Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

28 квітня, 00:00

Пріоритет — євроінтеграція

Для України пріоритетом є інтеграція до Європейського Союзу, в той час як Єдиний економічний простір розглядається як можливість реалізації її економічних інтересів, зазначають в українському МЗС. «Для України пріоритетом є інтеграція до Євросоюзу. Що стосується Єдиного економічного простору, то тут Україна прагне знайти для себе економічні результати, економічні чинники», — зазначив учора на брифінгу керівник прес-служби українського МЗС Маркіян Лубківський, відповідаючи на запитання журналістів. За його словами, Україна не має права нехтувати тим потенціалом економічної взаємодії, який знаходиться на території колишнього СРСР і на території СНД. Водночас М. Лубківський зауважив, що інтеграція до Євросоюзу має політичну спрямованість. «Я хотів би повторити, що інтеграція України до ЄС є пріоритетом не тільки нашої зовнішньої політики, а й пріоритетом нашого внутрішнього подальшого розвитку», — сказав дипломат.

Морських піхотинців навчать миротворству

Одним із головних завдань морської піхоти Військово- морських сил України є участь у миротворчих операціях під егідою ООН, заявив головнокомандуючий українського флоту контр-адмірал Ігор Князь. В інтерв’ю після зустрічі в Севастополі із заступником командуючого Силами морської піхоти США в Європі генерал-майором Джеком Дейвісом І. Князь зазначив, що під час подальшого реформування в українському флоті буде створено бригаду морської піхоти, що складатиметься з окремих батальйонів. Одним із завдань цього з’єднання й буде участь у миротворчих операціях. На думку головнокомандуючого ВМС України, під час підготовки таких підрозділів можна буде використовувати досвід морської піхоти США.

Париж залишається при своїй думці

Франція визначила рамки своєї участі у відбудові Іраку. Міністр оборони країни Мішель Аліо-Марі (на фото) заявила, що Париж братиме участь у стабілізації післявоєнної країни за таких умов — легітимний уряд, контроль ООН та запрошення Багдада. В інтерв’ю газеті Le Parisien Аліо-Марі заявила, що Франція відправить свої війська до Іраку лише після того, як будуть виконані ці умови. Вона також повідомила, що Париж і Берлін можуть допомогти Багдаду в навчанні військовослужбовців. Такі тренування не обов’язково мають відбуватися на території Іраку. За словами міністра, вони можуть здійснюватися в сусідніх державах — Йорданії, Катарі або Еміратах.

Дипломати критикують Блера

Понад 50 колишніх британських дипломатів виступили з різкою критикою прем’єр-міністра Великої Британії Тоні Блера та британської й американської політики в Іраку і на Близькому Сході. У листі британському прем’єру колишні посли й високопоставлені дипломати закликають Тоні Блера вплинути на те, що вони назвали помилковою політикою Вашингтона, і перестати підтримувати її. Представник Даунінг-стріт заявив, що прем’єр-міністр дасть відповідь на лист «у належний термін». Один iз авторів листа, колишній посол Великої Британії в Лівії Олівер Майлз заявив: «Нам здавалося, що наші погляди на Ірак й арабо-ізраїльську проблему багато хто підтримує, тому ми й вирішили оприлюднити їх». Бі-Бі-Сі повідомляє, що ці погляди поділяють і багато співробітників Форін-офіс, хоча й прем’єр-міністр, і міністр закордонних справ дотримуються інших поглядів.

«Нове обличчя» президента Гранта

США презентували 50-доларові купюри нового зразка. Нова банкнота має той самий розмір, що й колишня, і виконана у блакитному та червоному кольорах. Від старої вона відрізняється зображенням прапора США, що майорить, та маленькою зірочкою у правій частині купюри. Водяний знак у вигляді контуру, що повторює портрет президента Гранта на банкноті, проглядатиметься на просвіт з обох боків купюри. В обіг купюри введуть на початку осені 2004 року. Старі купюри вилучатимуть із обігу поступово.

Каддафі став виїзним

Візит лівійського лідера Муамара Каддафі у саме серце Європейського Союзу — Брюссель — черговий етап «реабілітації» Лівії перед світом після довгих років бойкоту з боку міжнародного співтовариства. У бельгійську столицю колоритний полковник прибув з бригадою жіночої охорони та широкою програмою зустрічей, серед яких — переговори з президентом Єврокомісії Романо Проді, ланч з комісарами ЄС та обід з бельгійським прем’єром Гі Верхофстадтом. На порядку денному — питання приєднання Лівії до «Юромед» — партнерського союзу ЄС із середземноморськими країнами Північної Африки. Лівія залишилася єдиною державою цього регіону, яка досі не має формальних відносин з Європейським Союзом. Ще одне «делікатне» питання — зняття з Лівії ембарго на торгівлю зброєю, що в свою чергу активно лобіює Італія. Однак проти скасування ембарго категорично виступає Німеччина, яка передусім вимагає від Тріполі компенсації жертвам теракту на берлінській дискотеці у 1986 році, під час якого загинуло троє людей, понад 260 отримали поранення. Незважаючи на розбіжності в позиціях країн Євросоюзу щодо лівійського питання, Муамар Каддафі вже досягнув історичного зближення з одного боку — з Великою Британією, що ознаменувалося нещодавнім візитом Тоні Блера у Тріполі; та з іншого — зі США, які погодилися частково зняти з Лівії економічні санкції, запроваджені близько двох десятиліть тому. Вашингтон знову дозволив американським нафтовим компаніям та банкам поновити комерційну діяльність у Лівії. США також погодились більше не перешкоджати вступові Тріполі до Світової організації торгівлі. Історична «відлига» у відносинах Лівії зі США та Британією настала одразу після того, як Лівія відмовилась від програми розробки зброї масового знищення та взяла на себе відповідальність за теракт над Локербі у 1988 року. Тоді загинуло 270 людей. Лівійська влада погодилась виплатити грошові компенсації родинам усіх загиблих.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати