День незалежності CША: свобода як мірило цінностей

Сполучені Штати Америки відзначили 226-й день незалежності. Як завжди, церемонія головного американського свята була надзвичайно пишною, урочистою й багатолюдною. Як завжди, привітати зі святом Надзвичайного і Повноважного Посла Сполучених Штатів в Україні Карлоса Паскуаля в його резиденції на київському Подолі зважаючи на спеку, зібрався весь український бомонд. Гостями посла Паскуаля були прем’єр- міністр України Анатолій Кінах, голова Верховної Ради Володимир Литвин, міністр фінансів Ігор Юшко, глава президентської адміністрації Віктор Медведчук, новопризначений Генеральний прокурор Святослав Піскун. Взагалі зустріти на святі можна було представників всього спектра української політики — і «апозиційних», і «опозиційних», і лівих, і правих, і центристів... І спілкувалися вони не лише з гостинним Паскуалем, але й між собою напрочуд добродушно — можливо, територія посольської резиденції вільна від політичних баталій. Серед сотень і сотень гостей — глави представлених у Києві дипломатичних та інших закордонних представництв, діячі культури, науки, преса — словом, було людно.
Як завжди, елемент шоу і одночасно демонстрації патріотичних почуттів — урочистий винос американського прапора підрозділом морських піхотинців, гімни Сполучених Штатів і України, виконані, до речі, Київським симфонічним оркестром (взагалі на святі добре потрудилися на радість гостям ще й музиканти Київського духового квінтету, саксофонічного квартету, групи «Діксіленд», а керував процесом американський диригент МакМеррін).
День незалежності цього року — перший після терактів 11 вересня. Недивно, що саме цьому було присвячено короткий виступ посла Паскуаля — і одночасно він продемонстрував гостям, наскільки добре за час своєї місії оволодів українською — хоча, на відміну від деяких інших послів великих держав, ніколи не обіцяв цього публічно. Посол Паскуаль наголосив на тому, що свобода залишається головною цінністю американського народу і що події 11 вересня лише підкреслили взаємозалежність у забезпеченні безпеки в світі. І саме свобода, за словами посла, є серцевиною «європейськості», Україна ж сама повинна визначити, яким саме способом просуватися по цьому шляху. «Нехай подих свободи надихає наші країни!» — так звучав тост посла Паскуаля. Очевидно, традиційна теза про стратегічне партнерство між США і Україною в тематику святкового виступу просто не вписувалася.
Відчувалося, що урочистість проходить за умов посилення заходів безпеки (хоча це жодним чином не відбилося на гостях свята). Президент США Джордж Буш напередодні свята звертався до нації, закликаючи американців радіти зі свята, але не втрачати пильності. ФБР попереджувало про можливості терактів 4 липня. У Вашингтоні, зокрема, громадський порядок забезпечували дві тисячі поліцейських, місце проведення концерту під відкритим небом і святкового феєрверку було обнесено подвійною огорожею, за натовпом слідкували десятки прихованих камер, в небі чергували винищувачі. Проте коли йдеться про торжество й захист свободи в глобальному сенсі, очевидно, з певними обмеженнями можна погодитися. Бі-Бі-Сі передає, що деякі американські посольства за кордоном з міркувань безпеки скасували урочистості до Дня незалежності. Інформація про можливі теракти не підтвердилася, але в аеропорту Лос-Анджелеса стріляли — виходець з Єгипту Алі Хадайєт трьох чоловік застрелив і кількох поранив.
У Києві ж усе пройшло напрочуд спокійно, і коли трохи спала липнева спека, численні задоволені гості потроху залишали гостинний двір резиденції посла Паскуаля.