Формула антитерору
Як боротися з екстремізмомПісля масштабних терактів у США, Іспанії та Росії, ряду вибухів у популярних туристичних центрах однією з характерних рис сьогодення стала необхідність посилення боротьби з правопорушеннями, організованою злочинністю і тероризмом. Пошук найоптимальніших методів протидії тероризму та екстремізму став головним завданням II Міжнародного антитерористичного форуму «Сучасна Україна в умовах нових загроз (тероризм та екстремізм)», відкритого в рамках V Міжнародної виставки засобів захисту, озброєння та спецтехніки «ISPEK-2005». Організатор форуму — громадська організація «Міжнародна антитерористична єдність» — поставила за мету привернути увагу громадськості до необхідності втілення нових підходів формування системної протидії тероризму та екстремізму насамперед через консолідовану позицію громадських сил.
На форумі як громадянська ініціатива була запропонована для обговорення модель Національної програми протидії тероризму та екстремізму. Визначаючи головні пріоритети ініціативи, голова правління «Міжнародної антитерористичної єдності» Олександр Дічек підкреслив у розмові з кореспондентом «Дня», що навіть в ООН не до кінця зрозуміли, як правильно потрібно боротися з тероризмом: «Уже очевидно, що сьогоднішня тактика, яка спирається на посилення силової складової, не може принести успіху, оскільки вона порушує права і свободи людини, відтак викликає роздратування в суспільстві. Наші технології мають гуманістичну направленість, їх можна умовно назвати інформаційно-суспільними, що поділяються на культурологічні, гуманістичні, освітні, виховні. Усі вони спрямовані на те, щоб сформувати гармонійну особистість, людину, у якої немає бажання протиставляти свою націю, релігію іншим».
Важливість подібних ініціатив відзначив і співголова оргкомітету форуму, перший віце-прем’єр-міністр України Анатолій Кінах: «Це просто необхідно. Ми повинні розуміти, що таке явище, як міжнародний тероризм не має кордонів, не має релігії, не має нації, а тому загрожує безпеці усієї людської цивілізації. Однак результат може бути досягнутий тільки тоді, коли об’єднуватимуться зусилля держави і суспільства на принципах демократії, захисту прав людини, безпеки нашого життя».
Принцип системної протидії тероризму, спрямований на активізацію громадського сектора, знайшов схвальний відгук і з боку силових структур. Так, заступник голови Служби безпеки України Василь Крутов підкреслив: «Тероризм як міжнародне транснаціональне явище є системою, яка потребує системної протидії. У першу чергу повинні працювати державні інституції — спецслужби, правоохоронні органи і спеціально створені структури, такі як, приміром, антитерористичний центр України на базі СБУ. Однак силова складова потребує і долучення самого суспільства, громадських інститутів». За його словами, держави, в яких не спрацьовувала громадська складова, мали серйозні проблеми: «Яскравий приклад — сусідня Росія. Безперечно, люди, які організовували вибухи домів, теракти в метрополітені не могли не проявляти себе при підготовці, але громадяни держави на це не відреагували», — відзначає пан Крутов. Саме тому, за його словами, сьогодні «Служба безпеки України вбачає необхідність долучення громадянського суспільства до роботи державних інститутів».
Основна робота фахівцями покладається на засоби масової інформації, оскільки, на думку пана Крутова, «представники ЗМІ можуть донести ідеологію протидії тероризму та екстремізму до людей — це і є допомога у боротьбі з тероризмом». До такої ж думки схиляється і Олександр Дічек, який вбачає в адекватному інформуванні населення оптимальну модель гармонізації силової та громадської складової. Однак він наголосив і на відповідальності ЗМІ за ненавмисну «допомогу» терористам: «Особливістю сучасного тероризму є те, що він робить акцент на латентній складовій терористичної акції — це той момент, коли ЗМІ дуже детально розповідають про теракт. Саме на це розраховують терористи — на формування у суспільстві уявлення про них як про мучеників, героїв, борців за свободу та незалежність країни, регіону». Відтак адекватне висвітлення терактів, поєднане з донесенням ідеології протидії тероризму та екстремізму є оптимальною допомогою силовому сектору.
Основну роботу по боротьбі з тероризмом сьогодні виконує Антитерористичний центр України на базi СБУ, який діє з 1994 року. Інформацією про його роботу з «Днем» поділився Василь Крутов: «Практично всі об’єкти життєзабезпечення, техногенні об’єкти, ті, які можуть використовуватися терористами як суспільно значимі, сьогодні убезпечуються різноманітними програмами дій Антитерористичного центру України. Механізми протидії відпрацьовуються на всіх атомних станціях, газових і нафтопроводах, у місцях масового скупчення людей, будівлях вищих органів влади».
Сьогодні на базі Антитерористичного центру планується створення Міжнародного центру спеціальної підготовки — про це нещодавно заявив Президент Віктор Ющенко. Його метою, за словами пана Крутова, буде підготовка спеціальних підрозділів, відомств і міністерств України, задіяних у контртерористичних операціях, а також спеціальних підрозділів, яких потребуватимуть інші держави. Прикметно, що в Росії на сьогодні подібного центру немає, є спеціальний центр підготовки, але він готує виключно підрозділи ФСБ.
Чи можна говорити про прояви тероризму в Україні? «Ні, сьогодні ми не маємо справи з національним тероризмом як таким. Наявні лише прояви тероризму, але вони не мають глобального, системного характеру, підкреслив пан Крутов. — В основному всі вони лежать у площині економічній. Більше 90% кримінальних злочинів, що мають терористичне забарвлення, пов’язані з виясненням певних економічних інтересів. У першу чергу вони зумовлені соціальним фактором, криміналізацією суспільства, маємо навіть провокацію релігійного екстремізму. Але сьогодні всі проблемні моменти вирішуються керівництвом держави. Тому в Україні спокійна атмосфера».