Коротко / ПЛАНЕТА
Ізраїль та ХАМАС домовилися про перемир’я
Вчора набрала чинності домовленість про перемир’я Ізраїлю з палестинським угрупуванням ХАМАС. Як повідомило ізраїльське громадське радіо, рішення було ухвалено напередодні вночі після повернення Амоса Гілада, помічника ізраїльського міністра оборони Ехуда Барака з Єгипту, який виступив посередником на переговорах iз ХАМАС. Представник ХАМАС Ахмед Юсеф висловив упевненість, що всі воєнізовані угрупування в Секторі Газа будуть дотримуватися умов угоди. Однак угода стосується тільки Сектора Газа, представники ХАМАС заявляють, що не зможуть відреагувати на можливі дії Ізраїлю на Західному березі ріки Йордан. Влада Єгипту підкреслює, що продовжить докладати всіх можливих зусиль для досягнення аналогічної угоди, яка стосується територій Західного берега. При цьому ізраїльські офіційні особи підкреслюють, що хотіли би пересвідчитися в серйозності намірів протилежної сторони. Угода досягнута щодо першої фази перемир’я, яка включає припинення бойових дій та відкриття прикордонних переходів. Друга фаза передбачає повернення захопленого палестинцями ізраїльського військовослужбовця Гілада Шаліта та відкриття основного прикордонного переходу Рафах, який знаходиться на кордоні з Єгиптом.
Баррозу закликав Європу не впадати у депресію
Голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу на саміті ЄС закликав Європу не впадати у депресію через ірландське «ні» Лісабонському договору. «Зростаючі ціни на паливо та ірландська реакція на Лісабонський договір — це не кінець Європі», — наголосив він, виступаючи в Страсбурзі перед Європейським парламентом. «В той час, як зростають ціни на їжу та паливо, зростають очікування змін, і ми не можемо собі дозволити проігнорувати ці проблеми», — відзначив Баррозу. «Найкращий спосіб засвідчити, що ми згуртовані — сумлінно працювати над справами, які вимагають найшвидшого вирішення. У нас виникли серйозні проблеми, але це не привід впадати у депресію», — наголосив голова Європейської комісії. «Ірландське «ні», яке завдало великого удару Лісабонському договору, призначеному для реформування розширеного ЄС, не є підставою, щоб опускати руки», — вважає Баррозу.
«Величезний привілей» для Кіссінджера
Колишній держсекретар США Генрі Кіссінджер, який досі відіграє велику роль у російсько-американській дипломатії, став найсерйознішим американським політиком, якого офіційно прийняв новий президент Росії Дмитро Медведєв. 85 річний американськийполітик назвав «величезним привілеєм» можливість познайомитися з новим президентом Росії. «Я уважно відстежую з великою цікавістю ті події, які передували вашому обранню на президентський пост, ті заяви, які ви вже встигли зробити», — сказав колишній держсекретар США, звертаючись до Медведєва. Він побажав президентові Росії «всіляких успіхів». «Це важливо як для Росії, так і для всього світу», — сказав Кіссінджер. Зі свого боку російський президент висловив задоволення «можливістю познайомитися зі співголовуючим створеного минулого року громадського форуму «РФ— США: погляд у майбутнє» і «поговорити про актуальні проблеми нашого життя, про розвиток російсько-американського діалогу». Відразу після зустрічі з Медведєвим Кіссінджер попрямував у Білий дім до Володимира Путіна, з яким колишній держсекретар раніше часто зустрічався в неформальній обстановці, щоб обмінятися думками з ключових питань міжнародної політики.
Країни Бенілюксу оновили договір про союз
Керівники Бельгії, Нідерландів та Люксембургу підписали новий договір про Економічний союз Бенілюкс, повідомила голландська Служба державної інформації. Урочисте підписання нового договору, приурочене до 50 ї річниці Бенілюксу, відбулося в Рицарськомузалі нідерландського парламентського комплексу в Гаазі. Документ підписано прем’єр-міністрами Бельгії — Івом Летермом, Нідерландів — Яном Петером Балкененде й Люксембугу — Жан-Клодом Юнкером, міністрами закордонних справ та представниками трьох бельгійських мовних громад — фламандської, франкомовної та німецької. Новий договір про Бенілюкс передбачає, зокрема, більш тісну регіональну співпрацю. Планується також активно налагоджувати контакти з регіональними об’єднаннями країн, наприклад, прибалтійськими державами та країнами Вишеградської групи (Польща, Угорщина, Чехія та Словаччина). Новий договір має у 2010 році замінити старий, діючий вже півстоліття. Договір про Економічний союз Бенілюкс, який Бельгія, Нідерланди та Люксембург уклали 1944 року, набрав чинності у 1958 му з метою вільного переміщення працівників, капіталів та послуг між цими країнами. Утворення Економічного союзу Бенілюкс зробило внесок у створення Європейського союзу.
Черномирдін не збирається у відставку
Віктор Черномирдін, який сім останніх років працює на посаді Надзвичайного і Повноважного Посла РФ в Україні, найближчим часом повернеться на Батьківщину. Як пише «Независимая газета», питання впирається в пошуки нової кандидатури на цю посаду: Москва почекала, коли Київ призначить свого посла, а тепер дасть гідну «кадрову відповідь». Експерти в обох столицях можливу відставку російського посла пов’язують із 225 річчям Севастополя, яке минулих вихідних відсвяткували за українським, а не російським сценарієм. Про можливе закінчення українського періоду своєї дипломатичної кар’єри Віктор Черномирдін говорив сам — на святкуванні свого 70 річчя. Тим часомукраїнські політики вважають, що формальним приводом для швидкої заміни посла стало роздратування офіційної Москви провалом святкування Дня Росії в Україні. Цього року на прийом прийшли лише колишні українські лідери, а також функціонери опозиційних партій. Нинішнє українське керівництво свято просто проігнорувало. Тим часом у Посольстві Росії в Україні спростували поширену в російській пресі інформацію про зміну посла, яка нібито планується. Віктор Черномирдін «обговорює робочі моменти» і у відставку не збирається, запевнили в диппредставництві.
Випуск газети №:
№106, (2008)Рубрика
День Планети