Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

04 серпня, 00:00

Буш зажадав повністю відновити фінансування ПРО у Європі

Білий дім украй незадоволений наміром конгресу США скоротити асигнування на третій позиційний район ПРО в Польщі та Чехії. Адміністрація Буша зажадала повністю відновити фінансування ПРО у Європі. В заяві адміністрації підкреслюється, що «вилучення 139 мільйонів доларів з фінансування протиракетної оборони у Європі поставить під загрозу безпеку США та наших європейських союзників через затримку в розгортанні активів ПРО, покликаних забезпечити захист від зростаючої ракетної загрози з боку Ірану». Заява Білого дому стала відповіддю на законопроект про асигнування на оборону в 2008 році. Законопроект передбачає, що витрати на програми агентства протиракетної оборони становитимуть 8 мільярдів 497 мільйонів доларів, що на 297,9 мільйона менше вiд запиту Білого дому на майбутній рік. Окрім цього, запитані Білим домом витрати в розмірі 310 мільйонів доларів на створення третього позиційного району ПРО у Європі, включаючи базу ракет-перехоплювачів у Польщі, радар у Чехії, а також розгортання радара передового базування, урізано на 139 мільйонів доларів.

Киргизьких опозиціонерів хочуть посадити

Лідера Об’єднаного фронту «За гідне майбутнє Киргизії», екс-прем’єра Фелікса Кулова звинувачено в організації масових заворушень. Держкомітет нацбезпеки (ДКНБ) Киргизії порушив проти Кулова кримінальну справу за статтею 233 Кримiнального кодексу Киргизії (організація масових заворушень). ДКНБ узяв з Кулова підписку про невиїзд. На думку киргизького опозиціонера, подібна справа є фальсифікацією і «політичним замовленням». Подібні кримiнальнi справи вже порушено проти інших учасників квітневих мітингів — Умурбека Суваналієва й Умурбека Абдрахманова. «Мене вже арештовував президент Акаєв (екс-президент Киргизії Аскар Акаєв). Якщо це захоче зробити революціонер Бакієв (Курманбек Бакієв — діючий глава Киргизії), то це буде просто смішно», — заявив Ф. Кулов. Раніше Фелікс Кулов виступав за створення конфедерації з РФ і Казахстаном. Лідер опозиції вважає, що це допоможе уникнути ісламізації законодавства і визначити зовнішньополітичний вектор Киргизії. Опальний політик вважає, що подібне «політичне замовлення» спрямоване на те, щоб залякати і дискредитувати прихильників ідеї створення конфедерації з Росією. Представник ДКНБ повідомив, що нинi Кулов перебуває на підписцi про невиїзд у селі Байтік, що за сiм кілометрiв від Бішкека.

Франція озброює Лівію

Тріполі та Париж підписали контракт на постачання протитанкових ракет і систем радіозв’язку, повідомив агентству Франс Прес представник лівійської влади. Це перша «оборонна» угода після зняття 2004 року європейського ембарго на постачання озброєнь Лівії. Загалом Тріполі витратить на озброєння 405 мільйонів доларів. Анонімне джерело BBC з лівійського уряду повідомило, що Лівія купує протитанкові ракети «Мілан» на суму 230 мільйонів доларів і радіоустаткування на суму 175 мільйонів доларів. Доставити ракети і радіоустаткування зобов’язується європейський оборонний гігант EADS. Міністр оборони Ерве Морін і представники EADS підтвердили підписання угоди про постачання ракет після 18 місяців переговорів. Лідер французьких соціалістів Франсуа Холанд зажадав парламентського розслідування переговорів між Францією та Лівією.

Гейтс закликає арабів посилити тиск на Іран

Міністр оборони США Роберт Гейтс закликав арабські країни підтримати США в посиленні тиску на Іран. На його думку, це допоможе якомога швидше згорнути іранську ядерну програму. «Іран активно залучений до діяльності, яка суперечить інтересам більшості держав», — заявив Гейтс пiсля завершення свого турне країнами Близького Сходу. Під час турне міністр оборони обговорював із близькосхідними партнерами спільні дії з реалізації фінансових і торгових санкцій щодо Ірану. Також Гейтс торкнувся перспективи військової співпраці з Єгиптом, Саудівською Аравією та державами Персидської затоки. Перед відльотом до Вашингтона з ОАЕ глава Пентагону в бесіді з журналістами висловив свою думку з приводу ситуації в Іраку. Він визнав, що США недооцінили складність такої проблеми, як досягнення політичної згоди між іракськими сунітами та шиїтами. Гейтс сказав, що «збентежений» виходом основного блоку сунітських політиків зі складу нинішнього іракського уряду.

США і Канада не визнають претензій Росії на всю Арктику

Держдепартамент США заявив, що російський прапор під водою на Північному полюсі не має ніякої юридичної ваги у заявці Росії на територію морського шельфу. Вашингтон скептично ставиться до самої російської заявки. «Я не впевнений, що саме вони встановили — металевий прапор, гумовий прапор або пластину на дні океану, але хоч би що це було, це не має ніякого легального значення або ефекту для цієї заявки», — заявив заступник офіційного представника держдепартаменту США Том Кейсі. Відреагувала на спробу «застовпити» полярний шельф і Канада. Прем’єр-міністр Канади Стівен Харпер вважає, що встановлення російського прапора на морському дні Північного полюсу підтвердило необхідність для Канади відстоювати свій суверенітет в арктичному регіоні. На думку міністра закордонних справ Канади Пітера Маккея, загрози для канадського суверенітету в Арктиці не існує. «Питання про суверенітет в Арктиці — це не питання. Це наша країна. Це наша власність. Це наше море. Арктика — канадська», — заявив міністр. Уряд Канади планує збудувати вісім арктичних патрульних кораблів. Зусилля із захисту канадського суверенітету на Північному полюсі обійдуться в 7,5 мільярда доларів.

У КНР 1800 чиновників зізналися в корупції

Майже 1800 китайських чиновників визнали, що брали хабарі. За заявою Центрального комітету дисциплінарної інспекції Китаю, сума хабарів, в отриманні яких зізналися китайські чиновники, становить близько 10,2 млн. доларів. Поки невідомо, як будуть покарані службовцi, які зізналися у хабарництві. Населення КНР скаржиться на різницю в добробуті простих людей і чиновників, які носять золоті годинники, їздять у дорогих авто і влаштовують родичів на престижну роботу. Корупційні скандали в Китаї пов’язані з бажанням голови КНР Ху Цзіньтао продемонструвати свій намір боротися з хабарництвом. Минулого тижня з компартії був виключений колишній секретар шанхайського міськкому КПК Чень Ляньюй. У липні цього року виконали смертний вирок щодо колишнього глави держінспекції з продовольства й ліків Китаю Чженя Сяоюя, також звинуваченого у хабарництві. Однак поки корупція процвітає в Китаї навіть у комп’ютерних іграх. Тиждень тому в КНР з’явилася гра «Непідкупний борець», яка дозволяє гравцям знищувати корумпованих чиновників. Гру вже скачали понад 100 тис. людей, що призвело до збоїв у роботі сайту.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати