Перейти до основного вмісту

Дійова особа

ЄС наполягає на своєму шляху примирення у війні на Кавказі
10 вересня, 00:00
НІКОЛЯ САРКОЗІ — МИХАЇЛУ СААКАШВІЛІ: ЄВРОСОЮЗ БУДЕ ПОРУЧ ІЗ ГРУЗІЄЮ Й ДОПОМОЖЕ У ВІДБУДОВІ ЕКОНОМІКИ / ФОТО РЕЙТЕР

Нинішній конфлікт на Кавказі надав можливість Євросоюзу продемонструвати свої можливості щодо мирного врегулювання конфліктів. І, схоже, Брюсселю за допомогою «м’якої сили» вдасться провести свій шлях примирення у війні на Кавказі. І вкотре це було продемонстровано минулого понеділка у Москві на переговорах делегації ЄС на чолі з французьким президентом Ніколя Саркозі, країна якого головує у Євросоюзі, з російським президентом Дмитром Медведєвим.

Нагадаємо, що останнім каменем спотикання перед цими переговорами в Москві було невиконання Росією плану Саркозі—Медведєва з урегулювання конфлікту на Кавказі. Як зазначав напередодні московської зустрічі шеф французької дипломатії Бернар Кушнер, Росія виконала з натяжкою три з шести пунктів плану. Після чотирьохгодинних переговорів Саркозі разом із головою Європейської комісії Жозе Мануелем Баррозу, Верховним представником ЄС із єдиної зовнішньої політики та політики безпеки Хав’єром Соланою та головою МЗС Франції Бернаром Кушнером удалося домогтися від Росії обіцянки за місяць вивести всі війська з Грузії за межі Південної Осетії та Абхазії.

«За тиждень буде знято блокпости між Сенакі й Поті. За місяць — повне виведення російських військ із грузинської території за межі Південної Осетії та Абхазії, — сказав Саркозі. — 1 жовтня у зоні грузинсько-південно-осетинського конфлікту буде розгорнуто 200 спостерігачів ЄС, потім їхня кількість може бути збільшена».

Цікаво, що російський президент пообіцяв, що дія нового плану починається негайно. При цьому він зауважив, що на такий крок Росія йде, отримавши «гарантії з боку Євросоюзу, з боку Франції як нинішньої голови у Євросоюзі про незастосування сили грузинською стороною».

Повне виведення російських миротворчих сил із зон, прилеглих до Південної Осетії й Абхазії, на лінію, що передувала початку бойових дій, буде здійснено протягом десяти днів після розгортання в цих зонах міжнародних механізмів (включаючи не менше 200 спостерігачів від ЄС), що має статися не пізніше 1 жовтня 2008 року з урахуванням наявності юридично зобов’язуючих документів, що гарантують незастосування сили проти Абхазії та Південної Осетії.

За словами французького президента, перед делегацією стояло чотири мети: виведення російських сил і чіткий графік, розгортання міжнародних спостерігачів, розгляд питання біженців, міжнародне обговорення. І всі ці пункти прийнято, а якщо міжнародні обговорення почнуться у Женеві — значить є що обговорювати, сказав Саркозі.

На його думку, в ході кавказької кризи світ побачив виникнення поважної діючої особи — Європейського Союзу, який спробував знайти шляхи примирення у війні на Кавказі. Нагадавши, що з точки зору міжнародного права Південна Осетія й Абхазія є грузинськими, Саркозі заявив, що Європа може бути фактором миру, вона може грати свою роль навіть у регіонах, де досі не грала цієї ролі.

Він визнав, що таку роль непросто виконувати, оскільки ЄС підштовхував зайняти крайні позиції. «Але тоді ми вже не змогли б діяти як миротворці. Я гадаю, що кожного разу треба підтримувати контакт на найвищому рівні з російською владою, ніколи не втрачати контакту з грузинською владою, щоб спробувати дійти до такого примирення і не піддаватися спокусі все вирішити в момент кризи. Треба все робити поетапно: припинення вогню, виведення сил, міжнародне обговорення. Я вважаю, що це єдина розсудлива, мудра позиція в нашому нестабільному світі. І ось що може зробити Європейський Союз», — заявив Саркозі.

Французький президент також зазначив, що ЄС засудив одностороннє визнання Москвою Абхазії та Південної Осетії. «Я сказав, що не Росії визначати якими мають бути кордони Грузії. І в пункті третьому документа, який ми виробили всі разом, написано, що міжнародні дискусії, передбачені в пункті шостому плану Медведєва—Саркозі від 12 серпня, почнуться 15 жовтня у Женеві», — підкреслив глава французької держави.

Однак незрозуміло, про що можуть вестися переговори у Женеві. Російський президент заявив на прес-конференції, що питання визнання Південної Осетії й Абхазії закрите. «З точки зору міжнародного права для нас виникло дві нові держави. Ми вже підготували з ними відповідні угоди, серед них — угоди про встановлення дипломатичних відносин. Будуть і інші угоди, за якими ми надаватимемо їм економічну, гуманітарну та військову підтримку. В цьому ні в кого не повинно бути жодних сумнівів», — підкреслив Медведєв.

Президент Грузії Михайло Саакашвілі також не сумнівається в тому, що Південна Осетія й Абхазія є частиною Грузії. Він підтримав план урегулювання конфлікту, який узгодили в понеділок у Москві президент Саркозі та президент Росії Дмитро Медведєв, і підписав відповідний документ. Водночас на прес-конференції з французьким президентом Ніколя Саркозі, який прибув із Москви до Тбілісі, Саакашвілі заявив, що Грузія ніколи не відмовиться від частини свого суверенітету, від частини своєї території, і Тбілісі продовжить мирну боротьбу за об’єднання країни.

Зі свого боку Саркозі заявив, що Євросоюз візьме участь у відновленні Грузії. Під час прес-конференції Саакашвілі повідомив, що кілька лідерів західних країн візьмуть участь у конференції у Тбілісі, яка буде присвячена відновленню Грузії. Серед учасників цієї конференції Саакашвілі назвав Ніколя Саркозі та канцлера Німеччини Ангелу Меркель. А тим часом голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу повідомив, що ЄС створить умови для вільної торгівлі з Грузією та спрощення візового режиму.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати