Перейти до основного вмісту

Iван Дем'янюк проти Сполучених Штатів Америки

03 серпня, 00:00

В середині 80-х уродженця України, колишнього червоноармійця Дем'янюка, який 1941 року потрапив у полон до німців, було звинувачено в тому, що він служив охоронцем у нацистському таборі смерті, носив прізвисько «Іван Грозний» і особисто вбивав і катував в'язнів-євреїв. Дем'янюка, який прожив після війни в США кілька десятиріч і працював робітником на автомобільному заводі, було позбавлено американського громадянства і видано Ізраїлю, де 1988 року його засудили до смертної кари. Проте, виявилося, що докази проти Дем'янюка було сфальсифіковано за сприянням КДБ СРСР й ізраїльський суд через 4 роки змушений був визнати, що засуджений не має нічого спільного із «Іваном Грозним». Дем'янюк, якого в ізраїльській в'язниці розбив паралiч, був звільнений і, зрештою, поєднався із своєю родиною у США. Йому було повернено американське громадянство. Але у травні цього року відділ спеціальних розслідувань Міністерства юстиції США знову подав цивільний позов, звинувативши Дем'янюка в тому, що «він брав участь у процесі, внаслідок якого загинули тисячі євреїв».

Син та зять Дем'янюка стверджують, що позов є незаконним, позаяк жодних нових доказів, до Дем'янюк не просидів усю війну у таборі військовополонених, а служив нацистам, американським юристам знайти не вдалося, а докази, які фігурували у справі 15 років тому, і ізраїльський, і американський суди зрештою визнали сфальсифікованими.

Речник Міністерства юстиції США Джон Рассел заявив АП, що уряд виступатиме відповідачем у суді.

Таким чином справа Дем'янюка, яку, здавалося б, уже завершено, знову розкручується у США. Американські правоохоронці та їхні ізраїльські колеги дуже б не хотіли визнавати, що Дем'янюк провів кілька років у камері смертників, будучи ні в чому не винним. Проти нього певною мірою спрацював міф про «українця — органічного антисемита», який ще й досі підживлюють деякі кола у Сполучених Штатах та Ізраїлі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати