Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / ПЛАНЕТА

26 травня, 00:00

Янукович їде на саміт глав держав Східної та Центральної Європи

Президент України Віктор Янукович візьме участь у зустрічі глав держав Східної та Центральної Європи, яка відбудеться у Варшаві (Польща) 27—29 травня. Про це повідомив учора на брифінгу радник Президента України, керівник Головного управління з питань міжнародних відносин Адміністрації Президента Андрій Гончарук. За його словами, на зустрічі планується обговорити процеси, що відбуваються в Європі, та події в Північній Африці й деяких арабських країнах Близького Сходу. Радник Президента повідомив, що під час зустрічі В. Янукович говоритиме про демократичні процеси в Україні. За його словами, під час саміту відбудуться двосторонні зустрічі Президента України з колегами. Питання, які будуть обговорювати на цих зустрічах, торкатимуться, перш за все, європейської перспективи України. А. Гончарук розповів, що в зустрічі візьмуть участь президенти всіх країн Центральної та Східної Європи, крім Румунії та Сербії. Як він зазначив, неучасть президентів цих країн пов’язана з тим, що на цю зустріч запрошений керівник Косово, що викликало негативну реакцію в Сербії та Румунії. Також, зазначив А. Гончарук, у саміті як спеціальний гість візьме участь президент США Барак Обама. При цьому А. Гончарук додав, що зустріч Віктора Януковича з Бараком Обамою не планується. «У нас не буде прямого діалогу з Обамою, у нас буде спільний захід з Обамою», — наголосив він.

Міністр фінансів Франції претендує на посаду глави МВФ

Міністр фінансів Франції Крістін Лагард оголосила про те, що має намір стати главою Міжнародного валютного фонду (МВФ). Учора на прес-конференції Лагард сказала, що найближчим часом зустрінеться з членами МВФ, щоб розповісти їм про своє бачення перспектив розвитку фонду. Представники влади держав Євросоюзу підтримують кандидатуру міністра фінансів Франції Крістін Лагард на посаду глави Міжнародного валютного фонду. МВФ традиційно очолюють представники європейських країн, але у вівторок представники блоку BRICS, до якого входить і Росія, заявили, що вибір керівника МВФ передусім на основі громадянства підриває легітимність фонду. Попередній глава фонду Домінік Стросс-Кан пішов із цієї посади через звинувачення в зґвалтуванні. Напередодні той заявив, що став жертвою змови за участі Росії, метою якої було змістити його з посади глави Міжнародного валютного фонду. «За змовою стояв російський прем’єр-міністр Володимир Путін», — уточнює таблоїд зі слів Бартолона, наводячи пряму цитату з телеінтерв’ю: «Він мені про це розповів у Парижі, в телефонній розмові 29 квітня... За його словами, росіяни та особливо Путін об’єдналися з Францією з метою зробити так, щоб його зняли з посади в МВФ, аби він не балотувався в президенти. Він сказав, що коли не піде з МВФ «чисто», то більше не зможе висунути свою кандидатуру... Ніяк не можу заспокоїтися від того, що з ним сталося».

Брюссель розчарований вироком Ходорковському

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон висловила «глибоке розчарування» з огляду на рішення суду залишити в силі новий вирок засновникові нафтової компанії ЮКОС Михайлу Ходорковському і колишньому керівникові банку МЕНАТЕП Платону Лебедєву. У вівторок Московський міський суд залишив у силі винесений у Хамовницькому суді вирок у другій справі проти Ходорковського і Лебедєва, скоротивши, проте, термін покарання на один рік — до 13 років колонії. У заяві Ештон сказано, що справа ЮКОСа свідчить про серйозні проблеми в російській судовій системі. «Мене, як і раніше, непокоять повідомлення про численні порушення під час процесу, що відображає системні проблеми в російській судовій системі». Далі Ештон дає зрозуміти, що, на її думку, заявлена президентом Росії Дмитром Медведєвим програма модернізації неможлива без верховенства права і створення справедливої судової системи. «Справа Ходорковського і Лебедєва стала знаковою для відсутності впевненості в тому, як сьогодні застосовуються закони в Росії, — пише Ештон, додаючи, що вона вітає «рішення президента Медведєва вивчити цю справу в президентській Раді з прав людини». «Проте ЄС закликає Росію засвідчити свою прихильність ідеї створення суспільства, що ѓрунтується на повазі до закону, — наголошує глава зовнішньої політики Євросоюзу. — Дійсна політична, економічна і суспільна модернізація означає проведення в Росії реформ, спрямованих на створення прозорої, незалежної та надійної судової системи, що вселяє довіру та є вільною від політичного втручання». Незабаром після рішення Московського міського суду міжнародна правозахисна організація Amnesty International визнала Ходорковського і Лебедєва в’язнями сумління.

ЄС обіцяє сусідам більше грошей в обмін на реформи і демократію

Європейський Союз пропонує країнам-сусідам більше грошей та можливостей в обмін на реформи і демократизацію. Про це заявили вчора в Брюсселі Верховний представник ЄС з питань спільної зовнішньої та безпекової політики Кетрін Ештон і комісар ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Стефан Фюле, представляючи комюніке «Нова відповідь сусідству, яке зазнає змін», що є переглядом європейської політики сусідства. «Ми хочемо запропонувати підтримку. Тим, хто рухатиметься швидше і далі в реформах, ми зможемо дати більше ресурсів», — сказала К. Ештон. Вона відзначила, що комюніке пропонує розширення пропозиції ЄС країнам-сусідам у трьох основних сферах — фінансова допомога, надання доступу до ринку і збільшення мобільності громадян. У свою чергу, С. Фюле наголосив, що пропозиції ЄС спрямовані на допомогу партнерам, щоб вони прагнули «до демократії та кращого життя». При цьому, за словами комісара, пропозиції збільшити підтримку сусідам містять чіткі умови щодо забезпечення вільних виборів, основних прав і свобод, зокрема права на збори, вільних ЗМІ, верховенства права, боротьби з корупцією, реформи правоохоронного сектору. «Ми також будемо підзвітними перед нашими партнерами щодо питань мобільності й доступу до ринку», — додав комісар ЄС. За його словами, комюніке пропонує низку конкретних ініціатив із розвитку співпраці з громадянським суспільством, поглиблення секторальної інтеграції, зі створення умов для появи нових робочих місць.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати