Перейти до основного вмісту

«Діалог глухого з німим»

Експерт про результати переговорів Меркель з Путіним і як має реагувати на них українська влада
10 травня, 19:19
ФОТО REUTERS

Сьогоднішні переговори німецького канцлера Ангели Меркель та російського президента Володимира Путіна після покладання вінків до Могили невідомого солдата у Москві закінчились черговими пустими заявами обох лідерів про необхідність продовжувати роботу з відновлення територіальної цілісності України. На цьому, зокрема, наголошувала Меркель, сказавши наступне: «нам необхідно давати собі звіт в тому, про при реалізації мінського комплексу заходів мова йде про відновлення суверенітету і територіальної цілісності України. Ми будемо продовжувати спільно над цим працювати, хоча цей шлях є складним».

При цьому канцлер додала, що сепаратисти на Сході України не пускають українську гуманітарну допомогу, не відвели все важке озброєння і не квапляться обмінювати полонених. За її словами, останні перемовини у Мінську були «дуже жорсткими», але їхнє виконання поки гальмується. Меркель заявила, що ОБСЄ дає доволі чітку картину того, що відбувається на Донбасі, і після звітів спостерігачів лишається багато запитань до сепаратистів. Канцлер також закликала всіх, хто приймає рішення в Донецьку і Луганську, допустити в цей район українські гуманітарні вантажі.

Вона додала, що якщо історія Другої світової війни чогось і навчила людей, так це того, що завжди треба шукати дипломатичного розв’язання конфліктів. Канцлерка ФРН нагадала про минулий позитивний розвиток німецько-російських відносин, зокрема, про те, що Росія стала членом Світової організації торгівлі (СОТ) та Ради Європи, а також про активну співпрацю між РФ та НАТО. Водночас, «незаконна з точки зору міжнародного права анексія Криму та бойові дії в Україні завдали важкого удару цьому позитивному розвитку», - зауважила Меркель і тому німецько-російські відносини переживають непросту фазу.

Господар Кремля зі свого боку зазначив, що претензії щодо виконання мінських угод є в обох сторін конфлікту, але за допомогою ОБСЄ необхідно домагатися їх виконання. При цьому він погодився з канцлером ФРН, зауваживши: «Немає ніякої іншої альтернативи, як за допомогою інструментів ОБСЄ домагатися виконання всіх мінських домовленостей». Чудові слова, чому ж Росія не виконує цих домовленостей і не чинить тиск на проросійських сепаратистів? Говорячи про необхідність виконання мінських угод, Путін підкреслив, що це стосується і «політичної реформи, насамперед, тобто конституційної реформи проведення місцевих виборів, прийняття закону про амністію».

Але погляди Берліна і Кремля на ситуацію на Донбасі – російську агресію – залишаються відмінними. «Так, ми суттєво розходимося в оцінках подій, які призвели до антиконституційного перевороту в українській столиці в лютому 2014 року», – сказав Путін на спільній прес-конференції. Росія не визнає своєї вини і російський президент на слова Меркель, що Берлін і Париж готові до продовження роботи в рамках мінських домовленостей, заявив про необхідність дотримання «однакових правил для всіх».

Більше того, Путін чомусь зазначив, що між Україною і Єменом існує аналогія. «У нас мають бути якісь спільні критерії оцінки і реакції на події, що відбуваються у світі. От дивіться, в Ємені що відбулось, і що ми спостерігаємо? Там відбувся переворот, президент відмовився від влади, тепер його силою зброї інші країни хочуть повернути назад. І всі називають це переворотом. Після того, як відбувся переворот в Україні, яких лише образ ми не почули в бік колишнього президента Януковича», - сказав він. Меркель при цих словах мала дуже здивований і розгублений вигляд.

На прес-конференції Путін також заявив, що в пакті Ріббентропа-Молотова «був сенс», а «Польща стала жертвою власної політики». За його словами, СРСР пішов на угоду з Гітлером, щоб «не допустити прямого зіткнення».

«ПУТІН НЕ ХОЧЕ ЧУТИ І СЛУХАТИ ТЕ, ЩО ЙОМУ ПРЯМО І ВЖЕ НЕДИПЛОМАТИЧНО ГОВОРЯТЬ»

- Володимир ОГРИЗКО, екс-міністр закордонних справ України, Київ:

- Судячи з тих матеріалів, які вже з’явились у ЗМІ, мені це нагадало діалог глухого з німим. Тому що Путін не хоче чути і слухати те, що йому прямо і вже недипломатично говорять. Якщо людина позитивно оцінює Мюнхенську змову і вважає, що пакт Ріббентропа-Молотова був виправданим, то власне про що можна говорити і очікувати. Я думаю, це чергове свідчення цієї глибокої кризи, в яку Росія завела саму себе і з якої вона сама, скоріше за все, найближчим часом не вийде, якщо ця лінія, що існує сьогодні буде продовжуватись.

Підсумок цих переговорів є сумним. Бо судячи з оцінок, які пролунали, не видно, що Росія збирається міняти свою політику. Ці заяви Путіна, що ми не будемо міняти свого підходу, що все залишається як є, що Київ повинен виконувати домовленості і в першу чергу ми повинні говорити про вибори під дулами автоматів, свідчить про те, що лінія на агресію залишається у політиці Москви визначальною. Раз так, чекати якихось позитивних змін, мені здається, просто не потрібно.

«ОБСЄ Є ТІЄЮ СТРУКТУРОЮ, ЯКА ФАКТИЧНО, «ПРИКРИВАЄ» АГРЕСОРА БЕЗКІНЕЧНИМИ РОЗМОВАМИ ПРО ТЕ, ЩО ТА ЧИ ІНША СТОРОНА ЩОСЬ НЕ ВИКОНУЄ»

- А що ви скажете на слова Путіна, що «немає ніякої іншої альтернативи, як за допомогою інструментів ОБСЄ домагатися виконання всіх мінських домовленостей»?

- ОБСЄ, на превеликий жаль, є організацією, яка здатна спостерігати, а вона не здатна приймати рішення і виконувати ухвалені рішення. Це структура, за яку дуже легко і приємно сховатись. Тим більше, що в Росії є досвід такого ховання. Якщо ми згадаємо все те, що відбувалось, чи відбувається у Придністров’ї чи в Абхазії, чи в інших гарячих точках. То як раз ОБСЄ є тією структурою, яка фактично, «прикриває» агресора безкінечними розмовами про те, що та чи інша сторона щось не виконує. Але від цього до вирішення конфлікту сторони не наближуються. Отже, це хороший камуфляж для того, щоб продовжувати свої дії, а вони продовжуються, ми чуємо про це щодня, коли читаємо повідомлення про чергові 20 чи 30 обстрілів і чергові загибелі з українського боку. Тобто така ОБСЄ як раз Росії підходить. Тому я не став би надавати ОБСЄ в цьому плані бодай якихось шансів, бо через ОБСЄ питання, яке нас хвилює, а саме виведення російських військ з території України вирішено, на жаль, не буде.

«ЦЕ ЗА МЕЖАМИ НЕ ПРОСТО ЕТИКИ, А ЗДОРОВОГО ГЛУЗДУ, ПОРІВНЮВАТИ ТЕ, ЩО ВІДБУЛОСЬ В УКРАЇНІ І ЄМЕНІ»

- А як би ви прокоментувала наведення Путіним аналогії між Єменом і Україною?

