Iран охопила інтернетна лихоманка
Iран — одна з країн, яку дуже часто відносять до проблемних у плані дотримання прав людини, і де надзвичайно сильні жорсткі традиції ісламу. Уряд країни подеколи називають «драконівським» (хоч президента Хатамі характеризують як реформатора). Американський президент недавно назвав Іран, як одну із трьох країн, що утворює «вісь зла» на планеті. У той же час країна характеризується необмеженим доступом до Інтернету, повідомила «Гардіан».
На сьогодні кількість користувачів всесвітньою комп’ютерною мережею в Ірані сягнула 1,3 мільйонів осіб. Ще п’ять років тому їх нараховували лише дві тисячі. Уряд покладає великі сподівання на комп’ютерну галузь в Ірані, зокрема, щодо збільшення робочих місць. У наступну п’ятирічку, сподіваються іранські урядовці, інтернет- сфера може дати можливість 800 тисячам чоловік отримати роботу (рівень безробіття торік в країні склав 12%). «В Ірані інколи дуже важко зустрітися з дівчатами. Але в Інтернеті — жодного тиску, який би не дозволяв цього зробити», — розповів журналісту «Гардіан» один із іранських інтернет-користувачів. На його думку, політики можуть сперечатися скільки завгодно, але «молодь лишатиметься друзями в Інтернеті».
Правда, в іранській інтернет-царині не обходилося і без певних проблем. Торік більшість із інтернет-кафе в країні були зачинені після відповідного урядового рішення — державна телефонна компанія почала зазнавати величезних збитків, оскільки багато іранців віддавали перевагу спілкуванню через спеціальну «голосову пошту» в Інтернеті і припинили користуватися більш дорогим телефонним зв’язком. Тих, хто хотів продовжити інтернетний бізнес, зобов’язали отримати спеціальну ліцензію. Зараз інтернет-кафе працюють, як і раніше. А іранські політики дедалі частіше самі звертаються до послуг всесвітньої мережі.
Ще в 1997 році під час президентських виборів нинішній президент країни Хатамі мав в Інтернеті особистий сайт. Перші результати виборів можна було отримати саме з нього. Сьогодні ж свої веб- сторінки має більшість управлінь іранського уряду. Навіть священослужителі із священного міста Мешхед працюють зараз над власними сторінками, аби й для себе знайти місце під «інтернетівським» сонцем. Інтернет, твердять вони, справжній подарунок, який дозволить поширити слово пророка Мухамеда.