Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

19 серпня, 00:00

В Афганістані обстріляно президентський палац

Учора в центрі Кабула бойовики руху «Талібан» обстріляли з мінометів президентський палац і будівлю штаб-квартири поліції. Потерпілих немає, повідомляє телеканал «Аль-Джазіра». Обстріл стався за два дні до призначених на 20 серпня виборів президента Афганістану. Радикальні таліби неодноразово заявляли, що збираються зірвати їх. Раніше керівна рада афганських талібів назвала вибори «американським обманом» і закликала до їхнього бойкоту. Бойовики мають намір блокувати дороги та виборчі дільниці. Водночас командування міжнародного контингенту в Афганістані заявило, що на час виборів припинить проведення військових операцій. Подібне розпорядження вони отримали від президента й підрозділу афганської армії. Раніше президент Афганістану Хамід Карзай заявляв, що уряду вдалося досягнути угоди з талібами на півдні країни з приводу проведення виборчого процесу. Напередодні виборів у Афганістані президент США Барак Обама попередив, що війна з бойовиками радикального руху Талібан в Афганістані буде складною і тривалою. При цьому голова Білого дому додав, що конфлікт у Афганістані є «війною за потребою», покликаною захистити американців від тероризму.

Грузія офіційно перестала бути членом СНД

З учорашнього дня Грузія офіційно перестала бути членом Співдружності незалежних держав. Відповідно до статуту СНД, формальна процедура виходу зі співдружності займає рівно 12 місяців від дня подачі відповідної офіційної ноти. МЗС Грузії надіслало до виконкому СНД ноту про вихід зі співдружності 18 серпня 2008 року. Проте, як заявив заступник глави грузинського зовнішньополітичного відомства Давид Джалаганія, «Грузія, як і раніше, залишається учасницею низки багатосторонніх угод, у тому числі й з країнами СНД, зокрема, угод щодо безвізового переміщення громадян, вільної торгівлі, співпраці в питаннях правопорядку й інших, усього — до 75 угод». Він зазначив також, що грузинська влада готова оформити з країнами СНД двосторонні угоди про співпрацю на основі принципів поваги територіальної цілісності та взаємних інтересів. Про намір Грузії вийти з СНД керівництво країни заявляло неодноразово, але парламент країни ухвалив рішення про вихід зі співдружності лише 14 серпня 2008 року. За кілька днів до цього у Грузії відбувся мітинг на знак протесту проти дій Росії під час п’ятиденної грузинсько-російської війни. На мітингу президент Грузії Михайло Саакашвілі пообіцяв остаточно вивести країну з СНД.

Косовські албанці поставлять пам’ятник Біллу Клінтону

Об’єднання косовських албанців «Друзі США» найближчим часом готується встановити у Пріштині пам’ятник колишньому президенту США Біллу Клінтону на знак вдячності за його політику, повідомили косовські ЗМІ. За словами президента асоціації Агіма Реджепі, статуя заввишки приблизно 3,5 метра буде встановлена на бульварі Білла Клінтона у центральній частині міста. Проект особисто займається прем’єр-міністром Косово Хашим Тачі. Приблизна вартість робіт — 45 тис. євро, автором статуї став скульптор із Тирани Ізеїр Мустафа. В асоціації повідомили, що чекають від Клінтона відповіді на запрошення відвідати церемонію відкриття пам’ятника. Конкретна дата проведення заходу поки що не називається. Білл Клінтон, президент США у 1993 — 2001 роках, надзвичайно популярний серед косовських албанців через його роль у справі відділення Косово від Сербії. Саме за підтримки США та провідних країн ЄС косовські албанці в односторонньому порядку 17 лютого 2008 року оголосили незалежність від Сербії.

Iран готовий до діалогу із Заходом без умов

Іран готовий вести переговори з Заходом стосовно ядерної проблематики без попередніх умов. Про це вчора заявив високопоставлений представник Ірану в МАГАТЕ, якого цитує іранське державне телебачення. США й низка інших країн Заходу звинувачують Іран у розробці ядерної зброї під прикриттям програми мирного атома. Тегеран ці обвинувачення відкидає, заявляючи, що його ядерна програма спрямована виключно на задоволення потреб країни в електроенергії. Раніше 3 серпня британська газета Times із посиланням на джерело у розвідці США повідомила, що Іран готовий приступити до створення ядерної зброї та чекає тільки схвалення верховного лідера ісламської республіки аятоли Алі Хаменеї. Нагадаємо, на початку липня учасники саміту G8, що відбувся в італійському місті Аквіла, висловилися за дипломатичне розв’язання іранської ядерної проблеми. При цьому лідери країн Великої вісімки дали Ірану час до вересня, аби розпочати переговори щодо ядерної програми.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати