Коротко / ПЛАНЕТА
У Білорусі дозволили опозиційні газети
У Білорусі в продаж знову надійшли дві провідні опозиційні газети — «Народная воля» та «Наша Нива». Як повідомив помічник президента Білорусі з ідеології, ще минулого тижня ці газети з’явилися в кіосках держдруку. У перспективі список дозволених опозиційних газет може бути розширений, пообіцяв помічник президента. Протягом кількох останніх років ці газети не продавалися в системі «Белсоюзпечати» й не розповсюджувалися за підпискою. «Наша Нива» — найстаріша в республіці недержавна суспільно-політична газета. Перший номер газети вийшов друком у листопаді 1906 року. Наприкінці 2005 року газета була виключена з державного підписного каталогу «Белпочты». Це видання було також викреслене зі списку газет, які можуть розповсюджуватися через державну мережу кіосків «Белсоюзпечать». Те ж саме трапилося і з «Народной волей». Нагадаємо, 4 серпня президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав Закон «Про засоби масової інформації», який істотно обмежить роботу електронних ЗМІ. Згідно із законом, влада зможе блокувати всі інтернет-ЗМІ, що не зареєстровані в Білорусі як засіб масової інформації.
У Косовому буде розгорнуто місію EULEX
Євросоюз розраховує завершити розгортання місії ЄС у галузі законності та права (EULEX) у Косово на початку грудня — можливо, 2 грудня. Про це вчора заявив верховний представник ЄС із загальної зовнішньої політики й безпеки Хав’єр Солана. Рішення про розгортання в Косово поліцейсько-цивільної місії ЄС у складі 2,2 тисячі фахівців країни-члени цієї регіональної організації прийняли в лютому поточного року. Всього ЕULEX включатиме 1 тис. 900 осіб міжнародного персоналу й 1 тис. 100 косівських фахівців. Під час спільного брифінгу з Хав’єром Соланою, Генсек НАТО Яаап де Хооп Схеффер назвав інцидент біля російського блокпосту в Ахалгорі в зоні грузино-російського конфлікту злочином. Нагадаємо, що по кортежу президентів Грузії та Польщі було відкрито вогонь біля блокпосту російських окупаційних військ в Ахалгорі. Внаслідок стрілянини ніхто не постраждав. Як заявив Схеффер, він знайомий з інформацією про інцидент із преси й детально нічого не може сказати. «Знаю лише те, що той, хто стріляв, злочинець», — заявив він.
ЄС вимагає від Туреччини прискорення реформ
Євросоюз вимагає від Туреччини прискорення реформ, передбачених переговорним процесом про її вступ у ЄС як повноправного члена, повідомила вчора телекомпанія NTV. «Якщо процес реформ не буде продовжений, 2009 року не будуть відновлені переговори з жодного з розділів інтеграційного досьє», — цитує телеканал представників ЄС, які цього тижня збираються відвідати Туреччину для вивчення ситуації, пов’язаної з проведенням Анкарою демократичних перетворень. За результатами цієї поїздки буде підготовлена доповідь для подання до Європарламенту, зазначає NTV. Переговори про вступ Анкари в Євросоюз розпочалися 2005 року. За прогнозами експертів, стати повноправним членом ЄС Туреччина зможе протягом 10—15 років. На початку листопада Європарламент оголосив щорічну доповідь щодо Туреччини, в якій також міститься заклик прискорити єврореформи. В Анкарі у відповідь заявили про «рішучість» виконувати політичні та економічні критерії, передбачені процесом євроінтеграції.
Аббас став президентом
Центральна рада палестинської адміністрації проголосувала за призначення Махмуда Аббаса президентом палестинської держави. Це призначення — суто символічне, оскільки палестинська держава ще не існує. Посада палестинського президента залишалася порожньою після смерті Ясира Арафата 2004 року. Радикальне угруповання ХАМАС не визнає цього призначення. За словами її лідерів, обирати президента повинен палестинський народ. Махмуд Аббас, який є головою Палестинської автономії, веде запеклу боротьбу за владу з угрупованням ХАМАС. Він погрожував зізвати дострокові вибори, якщо на переговорах із досягнення національного примирення не буде досягнуто прогресу. За його словами, він може оголосити президентські та парламентські вибори на початку 2009 року, однак точної дати він не назвав. Термін повноважень Аббаса закінчується 9 січня. Як вказують оглядачі, навряд чи він піде на цей крок, беручи до уваги силу руху ХАМАС, що контролює Сектор Газу. ХАМАС відкинув ідею дострокових виборів, назвавши її «антиконституційною».
Опозиція Чавеса «відвоювала» один регіон
За підсумками регіональних виборів у Венесуелі, владу в 17 з 22 штатів отримали прихильники президента країни Уго Чавеса. Про це вчора повідомило агентство AFP. Опозиція зберегла контроль над двома штатами, що раніше перебували під її владою, і «завоювала» один новий регіон. Ще одна нова посада, яку отримали опозиціонери, — посада мера столиці Венесуели Каракаса. Столиця в адміністративному устрої Венесуели виділена в особливий регіон. Досі Каракас контролювали прихильники президента. Підсумки виборів у двох штатах поки що не підведені. Зокрема, підрахунок голосів не завершений в Карабобо. Незадовго до виборів Уго Чавес заявив, що не допустить перемоги опозиції в цьому штаті. «Якщо до влади прийдуть олігархії, я виведу на вулиці танки для захисту революційного уряду та нашого народу», — заявив президент. Аналітики передбачають, що Уго Чавес постарається використати перевагу, отриману його партією на регіональних виборах, щоб 2012 року самому бути переобраним на третій термін.
Випуск газети №:
№214, (2008)Рубрика
День Планети