Коротко / ПЛАНЕТА
Кемерона звинуватили у потуранні ультраправим
Британські антифашисти, мусульмани і опозиціонери розкритикували прем’єра Великобританії Девіда Кемерона за мюнхенську промову, пише газета Guardian. Нагадаємо, напередодні з трибуни конференції з безпеки він заявив про провал політики мультикультурності. «Політика мультикультурності нас підвела, настав час лібералізму з м’язами», — сказав Кемерон. На думку прем’єра, політика умиротворення екстремізму призвела до появи у Великобританії ізольованих національних громад, які не бажають інтегруватися в британське суспільство. «Треба відкрито заявити про відмову від пасивної толерантності останніх років», — сказав він. У відповідь лідер антифашистської організації Нік Лоулз, керівник мусульманського фонду Рамадан Мохаммед Шафік і колишній міністр внутрішніх справ Великобританії лейборист Джек Стро заявили, що Кемерон вибрав невдалий час для своєї промови і зіграв на руку ультраправим. «Якими б не були наміри прем’єра, терміни цієї промови грають на руку тих, хто хоче посіяти насіння розбрату і ненависті», — зазначив антифашист Нік Лоулз. Відзначимо, що через кілька годин після виступу Кемерона в місті Лутон пройшла масова антиісламська демонстрація. За різними оцінками, від півтора до трьох тисяч людей вийшли на вулиці міста Лутон з гаслом Мусульманські терористи, забирайтеся з наших вулиць. На думку антифашиста Лоулза, ультраправі відчули схвалення своєї позиції з боку влади. Прес-служба британського уряду критику на адресу глави кабінету вважає необґрунтованою. Там заявили, що мова Кемерона готувалася задовго до антиісламського мітингу і прем’єр за свої слова вибачатися не має наміру.
Нагадаємо, в жовтні минулого року зі схожою заявою виступила канцлер Німеччини Ангела Меркель. Вона сказала, що спроби її країни побудувати мультикультурне суспільство потерпіли цілковиту поразку, а концепція мультикультурності, яка має на увазі, що люди, які репрезентують різні культурні традиції, можуть мирно співіснувати один із одним, не працює в Німеччині.
Японці мітингують, вимагаючи, щоб Росія повернула Курили
Близько півтори тисячі осіб у Японії взяли участь у щорічному мітингу за повернення чотирьох островів Курильської гряди, які Токіо вважає своїми «північними територіями». Мітинг 7 лютого щороку проходить на честь згадки про двосторонній Трактат про торгівлю і кордони 1855 року, який закріплював чотири острови Ітуруп, Кунашир, Шикотан та Хабомаї в південній частині Курильської гряди за Японією. Москва наполягає на приналежності островів Росії на підставі того, що за підсумками Другої світової війни вони ввійшли до складу СРСР, правонаступницею якого стала Російська Федерація. Через розбіжності з приводу островів Москва і Токіо досі не можуть підписати мирний договір. Прем’єр-міністр Японії Наото Кан, який очолив цей мітинг, назвав нещодавні поїздки російських урядовців на острови «недозволенною грубістю» і пообіцяв не відступати від своїх вимог. Російський президент Дмитро Медведєв минулого тижня пояснив майже регулярні поїздки російських урядовців на острови потребою розвивати «російську територію». Сам Медведєв у листопаді минулого року став першим російським лідером, який відвідав спірні острови. Після Медведєва Курили відвідали відразу декілька російських високопосадовців: у грудні на острови приїжджав віце-прем’єр Ігор Шувалов, у січні — заступник міністра оборони Росії Дмитро Булгаков, голова Мінрегіону Віктор Басаргін і в лютому — міністр оборони Анатолій Сердюков. Після поїздки Медведєва в листопаді багаторічна територіальна суперечка між двома країнами лише загострилася, проте обидві сторони не втомлюються повторювати, що переговори про мирний договір буде продовжено, а проблема островів не повинна вплинути на розвиток економічних зв’язків.
Сербська опозиція загрожує громадянською непокорою
Понад 50 тисяч осіб зібралося перед будівлею парламенту на заклик Сербської прогресивної партії, вимагаючи позачергових виборів. Її лідер Томіслав Ніколич дав уряду два місяці на оголошення виборів, інакше опозиція обіцяє розпочати кампанію громадянської непокори. Томіслав Ніколич звернувся до учасників демонстрації, явно натякаючи на події в Єгипті та Тунісі: «В інших країнах світу народи говорять своїм урядам, що людей потрібно слухати». Партія Ніколича залишається головним суперником Сербської демократичної партії, яка очолює правлячу коаліцію. Основна причина незадоволеності населення — серйозні економічні проблеми, з якими стикається країна. Коаліція з 10 партій, об’єднана ідеєю європейської інтеграції, перебуває при владі в Сербії з 2008 року, чергові вибори мають відбутися 2012 року. Демонстранти, дехто з яких приїхав до Белграда на автобусах із провінції, зібралися перед парламентом із гаслами «Демократична партіє, час іти!» і «Ми хочемо їсти!». Для проведення акції протесту опозиції поліція закрила для проїзду частину центру міста. Сама демонстрація, судячи з відгуків, була мирною і завершилася без ексцесів.
Випуск газети №:
№21, (2011)Рубрика
День Планети