Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

01 лютого, 00:00

У Лондоні відбулася акція на підтримку російської демократії

У столиці Великобританії біля будинку російського посольства пройшла акція «Говоріть голосніше!», організована правозахисним рухом росіян, що живуть у Британії. Як повідомляє Радіо «Свобода», біля посольства зібралося близько 50 чоловік. Вони закликали до дотримання прав людини в Росії і звільнення Михайла Ходорковського і Платона Лебедєва. Багато хто тримав у руках плакати з вимогами дотримання Конституції РФ і прав людини. За словами координатора акції Андрія Сидельникова, мета протесту — звернути увагу британських властей на порушення прав людини в Росії. Рішення про створення руху «Говоріть голосніше!» було прийняте 27 січня 2011 року. «Воно утворилося у відповідь на політику несвобод, що проводиться російськими властями. У країні порушуються права людини, переслідується опозиція, керівництво не займається своїми прямими обов’язками», — пояснив Сидельников.

Ольстер і надалі відзначатиме «Криваву неділю»

Північна Ірландія відзначила 39-ту річницю однієї з найтрагічніших подій у своїй історії. 30 січня 1972 року британські війська розстріляли демонстрацію католиків у місті Лондондеррі, тоді загинули 14 мирних жителів. Розстріл увійшов в історію під назвою «Кривава неділя». Партія «Шинн Фейн» і деякі родичі загиблих тоді вважають, що нинішній марш має стати останнім. Але з цим згодні не всі. «Шинн Фейн» започаткувала ці марші, і вона ж закликає їх припинити. У червні минулого року комісія лорда Севілла визнала, що «стрілянина британських солдатів у демонстрантів не мала законних підстав», і прем’єр-міністр Девід Кемерон від імені уряду приніс вибачення.

Південний Судан одноголосно обрав незалежність

Близько 99% мешканців Південного Судану проголосували за відокремлення від Півночі, свідчать попередні офіційні результати референдуму, що проводився на початку січня. Ці цифри, хоча попередні, але однозначно показують, що Південний Судан забезпечив собі право на відокремлення. Остаточні результати повинні з’явитися в лютому. Ще до початку референдуму більшість оглядачів висловлювали думку, що найбільша країна Африки розділиться за підсумками голосування на дві частини. Міжнародні спостерігачі в Південному Судані характеризували процес голосування як вільний і чесний, а президент Судану Омар Башир обіцяв визнати будь-які результати. Референдум став можливим у результаті угоди від 2005 року, яка поклала край 20-річній громадянській війні між мусульманською Північчю і переважно християнським Півднем. За наявними оцінками, в ході цього конфлікту було вбито 2 млн. людей. Передбачається, що офіційно незалежність Південного Судану буде проголошена 9 липня. До цього часу сторони повинні домовитися про розділення країни: визначити кордон між Суданом і Південним Суданом, а також визначитися з долею району Аб’єй, де добувається понад чверть суданської нафти. Новоутворена країна вже має столицю (Джуба) та гімн і прапор, але поки що не має своєї назви.

Назарбаєв запропонував дострокові президентські вибори

Конституційна рада Казахстану визнала заміну виборів на референдум про продовження повноважень президента такою, що не відповідає Конституції. Ці нововведення були прийняті 14 січня окремим законом «Про внесення зміни і доповнення до Конституції». Проте президент Нурсултан Назарбаєв звернувся в Конституційну раду з проханням перевірити цей документ на відповідність Основному закону країни. Як заявив голова ради Ігор Рогов, в документі «не вбачається, на який термін можуть бути продовжені президентські повноваження першого президента». Він також сказав, що «не ясно, чи буде таке продовження мати разовий або неодноразовий характер, чи передбачається повна відмова від виборів глави держави». В будь-якому разі, за словами Рогова, «останнє слово про долю референдуму залишається за главою держави», оскільки президент, згідно з Конституцією, має право протягом місяця внести заперечення на постанову ради. Тим часом, президент Міжнародного фонду «Аділ соз» («Свобода слова») Тамара Калеєва вважає, що замість виборів 2012 року, парламент Казахстану, що прийняв неконституційне рішення про проведення референдуму про продовження повноважень Назарбаєва, повинен піти у відставку. Учора в зверненні до народу президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв запропонував замість референдуму щодо продовження своїх повноважень на посту глави держави провести дострокові президентські вибори.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати