Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

23 лютого, 00:00

«Вишеградська четвірка» радить ігнорувати прогноз Ферхойгена

Представники країн «Вишеградської четвірки» радять Україні не звертати уваги на заяви про те, що вона, як і країни колишнього СРСР, протягом 20 років не зможе увійти в ЄС і їй буде дуже складно вступити в НАТО, передає Інтерфакс-Україна. «Не сприймайте ці теорії, ці попередження та заяви як реальну політику. Якщо Україна досягне справжнього розвитку, справжнього прогресу в себе вдома, якщо її будуть сприймати не лише центральні європейські країни, але й західні країни як європейське суспільство, європейську державу — всі ці заяви можуть бути розвіяні дуже швидко», — сказав заступник державного секретаря Польщі Рафаль Вішнієвськи в інтерв’ю журналістам у Києві. Він нагадав, що ще на початку 90-х звучали теорії про те, що такі країни як Польща «ніколи не будуть частиною НАТО чи ЄС, оскільки вони просто не потрібні європейському простору». «Згодом ці теорії виявилися неправдивими», — відзначив Вішнієвськи. У свою чергу державний секретар МЗС Словаччини Магдалена Вашаріова відзначила, що дуже важливо, щоб країни Вишеградської четвірки, інші європейські країни були готові допомогти Україні, «але найбільшу енергію, найбільші зусилля Україна повинна зробити на шляху в ЄС і НАТО всередині країни». «Ви повинні усвідомити та сформувати ваші власні цілі, й тоді ми будемо в змозі вам допомогти», — сказала вона. «Ми будемо дуже раді допомогти вам, оскільки це наш пріоритет, нашої міжнародної політики, зберегти вас разом iз нами», — додала Магдалена Вашаріова, відзначивши, що Україна повинна довести свої європейські демократичні перетворення через побудову громадянського суспільства, майбутні вибори, забезпечення роботи громадських організацій і інших питань. Заступник держсекретаря МЗС Угорщини Ласло Секе також відзначив, що кожен політик, кожен уряд має право на подібну заяву. «Я також хочу вам порадити не вчитуватися в подібні заяви, які надходитимуть іще довго», — підкреслив він, при цьому додавши: «Не розчаровуйтеся. Забезпечте виконання критеріїв тих організацій і інститутів, а також створення критеріїв для себе. Коли ви цього досягнете, ніхто не зможе вам відмовити (у вступі в ЄС. — Ред.)».

Саакашвілі знову критикує Москву

Президент Грузії Михаїл Саакашвілі назвав «драконівським» рішення про припинення з 21 лютого оформлення в’їзних віз у Росію громадянам Грузії за винятком випадків гуманітарного характеру. «Російське керівництво нам не раз заявляло, що з наступного тижня буде відмінено візовий режим, а замість цього відбувається драконівське посилення цього режиму», — передає слова Саакашвілі агентство Інтерфакс. Раніше спікер парламенту Грузії Ніно Бурджанадзе схарактеризувала як «надумані» причини припинення видачі віз. Як відзначається в заяві прес-служби посольства Росії в Грузії, «цей вимушений крок спричинений тим, що, незважаючи на досягнуті домовленості, грузинська сторона протягом року створює штучні складності в отриманні в’їзних віз для російських військових». В останні тижні відносин між Москвою та Тбілісі різко загострилися. На початку лютого грузинськими правоохоронними органами в зоні грузино-осетинського конфлікту було затримано трьох російських офіцерiв, в яких не було в’їзних грузинських віз.

Підірвано шиїтську святиню в Іраку

Золотий купол одного з найшановніших у мусульманському світі храмів в іракському місті Самарра, зруйнований внаслідок вибуху, влаштованого бойовиками. Учора вранці двоє озброєних людей в уніформі сил спеціального призначення увірвалися до храму, заклали вибухівку й покинули будівлю. Невдовзі після цього пролунав вибух, внаслідок якого була знищена верхня частина золотого купола мечеті. Офіційний представник американських військ в Іраку сказав, що куполу було завдано «катастрофічної» шкоди. У зруйнованій мечеті поховано двоє священних для шиїтів імаму, нащадків пророка Мухаммеда, поклонитися праху яких паломники приходять із усього світу. Прем’єр-міністр Іраку Ібрагім Джаафарі виступив із телевізійним зверненням до народу й оголосив у країні триденний траур. При цьому він закликав іракців «перекрити шлях тим, хто хоче підірвати національну єдність».

У Казахстані набирає обертів скандал

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв прийняв прохання голови Комітету національної безпеки (КНБ) Казахстану Нартая Дутбаєва про відставку, повідомляє Інтерфакс-Казахстан. Прохання «прямо пов’язане з підозрою співробітників спецпідрозділів КНБ «Аристан» у причетності до вбивства Алтинбека Сарсенбаєва», сказало джерело. Глава МВС Бауржан Мухамеджанов на брифінгу в Алмати повідомив, що за підозрою в причетності до вбивства відомого казахського опозиційного політика А. Сарсенбайули, його водія Василя Журавльова й охоронця Бауржана Байбосинова арештовано шестеро осіб, які свідчать. Минулого вівторка КНБ офіційно повідомив, що п’ятеро з шести затриманих є співробітниками спецпідрозділів «Аристан». Слідство триває, до розслідування запрошено співробітників ФБР США. А. Сарсенбайули, якому було 43 роки, в різний час займав відповідальні посади в керівництві й уряді республіки: був міністром друку й масової інформації, міністром інформації й суспільної згоди, секретарем Ради безпеки. У 2002—2003 роках — посол Казахстану в Росії. У кінці 2003 року він перейшов в опозицію, ставши співголовуючим опозиційної партії «Ак жол» (Світлий шлях).

Палестинська казна порожня

Скарбниця Палестинської національної адміністрації (ПНА) порожня, попереджає палестинське міністерство фінансів. «ПНА знаходиться у важкій економічній кризі, яка може мати серйозні наслідки», — заявив учора ізраїльському державному радіо генеральний директор міністерства Джихад аль-Уасир. За його словами, «каси ПНА абсолютно порожні». Фінансове положення палестинської адміністрації загострилося після того, як Ізраїль перестав перераховувати йому гроші, що стягуються у вигляді митних зборів і ПДВ за імпортні товари, які надходять на палестинські території через Ізраїль. Йдеться приблизно про $50 млн. щомісяця. США і ЄС також припиняють фінансову допомогу після перемоги на палестинських виборах радикального руху ХАМАС. ПНА потребує $90 млн. на місяць лише на оплату своїм службовцям.

Рік Росії настав у Азербайджані

Президент Володимир Путін під час свого візиту до Баку взяв участь у церемонії відкриття Року Росії в Азербайджані. Згідно з офіційними повідомленнями, ця ініціатива покликана додати нового імпульсу рівноправній і взаємовигідній співпраці двох країн. Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що Баку зацікавлений у продовженні активного політичного діалогу з Росією. Після урочистих заходів Володимир Путін зустрівся з представниками релігійних общин Азербайджану. Від імені Управління мусульман Кавказу російському президенту вручили вищий азербайджанський мусульманський орден Шейх-уль-іслам «на знак особливих заслуг у зміцненні державності».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати