Іслам проти ісламу
Iз ким борються терористи в Єгипті?
Нещодавні жахливі теракти на Синайському півострові водночас стали ударом по Ізраїлю, який є традиційним ворогом «Аль-Каїди», та по Єгипту, котрий став першою арабською країною, що підписала мирний договір з єврейською державою.
Терористи ніби навмисне вибрали місця своїх страшних злодіянь. Вражає «театралізована постановка» реалізації терактів. Ізраїльські громадяни вірили в те, що єгипетські спецслужби повністю гарантують їхню безпеку на курортах. Вони навіть не звернули уваги на застереження свого уряду. Нападів на іноземних туристів у Єгипті не було від 1997 року. Тоді, 18 вересня, у Каїрі двоє ісламських екстремістiв, котрі обстріляли автобус з туристами, вбили дев’ятьох німців і ще шістьох поранили. 17 листопада шестеро ісламських терористів вбили п’ятдесят вісім іноземних туристів біля храму цариці Хатшепсут у Луксорі. Єгипетський уряд сподівався, що, приборкавши терористів жорстокими методами й безжалісним покаранням, вдасться уникнути терактів у майбутньому. Ісламісти в Єгипті, щоправда, мали достатньо свобод, які дозволяли їм пропагувати свої погляди та вербувати прихильників серед пересічних громадян за умови не вдаватися до насильства. Схоже, що тепер мусульманські екстремісти прирівняли Єгипет до Саудівської Аравії, Марокко чи Йорданії — тих арабських країн, які прибічники Осами бен Ладена не припиняють «викривати» як відступників і «слуг американського імперіалізму».
Скидається на те, що «Аль- Каїда» завдає удару не лише по західних цінностях, але й атакує своїх одновірців, які сповідують поміркований іслам. За інформацією єгипетської газети Al-Ahram, ще минулого місяця ізраїльські спецслужби закликали ізраїльтян утриматися від відпочинку на курортах Синайського півострова, не виключаючи можливості нападів. Єгипетських власників готелів також було попереджено щодо вірогідності нападів. І посилені засоби безпеки були фактично впроваджені за два минулі тижні. Втім, варто звернути увагу на той факт, що Синай досі ще ніколи не був ціллю замахів терористів, навіть тоді, коли екстремісти скоювали збройні напади в інших частинах Єгипту. Об’єктом численних замахів у 1990-х роках була долина Нілу.
Із часу початку палестинської інтифади представники ізраїльських властей застерігали своїх громадян від поїздок на Синай, однак ті, мабуть, сподівалися, що там значно безпечніше, ніж в Єрусалимі чи Тель-Авіві. Водночас катастрофа безпеки на курортах Червоного моря є жорстоким нагадуванням обом сторонам палестино-ізраїльського конфлікту про необхідність негайного відновлення переговорів.
Окупувавши Синайській півострів під час шестиденної війни 1967 року, ізраїльтяни залишили його лише у 1982-му. Однак передали місто Таба єгиптянам лише 1988 року, після визначення міжнародними арбітрами його як єгипетської території. Багато ізраїльтян навіть не знали, що готель «Хілтон», котрий піддався нападу, був по той бік кордону. Розташований у кілометрі від кордону, цей розкішний готель був улюбленим місцем відпочинку ізраїльських туристів. Там вони могли розраховуватись шекелями, зв’язуватись зі своїми рідними й друзями в Ізраїлі по мобільних телефонах та грати в казино, що заборонено у їхній країні.
Напади на курорти на Синайському півострові є важким ударом по індустрії єгипетського туризму. 2004 рік виявився винятково сприятливим для цієї пріоритетної галузі єгипетської економіки. Так, вперше за всю історію країну мали відвідати вісім мільйонів туристів, що мусило принести Єгипту $6 млрд. Після початку інтифади кількість ізраїльських туристів істотно зменшилася. Єгипет минулого року відвідали лише 300 тисяч ізраїльтян, але в 2004-му їхня кількість практично подвоїлася, досягши такої ж цифри, як і до початку інтифади.
Надходження від сфери туризму (разом з прибутком від експлуатації Суецького каналу та допомогою від Сполучених Штатів у розмірі майже $2 млрд.) є однією з основних статей надходжень до єгипетського бюджету. Усі ці показники мають загрозу невдовзі суттєво зменшитися, зважаючи на те, що завдано удару по іміджу Єгипту як стабільної країни в питаннях безпеки. Іслам проти ісламу — така нестандартна ситуація єгипетської трагедії. Однак, намагаючись економічно послабити єгипетську державу та привнести на її терени політичну нестабільність, терористи можуть досягти абсолютно протилежної мети. Уже зараз стає очевидним, що тісна взаємодія ізраїльського та єгипетського урядів після трагічних подій на Синаї надає шанс президентовi Єгипту Хосні Мубараку і прем’єр-міністру Ізраїлю Аріелю Шарону об’єднати свої зусилля в боротьбі проти тероризму. Зрозуміло, що єгипетське керівництво в жодному разі не допустить дестабілізації у своїй країні, й проти ісламських екстремістів будуть вжиті найбільш жорсткі й рішучі заходи.
ДО РЕЧІ
Виконавцями терактів на єгипетських курортах були добре підготовлені підривники, яким вдалося втекти з місця злочину. Про це вчора повідомила газета «Аль-ахрам» з посиланням на добре поінформоване джерело. За його даними, всупереч початковій версії, в усіх трьох терактах використовувались дистанційні вибухові пристрої. Спочатку МВС Єгипту стверджувало, що вибух у готелі «Хілтон» у місті Таба виконали чотири смертники, чиї обвуглені трупи були виявлені в автомашині. Але ця версія не підтверджена слідством. За даними «Аль-Ахрам», усі четверо терористів втекли з місця злочину за дві-три хвилини до вибухів. Водночас газета «Аш-Шарк аль-Аусат» повідомила, що в Єгипті було затримано першого підозрюваного в причетності до вибухів на Синаї. Він нібито доставив вибухівку до одного з кемпінгів. За даними генпрокуратури Єгипту, внаслідок терактів загинули 34 особи та були поранені 159 осіб із різних країн.