- Це за межами не просто етики, а здорового глузду, порівнювати те, що відбулось в Україні і Ємені. Це може бути у випадку, якщо людина або зовсім не розуміє ситуації, або дуже добре розуміє і вважає всіх дурнішими від себе. Так у принципі ніхто ніколи не поступає з тих політиків, які бодай хоч трішечки поважають хоча б не співрозмовника, а самого себе. Бо вважати, що всі навколо неадекватні і нічого не бачать і не розуміють, то значить їх просто ображати. Особливо, це не прийнятно, коли твоїм співрозмовником є жінка. Такими речами він ставить співрозмовника, у даному випадку співрозмовницю у дуже незручне становище. І не тільки такими порівняннями. Під час однієї з таких заяв, як повідомляють ЗМІ, лице канцлера витяглося із здивування. Так нормальні прес-конференції не відбуваються. Це ще одне свідчення, що між співрозмовниками не було не то, що взаєморозуміння, а не було навіть точок дотику для дискусій.

«ПІСЛЯ ВИВЧЕННЯ ЧЕРГОВИХ ДОКУМЕНТІВ СТАНЕ ЗРОЗУМІЛИМ, ЩО, НАСПРАВДІ, АГРЕСОРАМИ БУЛИ ДВОЄ: КОЛИШНЯ НАЦИСТСЬКА НІМЕЧЧИНА І КОЛИШНІЙ КОМУНІСТИЧНИЙ СРСР»

- Чи правильною ви вважаєте заяву Меркель на цій прес-конференції, що війну 1939-1945 років розпочала «націонал-соціалістська Німеччина», коли відомі історики чітко відзначають, що війну розпочали разом Гітлер і Сталін?

- Я думаю, що це питання часу. Німеччина досі продовжує відчувати свою провину і бере на себе це безальтернативно. І це абсолютно справедливо, зважаючи на ці жахи, які націонал-соціалізм приніс людству. Але з плином часом, коли ми все більше будемо бачити різні документи і розуміти, що за цим стояло, думаю, що ці оцінки будуть дещо іншими. Німеччина поки що в стані загальної провини за те, що відбулось і тому, мабуть, і для пані канцлера було передчасно давати якісь історичні оцінки саме, перебуваючи в Москві. Думаю, що це просто період, який ще не наступив. На мою думку, найближчими роками після вивчення чергових документів стане зрозумілим, що, насправді, агресорами були двоє: колишня нацистська Німеччина і колишній комуністичний СРСР. А це ще попереду.

«ЯКБИ ВЛАДА ЗАРАЗ ЗОРІЄНТУВАЛАСЬ І ПІШЛА САМЕ ШЛЯХОМ ПІДГОТОВКИ УКРАЇНИ ДО НАТО, ТО ЦЕ БУЛО Б НАЙКРАЩОЮ ВІДПОВІДДЮ НА ЦІ ЗАГРОЗИ, ЯКІ МИ МАЄМО З БОКУ РОСІЇ»

- Підсумовуючи ці переговори про ситуацію в Україні, які були безрезультатними, і як ви сказали діалогом глухого з німим, що має робити українська влада, готуватись до нового наступу, укріпляти оборону?

- Я тут згоден з Президентом Порошенко, який на останніх урочистих засіданнях сказав, що нам зараз дуже важливо максимально зміцнювати армію і бути готовими до стандартів НАТО. Це правильна думка, єдине, що її треба максимально швидко реалізовувати і я би на місці нашої сьогоднішньої влади привів у дуже практичну площину питання про надання Україні ПДЧ, що дозволило реально почати підготовку до вступу до НАТО, бо самих декларацій, безумовно, малувато. Отже цей момент є надзвичайно важливим і якби влада зараз зорієнтувалась і пішла саме шляхом підготовки України до НАТО, то це, мабуть, було б найкращою відповіддю на ці загрози, які ми маємо з боку Росії. Бо саме відповідність критерієм дасть нам можливість подати заявку. А як тільки ми її подаємо, навіть, не будучи членом Альянсу, це дуже серйозний і позитивний елемент, який нам би допоміг за будь-яких обставин, маючи такого сусіда. Тому чим швидше ми пройдемо цей шлях, тим менше загроз у нас буде з боку цієї абсолютно неадекватної країни, яка, нарешті, показала світу своє справжнє обличчя.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати