Демократія в безвиході
Чому популярному прем’єру Таїланду загрожує відставкаДесятки тисяч маніфестантів вийшли на вулиці столиці Таїланду — Бангкока, щоб висловити протест політиці прем’єр-міністра країни Таксина Шинаватри. Його обвинувачують у зловживанні владними повноваженнями: особливо щодо заколоту на півдні країни та контролю над засобами масової інформації. Він ці обвинувачення відкидає. Щоб якось примусити своїх критиків замовкнути, Таксин призначив на 2 квітня загальні вибори, однак опозиція має намір їх бойкотувати. Учора він не виключив можливості своєї відставки.
Через рік після повторного обрання прем’єр-міністр Таїланду Таксин Шинаватра був змушений розпустити Національні збори й оголосити дострокові вибори. Хоча його партія «Тай Рек Тай» (ТРТ) контролює 75% голосів у Зборах, Таксин готується до оборони. Він, як і раніше, надзвичайно популярний серед сільських виборців і міської бідноти, які становлять понад 60% виборців Таїланду. Але йому доводиться чинити опір гарячим акціям протесту інтелігенції та середнього класу Бангкока проти його правління.
Вони обвинувачують Таксина, найбагатшого бізнесмена Таїланду, в корупції та зраді за продаж без сплати податків належної його сім’ї корпорації «Шин» державній компанії Сінгапуру «Темасек Холдінгс» за 1,9 мільярда доларів. Різка зміна політичної долі Таксина підтверджує, що не все вирішується біля виборчих урн, і демонструє недоліки демократії, що сьогодні проявляються в багатьох країнах, які розвиваються, включаючи сусідів Таїланду по регіону — Філіппіни.
Донедавна Таксин здавався політиком із незаплямованою репутацією у своїй країні та сміливим, надійним політиком за кордоном. Використовуючи глибокі протиріччя між селом і містом у Таїланді, Таксин прорубав собі дорогу до влади в 2001 році за допомогою популістської програми. Він розбудив національну гордість і пообіцяв сільським жителям Таїланду, що їхня країна досягне величі, попри руйнівну економічну кризу 1997 року.
Сильна популістська політика підтримала його перший чотирирічний уряд: для сільської місцевості була припинена виплата боргів, налагоджена недорога для населення загальна система охорони здоров’я, кожному із 77 000 сіл було виділено по 25 тисяч доларів для фондів розвитку підприємництва. Розуміючи стратегії розвитку, що переважають у Східній Азії, Таксин вибрав стратегічні галузі для розвитку економіки Таїланду, зосередившись на автомобілебудуванні, моді, харчовій промисловості, охороні здоров’я та туризмі.
У лютому 2005 року переважна більшість виборців підтримала обрання Таксина на другий термін. Але потім його особиста популярність різко впала через початок сепаратистських заворушень на півдні, заселеному переважно мусульманами, і через хвилю корупції. Його гріхи, на які дивилися крізь пальці в перший термін правління, починають позначатися на його репутації: залякування ЗМІ, застосування сили проти громадських цивільних організацій, застосування смертної кари в позасудовому порядку під час кампанії проти наркотиків, зміни відсоткових ставок, вигідні для його телекомунікаційної імперії «Шинаватра».
Закулісний продаж корпорації «Шин» у лютому посилив довго зріле невдоволення. Операцію назвали квінтесенцією хитромудрої корумпованої системи Таксина та зрадою проголошеного ним націоналізму, що означає вичерпання його морального авторитету й політичної легітимності. Вартість компанії збільшилася вчетверо за час правління Таксина, а такі активи, як супутники, служба мобільного зв’язку та літак, з’явилися завдяки державним концесіям в обмін на контрольний пакет акцій для Таїланду. Для опонентів Таксина продати ці активи іноземної компанії, належної іншій державі, те саме, що й поставити під загрозу економічну незалежність Таїланду.
Дні Таксина полічені, оскільки Таїланд, схоже, готовий позбутися прем’єр-міністра, обраного більшістю голосів. Кількість людей, які беруть участь у вуличних акціях протесту, вже збільшилася з п’яти до шести відсотків. Скрутне становище, в якому опинився Таксин, ілюструє тенденцію, характерну для політики країн, що розвиваються, коли сільський електорат обирає уряд, а міські еліти їх позбуваються.
Коаліцію опонентів Таксина справді влаштує тільки усунення його з посади, заборона будь-коли брати участь в тайській політиці і, можливо, висилка з країни. Але опозиція ухвалила рішення бойкотувати поспішно призначені вибори, які партія ТРТ, схоже, знову виграє з великим відривом, оскільки Таксин може маніпулювати підпорядкованими собі інститутами, створеними згідно з конституцією для захисту від хабарництва та підтримки розділення влади всередині держави.
Таким чином, тайська політика опинилася в безвиході. Схоже, тільки лише втручання короля Пуміпона Адульядета, який користується загальною повагою, може врятувати ситуацію. Те, що в Таїланді є король Пуміпон, який може втрутитися в жорстоке протистояння Таксина та його опонентів, докорінно відрізняє його від Філіппін, де народні повстання регулярно підривають репутацію президентів, а іноді призводять і до їх повалення. Втручання короля покладе край вуличній конфронтації. Але тайці не можуть розраховувати на свого немолодого та хворого короля щоразу, коли в них з’являється якась проблема. Більш того, королівське втручання може відкинути Таїланд назад в історичному розвитку через можливе бажання переписати конституцію для того, щоб позбутися недоліків демократичної культури країни.
Щоб стати на ноги, тайській демократії потрібна не система політичного контролю, а активність громадян, що дозволяє добитися дисциплінованого дотримання положень конституції та поважання її інститутів. Тоді конституцію перестануть порушувати люди на зразок Таксина.
Титинан ПОНГСУДИРАК — професор політології в університеті Чулалонгкорн у Бангкоку, на сьогодні запрошений старший науковий співробітник в Інституті досліджень Південно-Східної Азії в Сінгапурі