Коротко / ПЛАНЕТА
Буш закликав Мушаррафа провести вільні й чесні вибори
Президент США Джордж Буш закликав президента Пакистану Первеза Мушаррафа провести «вільні й чесні вибори», а також використати дані розвідки для вжиття невідкладних заходів щодо ісламських екстремістів, що діють на території Пакистану. Буш зробив цю заяву на прес-конференції в Білому домі після того, як стало ясно, що Ісламабад не буде вводити в себе в країні надзвичайний стан в зв’язку з нестабільністю на кордоні з Афганістаном і недавніми заявами американських політиків про можливе проведення воєнних антитерористичних операцій США на території Пакистану. За повідомленням телерадіокомпанії Бі-Бі- Сі, «представник пакистанського уряду сказав, що на генерала Мушараффа чинять тиск із тим, щоб він оголосив надзвичайний стан, однак він вирішив цього не робити, тому що «відданий демократії». Спостерігачі зазначають, що Вашингтон вбачає у виборах можливість зміцнити легітимність генерала Мушаррафа, що прийшов до влади внаслідок безкровного перевороту. Однак його популярність у пакистанському суспільстві останнім часом впала, а якщо він спробує стати президентом на новий термін, це рішення може бути оспорене в судах.
Канада також претендує на Арктику
Прем’єр-міністр Канади Стівен Харпер заявив, що його країна дуже довго не ставилася всерйоз до своїх національних інтересів в Арктиці, і що тепер уряд постарається це виправити. Свою заяву прем’єр зробив у ході триденного туру Арктикою, який він здійснив через тиждень після російської експедиції до Північного полюсу, що встановила на дні Північного Льодовитого океану національний прапор. «Існують положення в міжнародному праві і протоколи, які підписали і Канада і Росія. Там усе прописане», — так перед цим прокоментував російську експедицію на Північний полюс міністр закордонних справ Канади Пітер Маккей. «Зараз не XV сторіччя. Не можна просто мандрувати світом, установлювати прапори і на цій підставі заявляти претензії на території», — сказав він, додавши, що «суверенітет над землями і водами канадської Арктики не береться під сумнів». Приблизно такої ж думки дотримуються і в Вашингтоні. Запаси ділянки шельфу, на яку претендує Росія, вчені оцінюють в 10 млрд. тонн вуглеводнів. До того ж там пролягає Північний морський шлях — найкоротша траса з Європи в Америку й Азію. Цей шлях можна було б використовувати i для транспортування нафти і газу.
У Польщі чекають на дострокові вибори
Президент Польщі Лех Качиньський і лідер головної опозиційної партії країни «Громадянська платформа» Дональд Туск дійшли до спільної думки про те, що проведення дострокових виборів восени цього року неминуче. Як повідомив представник президента країни, в ході чотирьохгодинних перемовин сторони домовилися, що до дострокових виборів необхідно прийняти ряд законів, зокрема щодо дозволу Польщі приєднатися до Шенгенської зони. Політична криза в Польщі — найбільшій країні ЄС із числа колишніх членів соціалістичного блоку — вибухнула в липні, коли прем’єр-міністр країни і брат-близнюк президента Ярослав Качиньський відправив у відставку свого партнера по коаліції — віце-прем’єра і міністра сільського господарства Анджея Леппера. Прес-секретар уряду Польщі повідомив журналістiв, що рішення було прийняте в зв’язку із розслідуванням справи про хабарі, яку веде центральне бюро з боротьби з корупцією і в зв’язку з яким вже заарештовані дві особи. Сам Анджей Леппер заявив, що не має до розслідування справи ніякого стосунку і що його партія — «Самооборона» — має намір вийти з правлячої коаліції, сформованої разом з партією братів Качиньських «Право і справедливість» (ПС) і націоналістичною «Лігою польських сімей» (ЛПС). У нинішньому сеймі «Самооборона» має 46 місць із 460. Без них у ПС і ЛПС набирається лише 203 голоси, тоді як для формування уряду необхідна згода більш ніж половини депутатів.
Випуск газети №:
№134, (2007)Рубрика
День Планети