необхідний між країнами і це в інтересах обох держав. Адже ми є країнами сусідами, важливими для Чорноморського регіону.
Author
Наталія ПушкарукРубрика
День Планети