Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

20 квітня, 00:00

Перед Гаагою

Україна сподівається отримати відповіді на запитання, що стосуються її інтеграції до Європейського Союзу, на саміті ЄС 8 липня в Гаазі, заявив учора в Києві Президент Леонід Кучма на спільній з прем’єр-міністром Нідерландів Яном Петером Балкененде прес-конференції. Президент зазначив, що Україна покладає великі надії на головування Нідерландів у ЄС з другої половини нинішнього року. Леонід Кучма наголосив, що уряд Нідерландів завжди підтримував Україну в міжнародних організаціях, зокрема, в Міжнародному валютному фонді та Світовому банку, а також зробив великий внесок у вилучення України з «чорного списку» FATF. Президент наголосив на спільності позицій України й Нідерландів у необхідності докласти «багато зусиль» для мінімізації наслідків розширення ЄС для економічних і культурних відносин із країнами-сусідами України, які здобувають членство в Євросоюзі. У свою чергу прем’єр Нідерландів зазначив, що під час переговорів сторони приділили увагу проблемі надання Україні статусу країни з ринковою економікою. Ян Петер Балкененде пообіцяв передати Євросоюзу «зацікавленість і стурбованість Києва цим питанням», повідомляє Інтерфакс.

Литва пропонує свій досвід євроінтеграції

Голова Верховної Ради Володимир Литвин заявив про необхідність виходу на новий рівень тристоронніх відносин України, Литви та Польщі. Як повідомив учора спікер після зустрічі в Києві з тимчасово виконуючим обов’язки президента Литви, головою литовського Сейму Артурасом Паулаускасом, така домовленість досягнута під час переговорів із литовською стороною з тим, щоб Україна була краще представлена в «європейському домі». У свою чергу Артурас Паулаускас повідомив журналістам, що Литва готова поділитися з Україною досвідом підготовки до членства в НАТО та ЄС, а також підтримує європейські та євроатлантичні прагнення України. Спікер Сейму наголосив, що Литва готова поділитися як своїм позитивним досвідом, так і негативним з тим, що б Україна «не повторила цих помилок». «Відносини з Україною, коли ми будемо членами цих організацій (Європейського Союзу й НАТО. — Ред. ) залишаться дружніми, і цей візит підтверджує наші наміри співробітничати в усіх сферах», — зауважив Артурас Паулаускас.

Фонд Сороса залишив Узбекистан

Мільярдер-філантроп Джордж Сорос оголосив про те, що влада Узбекистану закрила представництво заснованого ним інституту «Відкрите суспільство», яке було найбільшим приватним спонсором у цій країні. Сорос заявив, що його співробітникам неодноразово погрожували, і закликав уряд США переглянути своє ставлення до узбецької влади. Він у вельми різких висловлюваннях звинуватив узбецьку владу в придушенні громадянських свобод. За вiсiм років роботи в Узбекистані інститут «Відкрите суспільство» виділив понад $20 млн. на різні проекти у сфері освіти, охорони здоров’я й культури. Міністерство юстиції Узбекистану висунуло проти фонду політичні обвинувачення. Зокрема, узбецька влада каже про те, що матеріали, які поширював у вузах фонд Соросa, мали антиурядовий характер. Закриттю інституту не стало на заваді навіть те, що для уряду Узбекистану вкрай важливе значення мають відносини з Вашингтоном — вони стали тісними союзниками з 2001 року, коли Пентагон розмістив тут авіабазу, зазначає Бі-Бі-Сі.

Едуард Шеварднадзе став радником Кофі Аннана

Екс-президент Грузії Едуард Шеварднадзе прийняв пропозицію Генерального секретаря ООН Кофі Аннана стати його радником. На зустрічі з Шеварднадзе у Тбілісі помічник Аннана Кул Чандра Гаутам заявив: «ООН дуже потрібна співпраця з таким досвідченим й авторитетним політиком, як Едуард Шеварднадзе. Ми будемо раді вислухати його поради та пропозиції», повідомляє Інтерфакс. У відповідь Едуард Шеварднадзе заявив, що з «великою повагою» ставиться до Кофі Аннана. «Якщо йому потрібні мої поради, я готовий надавати їх у письмовій та усній формі». Екс-президент також сказав, що «готовий виконувати роботу радника, перебуваючи як у Грузії, так і в будь-якій іншій країні».

Лідер — інкогніто

Особу нового лідера радикальної палестинської організації ХАМАС триматимуть у секреті, повідомляє американська телекомпанія Сі-Ен-Ен із посиланням на анонімні джерела в цій організації. У неділю в Газі відбулися похорони попереднього лідера ХАМАС Абдельазіза Рантісі, вбитого ізраїльськими спецслужбами. У похоронах узяли участь десятки тисяч людей. Рантісі став другим лідером ХАМАС, якого знищили ізраїльські спецслужби за останній місяць. Попередній духовний лідер і засновник цієї організації шейх Ахмед Ясін загинув при точковому вертолітному обстрілі в Газі 22 березня. Вбивство Рантісі викликало широкий осуд у світі. Цю акцію засудили більшість країн Близького Сходу. Верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та безпеки Хав’єр Солана заявив, що ця акція «не сприятиме позитивному результатовi» мирного процесу на Близькому Сході. Свій осуд вбивства Рантісі висловили Росія, Франція, Італія, Іспанія, Німеччина, Японія й Велика Британія, повідомляє Інтерфакс.

«Секретний» візит

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ір учора вранці на своєму знаменитому броньованому поїзді прибув до Пекіна. Про це пресі повідомили анонімні джерела в Південній Кореї. У понеділок, за їхньою інформацією, відбулася зустріч Кім Чен Іра з головою КНР Ху Цзіньтао, на якій сторони серед інших обговорили питання підготовки до проведення третього раунду шестисторонніх переговорів з ядерної проблеми на Корейському півострові. Візит триватиме 3 — 4 дні і, за попередньою інформацією, завершиться у четвер, повідомляє РІА «Новости». За словами оглядачів, Пхеньян, можливо, хоче заручитися економічною й енергетичною підтримкою з боку свого давнього комуністичного союзника. Однак Пекін у свою чергу перебуває під тиском Вашингтона, який намагається прискорити розв’язання кризи навколо Північної Кореї. Віце-президент США Дік Чейні заявив під час свого турне Азією минулого тижня, що часу обмаль, і питання слід вирішувати якнайшвидше. Однак представник міністерства закордонних справ Північної Кореї відреагував на ці заяви вельми критично, назвавши американського віце-президента «психічно ненормальним». Північнокорейський чиновник також запевнив, що влада його країни «серйозно зайнята виробленням шляхів» виконання вимог США щодо згортання ядерних програм.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати