Перейти до основного вмісту

Давутоглу в Україні – тепер у ранзі прем’єра

Експерти про очікування від першого візиту глави турецького уряду
14 лютого, 15:02
ФОТО REUTERS

У понеділок, 15 лютого, в Україні з візитом перебуватиме прем’єр-міністр Турецької Республіки Ахмет Давутоглу на запрошення Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка. Це перший візит Давутогли на посаді глави уряду в нашу країну.

«День» звернувся до експертів з проханням розповісти, які очікування покладають на цей візит у нашій країни, зокрема зважаючи на загострення стосунків між Анкарою та Москвою після збиття турецькими ВПС російського літака над власною територією.  

«ОСНОВНИМ ПРЕДМЕТОМ ПЕРЕГОВОРІВ СТАНЕ ОБГОВОРЕННЯ СПІЛЬНИХ ДІЙ В УМОВАХ АГРЕСІЇ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ ТА  АКТИВІЗАЦІЇ ЗБРОЙНОЇ ПІДТРИМКИ РФ РЕЖИМУ АСАДА В СИРІЇ»

Сергій КОРСУНСЬКИЙ, посол України в Турецькій Республіці, Анкара:

Пан Давутоглу добре обізнаний з Україною, оскільки багато років очолював міністерство закордонних справ Туреччини. Він був чи не першим із закордонних гостей, хто відвідав Україну відразу після Революції Гідності. Але це перший його візит до України в якості Глави Уряду ТР. Відбудуться зустрічі з керівництвом Української Держави, Уряду, Верховної Ради, бізнес-форум. Основним предметом переговорів стане розширення багатопланового торговельно-економічного співробітництва, а також обговорення спільних дій в умовах агресії Росії проти України та  активізації збройної підтримки РФ режиму Б.Асада в Сирії.

Очікується підписання декількох важливих угод, зокрема, щодо надання Туреччиною кредиту у 50 млн. доларів, про що було домовлено минулого року в ході переговорів на рівні президентів двох країн. На порядку денному розширення співпраці у сфері транспортного сполучення, енергетики, туризму. Дуже обіцяючим напрямком є активізація співробітництва у галузі освіти, оскільки в умовах загострення відносин з Росією багато турецьких студентів вимушені були виїхати з РФ додому, тож Україна цілком спроможна повернути їх в аудиторії, але тепер - в наших університетах. Наприклад, Туреччина потребує фахівців у галузі атомної енергетики, і це та галузь, де Україна має і потенціал, і базу, і досвід.

Незважаючи на регіональну кризу, спричинену діями РФ, турецький бізнес вкрай зацікавлений в інвестиціях в Україну, про що свідчить представницька бізнес-делегація, що супроводжуватиме А.Давутоглу. В центрі уваги візиту буде, без сумніву, проблема кримських татар, які вимушені були виїхати з Криму і потребують допомоги в облаштуванні. Туреччина готова надавати таку допомогу, а її напрямки будуть визначені в ході зустрічі з лідерами Всесвітнього конгресу кримських татар та Меджлісу.

«ТУРКИ КРАЩЕ РОЗУМІЮТЬ НАС ЗАРАЗ, КОЛИ У НИХ ПОГІРШИЛИСЯ СТОСУНКИ З РОСІЄЮ»

Олександр БОГОМОЛОВ, Президент Центру близькосхідних досліджень, Київ:

-Я давно вважав, що з Туреччиною нам треба займатись з точки зору наших позицій. Адже це наш найближчий сусід окрім країн ЄС і без стабільних стосунків з Туреччиною Україна не може почувати себе у безпеці. У даному випадку дуже добре, що з турецької сторони зроблено такий крок – візит прем’єра. Думаю, що турки краще розуміють нас зараз, коли у них погіршилися стосунки з Росією. Адже коли почалась наша криза, то на першому етапі турки намагалися триматись осторонь. І не дуже втручатись, зокрема в кримсько-татарське питання, яке традиційно вважається зоною турецьких інтересів. Попри це турки намагались підтримувати дружні стосунки з Росією і у своїй зовнішній політиці на цьому етапі продовжували орієнтуватись радше на економічні зв’язки, ніж на якісь політичні та безпекові питання. Але зараз ситуація кардинально змінилась і безпекові питання стали першочергові. І зокрема враховуючи те, що Україна знаходиться фактично у ситуації війни з Росією, а Туреччина майже, то тут обом сторонам є про що говорити.

Важко зараз передбачити про що конкретно йтиме мова, але, принаймні, мають бути спільні позиції, має бути розуміння того, що відбувається навколо. Ми перебуваємо в одному регіоні, ми є сусідами, і ми значною мірою відчуваємо на собі ризики дуже близької природи.

А що стосується економічних стосунків, то першочергово йтиметься про розвиток економічних стосунків. Там є багато причин для розмови, включаючи транспортні коридори, спільний чорноморський простір. Тут раніше  висловлювалось багато ідей щодо посилення співпраці в економічній сфері. Адже потенціал двосторонніх відносин далеко не вичерпаний.

Також ітиметься і про військово-технічну співпрацю. Якраз у розрізі розуміння спільних ризиків особливого значення набуває військово-технічна співпраця.

Туреччина почуває себе впевнено з точки зору підтримки своїх союзників. Навряд чи Україна може їх замінити. Але це означає, що усіма сусідами треба з тримати певний рівень взаємин і порозуміння у цих питаннях. І в таких ситуаціях не може не бути домовленостей.

Якщо подивитись під нашим кутом зору, то у свій час як почалась російська агресія, окупація Криму, то в нас абсолютно природно виникало питання, а як до всього цього поставиться Туреччина. На той час українське керівництво не могло причому дуже тривалий час впевнено сказати, на якому боці буде Туреччина. І це була не стільки провина Туреччини, а скільки наша, бо у двосторонніх відносинах до нас не було достатнього рівня довіри. А в таких обставинах такого не повинно бути.

Це не означає, що можна досягти військового альянсу між Україною і Туреччиною на 100%. Це не так, але, принаймні, ми точно знаємо у якому питанні буде підтримка, де буде кооперація, де її не буде, де її можна розвинути максимально. Ми маємо бути абсолютно впевненими на якому рівні перебувають наші відносини по кожному питанню, що нас турбує.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати