Франція полівішала
Соціалісти завоювали абсолютну більшість у парламенті, але обіцяють не зловживати владою![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120619/4104-3-1.jpg)
Французькі соціалісти отримали нову упевнену перемогу. За підсумками другого туру парламентських виборів Соціалістична партія завоювала абсолютну більшість в нижній палаті парламенту. За попередніми даними, партія Олланда та її союзники отримують близько 315 із 577 місць в Національних зборах. Для ухвалення будь-яких законів необхідно 289 місць. Це кращий результат, якого будь-коли досягали соціалісти в новітній історії Франції. Більш того, підсумки виборів дають зелене світло програмі перетворень, що була проголошена новим президентом. За такої кількості місць соціалістам не потрібно вступати в коаліцію з «зеленими» або украй лівими для того, щоб здійснити свої плани по нарощуванню кількості держслужбовців і перенаціленні податкової політики ЄС убік від її нинішнього вектора на затягування пасків.
Коментуючи підсумок голосування, прем’єр-міністр Франції соціаліст Жан-Марк Ейро (див. на фото) сказав, що тепер головним завданням є підштовхнути Європу до економічного зростання і зберегти єврозону. «Ви обрали послідовність. Зобов’язання президента республіки можуть бути реалізовані, і гармонійне функціонування державної влади буде забезпечено.
Ви підтвердили ваше прагнення до змін. Уряд, який буде призначено на цьому тижні, діятиме ефективно, аби привести країну до відновлення справедливості, спираючись на підтримку нової більшості в Національних зборах, а також більшості в Сенаті, і зможе приступити до розробки довгострокових вирішень існуючих проблем», — підкреслив французький прем’єр.
При цьому соціалісти обіцяють, що, не дивлячись на більшість, вони дотримуватимуться принципів парламентської демократії (які, як вони вважають, порушував «Союз за народний рух», перебуваючи при влади) і поважатимуть права опозиції. «Абсолютна більшість не означає абсолютну владу в умовах функціонуючої моделі демократії. За Франсуа Олланда так і буде», — заявила офіційний представник уряду Франції соціаліст Наджат Валло-Белкасем. Вона пообіцяла, що французи після довгих років авторитарного правління правих будуть здивовані таким шанобливим ставленням влади до інтересів меншості.
«Союз за народний рух» попереднього французького президента Ніколя Саркозі отримує в новому парламенті, за попередніми даними, лише 214 місць. У Національних зборах попереднього скликання партія мала 304 мандати. На думку спостерігачів, позбавлений лідера «Союз за народний рух» вів похмуру виборчу кампанію, що не могло не відбитися на результаті.
Проте правий «Союз за народний рух» зберігає значні позиції в нижній палаті парламенту. Його лідер Жан-Франсуа Копе після оголошення невтішних для нього попередніх результатів виборів заявив, що партія продовжить відстоювати республіканські цінності та ідеї європейського будівництва.
«Стосовно лівих, які зараз володіють всією владою, ми діятимемо безкомпромісно. Ми не дозволимо зневажати ані національну незалежність, ані цінності республіки. Ми не дозволимо зруйнувати країну збільшенням податків і боргів. Ми не дозволимо зруйнувати наші робочі місця, наші компанії, наші університети. І ми не дозволимо ні в якому разі, я на цьому наполягаю, підірвати ні франко-німецький союз, ні європейське будівництво», — заявив він.
Вперше за чверть століття до парламенту увійшов украй правий Національний фронт. За підсумками голосування, партія отримує два депутатські мандати, увійшовши до складу парламенту вперше з 1980-х років. Цю партію представлятиме зокрема 22-річна Маріон Марешаль-Ле Пен, онука засновника Національного фронту, племінниця Марін Ле Пен, що балотувалася на півдні Франції. А лідеру французьких украй правих Марін Ле Пен не вистачило зовсім трохи голосів для перемоги. Незважаючи на власну поразку, Марін Ле Пен назвала результати виборів «гігантським успіхом» для своєї партії. Вона має намір позиватися стосовно результатів виборів в окрузі Енен-Бомон, де їй не вистачило лише 118 голосів для перемоги над суперником-соціалістом.
Особлива увага спостерігачів була прикута до виборчого округу Ла-Рошель, де за депутатський мандат боролася колишня подруга Франсуа Олланда і экс-кандидат в президенти Сеголен Руайяль. Проте перемогу отримав суперник Олів’є Фалорні — колишній соціаліст, який відмовився підтримати її як єдиного кандидата від партії. Руайяль визнала свою поразку, проте висловила обурення, за її словами, «політичною зрадою» через те, що нинішня подруга президента підтримала через Twitter кандидата-суперника.