Коротко / ПЛАНЕТА
ООН закликає оживити сільське господарство
Не втратити «історичної можливості оживити сільське господарство» закликав світових лідерів Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун на саміті з проблем продовольства, що проходить у Римі. До 2030 року, додав Генсек ООН, щоб задовольнити попит, ціни на продукти можуть зрости на 50% у порівнянні з сьогоднішніми. За оцінками організатора саміту, Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), на термінові заходи із розв’язання проблеми продовольчого дефіциту потрібно 1,7 млрд. доларiв. За попередніми оцінками Пан Гі Муна, заходи із недопущення кризи можуть обійтися світовій спільноті в 15 млрд. доларів. Генеральний секретар ООН у своєму зверненні до учасників саміту наголосив: нестабільність, викликана подорожчанням продовольства, загрожує прогресу в цілiй низцi країн, таких як Афганістан, Ліберія або Гаїті. Зокрема, він згадав населення Ліберії, яке раніше купувало рис мішками, а нині змушене купувати його мисками. Президент Бразилії Луїш Інасіу Лула да Сільва виступив на захист сільськогосподарської політики своєї країни, що зробила ставку на біопаливо — хоч багато експертів вважають, що це одна з причин збільшення цін на продукти, оскільки культури, з яких таке паливо виробляється, займають угіддя, на яких можна було б вирощувати звичайні злаки.
Азербайджан і Туреччина знайшли вирішення питання транзиту газу
Азербайджан і Туреччина є провідними країнами в своєму регіоні, без участі яких неможлива реалізація жодного регіонального проекту. Про це вчора заявив азербайджанський президент Ільхам Алієв у ході переговорів із прем’єр-міністром Туреччини Реджеп Тайіп Ердоганом. І. Алієв зазначив, що між двома країнами відбувається процес взаємного інвестування, і вже сьогодні азербайджанські фірми вкладають інвестиції в промисловість й інфраструктуру Туреччини. Президент повідомив, що основною темою його переговорів із турецьким прем’єром було сприяння розвитку Нахичеванської автономної республіки (в складі Азербайджану), що знаходиться в економічній блокаді через відсутність сухопутного сполучення з Азербайджаном. За його словами, кроки, зроблені в сфері енергобезпеки, сприяють виходу автономії з цієї блокади. «Після закінчення будівництва газопроводу Баку—Тбілісі—Ерзерум, обсяг видобутку газу буде підвищений, і буде можливість постачати газ у сусідні з Азербайджаном області Туреччини, а потім до цього можна буде підключити і Нахичевань», — сказав президент. Президент зазначив, що нафтовий проект Баку—Тбілісі— Джейхан має важливе значення не лише для Азербайджану і Туреччини, але і для всіх тюркомовних держав, тому що вони також можуть користуватися цим трубопроводом.
Прем’єр Ізраїлю закликав зупинити загрозу Ірану
Учора прем’єр-міністр Ізраїлю Ехуд Ольмерт закликав міжнародне співтовариство використати всі доступні засоби для нейтралізації загрози з боку Ірану. Діючі економічні і політичні санкції, які покликані обмежити ядерні амбіції Ірану і не допустити появи у нього зброї масового знищення, Ольмерт назвав потрібним, але тільки першим кроком і висловився за їх істотне посилення. «Ігнорування Іраном міжнародних резолюцій, тактика омани і заперечення, яка триває, не залишають ані найменших сумнівів у потребі серйознiших і жорсткiших заходів», — заявив він. Ізраїльський прем’єр назвав Іран найбільшим світовим експортером тероризму і фундаменталістською диктатурою, яку рухає «цілковита зневага» до цінностей вільного світу і нестримне прагнення до військової переваги і регіональної гегемонії. Ольмерт закликав країни світу обмежити економічні відносини з Іраном — заборонити взаємні ділові поїздки, блокувати фінансові операції, ввести санкції на поставки нафтопродуктів, включаючи автомобільне паливо, яке іранці імпортують через дефіцит переробних потужностей.
Китай опублікував правила поведінки для гостей Олімпіади
Китай оприлюднив правила поведінки для іноземців на час проведення Олімпіади, повідомляє The Guardian. Список з 57 пунктів був учора опублікований на офіційному сайті Організаційного комітету Олімпійських ігор в Пекіні. До відома іноземних громадян, що мають намір відвідати Олімпіаду, доводять, що квиток на спортивні заходи не гарантує його власниковi отримання візи. Згідно з цим кодексом, на територію країни не пустять осіб, підозрюваних в терористичній діяльності, а також людей, хворих на заразні хвороби. Крім того, правила зобов’язують іноземних громадян, які на час відвідування Ігор не мають наміру зупинятися в готелях або інших спеціально призначених для прийому гостей Олімпіади місцях, зареєструватися в поліції протягом 24 годин з моменту прибуття. Туристам також не можна ночувати в парках або під мостами. Охочі провести мітинг, парад або акцію протесту мають звернутися за дозволом до поліції. На думку аналітиків, таким чином влада Китаю сподівається запобігти можливим виступам прихильників незалежності Тибету. Список правил для іноземців містить і деякі досить специфічні обмеження. Так, гостям Олімпіади дозволяється привезти з собою тільки одну кішку або собаку.
Європейські рибалки протестують
Французькі та італійські рибалки, незадоволені зростанням цін на паливо, блокували Брюссель. Місцева влада, побоюючись зіткнень, перекрила доступ до адміністративних будівель Євросоюзу. Протестувальники намагаються прорватися до «європейського кварталу» Брюсселя, де розташовані будівлі Єврокомісії й Ради Європи. Поліція виставила металеві загородження біля адміністративних будівель ЄС, посилила охорону, пригнала кілька пожежних машин. Рибалки несуть плакати, на яких написано: «Ми хочемо заробляти своєю професією». За словам представника протестувальників Анжа Морелло, усього в Брюсселі очікується близько 5—6 тис. рибалок із Франції, Іспанії, Італії і Португалії. «Ми прийшли щоб сказати, що не можемо працювати за нинішньої ціни на дизельне паливо. Ми страйкуємо вже три тижні. Ми б вважали за краще працювати, але за нинішніх цін це неможливо», — наголосив він. Рибалки протестують проти підвищення цін на дизельне паливо і низьких цін на рибу, внаслідок чого галузь зазнає збитків. У Франції акції протесту тривають, незважаючи на нещодавню заяву уряду про виділення 110 млн. як допомогу рибалкам. Із Франції акції протесту перекинулися в Іспанію, Італію, Португалію, Бельгію. Протестуючі рибалки вимагають знизити ціну на паливо до 0,4 за літр, у той час як зараз вона становить 0,7 за літр.
Випуск газети №:
№98, (2008)Рубрика
День Планети