Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iсламський фронт Путіна

Експерт: На Кавказ повертатиметься частина людей, які воюють в Іраку та Сирії
05 грудня, 11:12
4 ГРУДНЯ 2014 р. ГРОЗНИЙ / ФОТО РЕЙТЕР

Учора в Грозному цілий день тривала силова операція проти озброєних людей, які проникли до міста напередодні вночі. За різними повідомленнями, на момент підготовки номера під час спецоперації загинуло 10 силовиків і до 20 було поранено. Як повідомив Інтерфакс із посиланням на джерело в силових структурах, було поранено, зокрема, командира чеченського ЗМОПу.

Тим часом, за даними джерела ТАКС в російському МОЗ, у результаті спецоперації поранено 21 людину і четверо загинуло. При цьому не уточнюється, постраждали цивільні особи чи учасники спецоперації.

Найцікавіше, що чеченський лідер Рамзан Кадиров учора рано вранці повідомив у Instagram про те, що «операція зі знищення бандитів вступає в завершальну фазу», а в Будинку преси вбито сім бойовиків, які «планували зробити в місті великі теракти». Дійсно, в мережі можна побачити відео, на якому горить ця будівля.  

За словами Кадирова, вжито всіх заходів для того, щоб не постраждали мирні громадяни. У будівлі Будинку преси цивільних осіб немає, людей виведено, наголосив глава Чечні. «Повністю в місті обстановка спокійна, машини їздять у всьому місті, за винятком радіусу довкола Будинку преси, оточеного учасниками операції», — зазначив глава Чечні і після цього вирушив до Москви слухати послання Путіна.

А спецоперація і до кінця дня так і не ввійшла до «завершальної фази». У Грозному горять будинки, в повітрі з’явилися бойові ґвинтокрили.

Відповідальність за напад на Грозний, пише Інтерфакс, узяли на себе бойовики з угруповання «Імарат Кавказ», які опублікували в Інтернеті відповідне відеозвернення.  Як повідомляє радіостанція «Эхо Москвы», учасники атаки на столицю Чечні називають свої дії «актом відплати» і «шахідською операцією». У зверненні йдеться, що  метою атаки є помста за те «що представники влади дозволили собі доторкатися до дівчат у хіджабах».

 Очевидно, йдеться про недавню вказівку чеченського лідера Рамзана Кадирова перевіряти на вулицях підозрілих жінок в хіджабах.

«День» звернувся до голови програми «Релігія, суспільство і безпека» в московському Центрі Карнегі Олексія МАЛАШЕНКА з проханням прокоментувати спецоперацію, яка відбувається в Грозному, і яких наслідків слід очікувати для Кавказу.

— Наразі незрозуміло, чи пов’язано це якимось  чином із Ісламською державою. Чи будуть ці зв’язки проявлятися, чи ні. Чи це все самодіяльність «Імарату Кавказу». Це перше. Друге — чи буде це одинична акція, чи підуть хвилі всім Північним Кавказом? Це теж дуже важливо, оскільки напруженість зберігається в усьому регіоні, у тому числі в Дагестані. І по-третє, з’ясовується, що в тій же Чечні бойовики вціліли, попри те, що Рамзан дуже довго говорив, а зараз сидить у Путіна. А як він себе далі поводитиме, бо це серйозно. За різними даними діє від ста до трьохсот прекрасно озброєних бойовиків. Фактично це схоже на те, що свого часу бойовики захопили третину міста. Це змінює ситуацію в усьому регіоні.

Сили є, можливості є, засоби є. Є раптовість, хоча Рамзан говорив, що вони до цього готувалися. В усякому разі, буде дуже важливо, що ми отримаємо далі, чи буде якесь продовження, причому не лише в Грозному, а й на всьому Північному Кавказі. В будь-якому разі там є люди, які готові ось так воювати.

А на діалог з ними влада не йде?

— Там немає про що зараз говорити. Вони взагалі сказали, що приводом для цього стало нешанобливе ставлення до жінок. Ви знаєте, це смішно! Через жінок із підствольниками та гранатометами в такій кількості? Та ні! І я навіть гадаю, що вони, звичайно, хотіли показати Рамзану, що ось вони такі сильні. Але мені чомусь здається, що за цим стоїть інша сила — Ісламської держави. Тим паче, що ті пообіцяли щось влаштувати.

І які висновки можна зробити зі всього цього?

— Інформація найрізноманітніша. Але те, що це сталося в таких масштабах, говорить багато про що.

Може, це в тому числі сигнал Путінові, оскільки напад стався за лічені години перед його посланням нації...

— Мені вже пропонували коментувати таку версію. Але сам Рамзан говорить, що це мало бути 12 грудня. Я не думаю, що для них таким важливим мав бути путінський виступ. Якщо так, то вони б це сказали. Чого, власне, утаємничувати, якихось жінок приплітати? Цю акцію не пов’язано з конкретним виступом. Заява була б відразу.

Усе ж таки це локальний епізод, чи слід чекати на нові подібні акції?

— За нинішньої ситуації на Близькому Сході та в мусульманському світі такі локальні епізоди вписуються до загальної картини.  Всюди все локально, але коли на мапу поглянеш, то начебто якась певна солідарність, не скажу навіть взаємодія — скрізь можемо.  

Чи може це якось вплинути на політику Путіна? 

— Та ніяк! Як було, так і буде. Лише ще більше надаватимуть перевагу силовим методам. Це, напевно, відлунюватиме на всьому Кавказі. Зараз там утискуватимуть тих, хто залишився, — з числа опозиції. Туди, на Кавказ, між іншим, повертатиметься частина тих людей, які воюють у Іраку та Сирії. Отже, це дуже поганий симптом.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати