Два меседжі з Вашингтону
Експерт: «Зустріч Порошенка з Обамою підкреслює вирішальне значення України для безпеки Європи і задумана як сигнал Росії»
Під час Саміту ядерної безпеки у Вашингтоні таки відбулась зустріч Президента України Петра Порошенка з президентом Сполучених Штатів Америки Бараком Обамою. Нагадаємо, що до початку візиту українського лідера домовленості про таку зустріч не було. І це можна назвати певним успіхом, що Порошенко таки зустрівся хоч на декілька хвилин з господарем Білого дому, який у 2009 році виступив у Празі з новою ініціативою зменшення ядерної загрози.
Згідно з повідомленнями ЗМІ, глави держав обговорили ситуацію на Донбасі та в Криму і скоординували зусилля для повної імплементації Росією Мінських домовленостей, а також питання розвитку стратегічного партнерства між Україною і США.
Окрему увагу було приділено необхідності якнайшвидшого формування зорієнтованих на реформи коаліції та уряду в Україні. Президент Обама підтвердив готовність надати третій транш кредитних гарантій у розмірі 1 млрд доларів США по завершені процесу формування уряду в Україні.
У повідомленні американського посольства в Україні про цю зустріч відзначається, що умовою "розблокування міжнародної допомоги, включно з 1 млрд дол" для Києва є "формування стабільного, орієнтованого на реформи уряду", а також ухвалення потрібних реформ.
Фактично американський президент повторив все те, про що говорилось під час зустрічі Порошенка у форматі робочого ланчу з віце-президентом США Джозефом Байденом за участі держсекретаря США Джона Керрі.
До речі, як повідомила прес-служби президента Петра Порошенка, Керрі "найближчим часом" відвідає Україну. Відзначається, що візит Керрі буде сприяти "подальшому розвитку стратегічного партнерства між Україною і США".
Але, мабуть, найгострішим питанням, яке обговорювалось під час зустрічей українського президента у Вашингтоні все таки була тема боротьби з корупцією в Україні. І підтвердженням цього є редакційна стаття у The New York Times під назвою «Непохитна корупція в Україні». «Порошенко просто не може дозволити оточенню Шокіна обійняти заплямоване генпрокурором крісло. Він повинен негайно відновити на посаді Сакварелідзе і почати широку суспільну дискусію про вибір для наступного генерального прокурора, ясно даючи зрозуміти, що його мандат - це глибока реформа, і що уряд буде повністю його підтримувати», наголошує видання.
«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати результати візиту українського президента до США, переговорів з американськими високо посадовцями і значення особистої зустрічі Порошенка з Обамою.
«НЕ ВАРТО ПЕРЕОЦІНЮВАТИ ЗНАЧЕННЯ РОЗМОВИ ОБАМИ ТА ПОРОШЕНКА»
Альона ГЕТЬМАНЧУК, директор Інституту світової політики, Київ:
- Не варто переоцінювати значення розмови Президента Обами та Президента Порошенка. Повноцінної зустрічі у Барака Обами з президентом України у Вашингтоні не було, незважаючи на бажання представити коротке спілкування на полях саміту саме так. Щоб зрозуміти, з ким зустрічався на двосторонньому чи тристоронньому рівні президент Обама в ході саміту достатньо подивитись графік глави Білого Дому, в якому значаться зустрічі з президентом Китаю, коротка зустріч з президентом Франції та тристороння зустріч з президентом Південної Кореї та прем’єр-міністром Японії. Отож, непотрібно видавати бажане за дійсне. Лінія поведінки нинішньої адміністрації США щодо України вже обрана до кінця президентського терміну Президента: забезпечити перемир’я на Сході України, не допустити політичного хаосу в Києві і фінансового колапсу України. Звідси і заяви Байдена та Обами про надання фінансової допомоги у вигляді кредиту в 1 млрд доларів після формування прореформаторського уряду. Особливих нових кроків чи жестів від нинішньої адміністрації не варто очікувати, якщо ситуація залишатиметься така, як сьогодні. Заявлена знову у Вашингтоні безпекова допомога в 335 мільйонів доларів - це допомога, яка була погоджена ще в минулому році, тому це не є новиною. Наразі наше завдання полягає в тому, або зробити американську політику щодо України менш персоналізованою, а американське сприйняття України - не таким чорно-білим. Потрібно також викликано працювати з штабами ключових президентських кандидатів і по можливості з самими кандидатами, щоб активно, а не реактивно, впливати на формування зовнішньополітичного порядку денного вже нової адміністрації.
«ЦЯ ЗУСТРІЧ Є ВАЖЛИВИМ ДОСЯГНЕННЯМ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДИПЛОМАТІЇ»
Адріан КАРАТНИЦЬКИЙ, член Атлантичної ради США, Вашингтон:
- Ця зустріч є важливим досягненням для української дипломатії. Вона підкреслює вирішальне значення України для безпеки Європи і задумана як сигнал Росії, що США і надалі будуть підтримувати Україну в її зусиллях протистояти російській окупації своїх земель. США хотіли б бачити подальшу реалізацію Україною реформ. При цьому у Вашингтоні відчувають, що це повинно здійснюватись без невизначеності, яку можуть спричинити дочасні вибори. Американські експерти, дивлячись на дані опитування розуміють, що вибори призведуть до не менш розділеної Верховної Ради. Таким чином, позиція США проста: переконайтеся, що новий уряд має достатньо необхідних голосів, перш ніж вдаватись до будь-які кроків з усунення нинішнього уряду і наповнення уряду сильними реформаторами.
«НІЯКИХ УГОД З МОСКВОЮ ПО УКРАЇНІ НЕ БУДЕ»
Лілія ШЕВЦОВА, провідний дослідник Інституту Брукінгса:
- Думаю, що зустріч Обами з Порошенко мала два меседжі. Перший, ще раз натиснути на українське керівництво і змусити його проводити реформи і швидше формувати новий уряд. Найімовірніше, на зустрічах у Вашингтоні Порошенку прямо вказували на "зв'язку" - будете відводити реформи, ми будемо вам допомагати. А інакше ... Другий месидж: увага до Порошенка у Вашингтоні з боку Білого дому повинна була сказати: Україна є важливою, ніяких угод з Москвою по Україні не буде.
«ВІЗИТ КЕРРІ ОЗНАЧАТИМЕ, ЩО АМЕРИКА ПРОДОВЖУЄ БАЧИТИ УКРАЇНУ ЯК СВОГО СТРАТЕГІЧНОГО ПАРТНЕРА В РЕГІОНІ»
Олександр МОЦИК, екс-посол України в США, Київ:
- Дуже важливим є сам факт того, що під час візиту до Вашингтону український президент мав багато зустрічей з американськими високопосадовцями, у тому числі з президентом Сполучених Штатів Бараком Обамою та віце-президентом Джо Байденом, а також провів з ними дуже насичені переговори. Беручи до уваги, що це був саміт з ядерної безпеки і на ньому було дуже багато глав урядів, які теж хотіли мати аудієнцію у президента США, то значення цих зустрічей Порошенка стає ще вагомішим.
Що стосується суті, Сполучені Штати і президент, і віце-президент, повністю підтримали нас у тому, що Мінські домовленості мають виконуватись і пріоритетом є питання безпеки. Бо, зрозуміло, що проводити вибори в ситуації, коли не можна буде розраховувати на вільне волевиявлення громадян через відсутність умов для цього. Відтак у результаті Україна і міжнародне суспільство матиме фейк, який ми один раз мали в Криму і другий раз матимемо на Донбасі. Мають бути створені безпекові умови, Росія має вивести свої війська і україно-російський кордон має контролюватись Україною за участю ОБСЄ і лише тоді можна говорити про проведення виборів.
Америка однозначно підтвердила, що продовжить програму економічно-фінансової допомоги Україні. І в цьому контексті для України дуже важливо отримати третій транш у $1 млрд. Але американці як і раніше дають ці кредити під урядову програму. І сьогодні мова йде про формування уряд, який заявить про те, що буде працювати в контексті тих вимог, які ставить нам у рекомендаціях МВФ, що будуть продовжені глибокі трансформації в економічній сфері, що по-справжньому буде вестися боротьба з корупцією, тоді, звісно, ми можемо розраховувати на третій транш у $1 млрд. Звичайно, новий уряд має бути урядом реформаторів, який буде, дійсно, працювати на те, щоб вивести країну з економічної кризи.
Іншим важливим результатом цих зустрічей є те, що Америка буде продовжувати виділяли нам фінансову допомогу на безпекову сферу. У цьому контексті дуже важливою є заява Байдена про виділення $335 млн. Також суттєвим є те, що Америка оголосила про виділення $55 млн. на утилізацію твердого ракетного палива для балістичних ракет на Павлоградському хімзаводі.
Що стосується редакційної статті у The New York Times під назвою «Непохитна корупція в Україні»? У контексті здійснення реформ важливе місце має також робота по реформуванню правоохоронних органів, суду і прокуратури. Тут потрібно зазначити, що у наших подальших стосунках зі Сполученими Штатами будуть важливу роль відігравати наші успіхи у реформуванні прокуратури та судової системи. Таким фактично є мій месидж, які співпадає з месиджем цієї редакційної статті.
У контексті досягнутих між президентом Порошенком та президентом Обамою домовленостей і віце-президентом Байденом важливим є наступний візит в Україну держсекретаря Джона Керрі. По-перше, цей візит сам по собі буде демонструвати, що Америка продовжить приділяти значну увагу і контакти на такому високому рівні завжди є важливими. І по-друге, очевидно мова буде йти про подальшу імплементацію домовленостей, які були досягнуті в ході зустрічі президента України з президентом Сполучених Штатів. Наступний візит Керрі слід означатиме, що Америка продовжує бачити Україну як свого стратегічного партнера в регіоні і проявляє зацікавленість, а також дає сигнал, що вона буде активно працювати над врегулюванням ситуації в України у тому числі в контексті відновлення територіальної цілісності України і вирішення конфлікту на Сході.
«СВІДЧЕННЯ ВАЖЛИВОСТІ, ЯКУ АДМІНІСТРАЦІЯ БІЛОГО ДОМУ ПРИДАЄ ПІДТРИМЦІ УКРАІНСЬКОГО НАРОДУ»
Джон ХЕРБСТ, директор Центру з дослідження Євразії імені Діну Ратрічіу в Атлантичній раді США, екс-посол США в Украіні:
Несподівана зустріч Обами з президентом Порошенко під час ядерного саміту за участю багатьох президентів у Вашингтоні є свідченням важливості, яку адміністрація Білого дому придає підтримці украінського народу, що бореться проти триваючої агресії з боку Кремля.
Месидж президента Обами також був чітким, економічна допомога, яку потребує Україна від США та МВФ може надійти за умови, що буде сформовано реформаторський уряд, який буде впроваджувати реформи.
Також важливо, щоб президент Порошенко і прем'єр Яценюк та інші лідери реформаторських партій прислухались цього дружнього месиджу і діяли в інтересах України.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети