Коротко / ПЛАНЕТА
Буш підтримав резолюцію ООН
Президент США Джордж Буш заявив про підтримку резолюції ООН по Лівану, назвавши її важливим кроком вперед, який може покласти край насильству. Дж.Буш поклав відповідальність за страждання мирного ліванського населення на «Хізбаллу», яка, на його думку, спровокувала цей конфлікт. Крім того, президент звинуватив іранське та сирійське керівництво у фінансовій та збройній підтримці ліванського збройного угруповання. Він заявив, що Тегеран підтримує це угруповання в надії знищити Ізраїль, і можна собі уявити, що буде, якщо Іран матиме ядерну зброю, якої він домагається. Однак президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад заявив про готовність країни допомогти досягненню миру в регіоні. Нагадаємо, що за 34 дні боїв у Лівані та Ізраїлі загинуло близько 1300 чоловік, понад мільйон стали біженцями. Найбільше від війни постраждали мирні ліванці: тут було вбито 1084 мирних жителі, третина з яких — діти. Тим часом, як в Ізраїлі загинуло понад сто військових і 43 мирних жителi,. в тому числі 16 ізраїльтян арабського походження. Крім того, під час конфлікту загинули чотири спостерігачі та один миротворець ООН. Загальні збитки економіки Лівану склали майже $2,5 млрд., а Ізраїлю — понад $1 млрд.
Коідзумі помолився в храмі Ясукуні
Прем’єр-міністр Японії Дзюнітіро Коідзумі відвідав храм Ясукуні, побудований в пам’ять про 2,5 млн. японців, які загинули у війнах та конфліктах, починаючи з 1853 року. Серед них 14 людей, яких було визнано військовими злочинцями. Коідзумі відвідав цей храм уже вшосте, але цього разу його приїзд збігся з річницею капітуляції Японії у Другій світовій війні. Для сусідів Японії Ясукуні — символ мілітаристського минулого Токіо. Тому Південна Корея та Китай, які вважають себе жертвами японського колоніалізму, розцінюють відвідини храму Коідзумі як відмову нинішньої японської влади однозначно засудити минуле. Цього разу прем’єр не просто прийшов до храму, але й помолився у пам’ять про загиблих. Він неодноразово повторював, що Ясукуні для нього — символ пам’яті про загиблих, а не пам’ятник японському мілітаризму та колоніалізму. Кілька років тому японський суд визнав відвідини прем’єром храму Ясукуні такими, що суперечать конституції та закону про розділення держави і церкви.
У Мексиці розганяють опозицію
У Мексиці вперше після президентських виборів поліція розігнала мітинг прихильників лівої Партії демократичної революції, які вимагали повного перерахунку голосів нещодавніх президентських виборів. І хоча протести розпочалися одразу після перемоги на виборах правого консерватора Філіпе Кальдерона, уряд раніше не звертався до поліції. Під час сутички було поранено декілька учасників демонстрації. Зіткнення відбулося у центрі Мехіко, де протестанти намагалися розбити наметове містечко навколо будинку Конгресу, аби завадити діючому президенту Вісенте Фоксу виступити 1 вересня зі щорічним зверненням. Частковий перерахунок голосів, підтвердив перемогу Кальдерона, який за офіційним результатом обійшов екс-кандидата лівих Лопеса Обрадора на 0,58 відсотка. За словами Л.Обрадора, перерахунок виявив порушення обліку та зникнення десятків тисяч голосів. Він продовжує наполягати на повному перерахунку голосів, погрожуючи розширити кампанію громадського спротиву. А його прихильники блокували кілька офісів банківської групи Banamex, яка належить Citigroup. Суд, який вивчає результати перерахунку голосів, повинен назвати ім’я переможця 6 вересня, однак Кальдерон сподівається, що це відбудеться у найближчі два тижні.
День незалежності по-індійськи
Попередження про можливі теракти змусило владу Індії посилити заходи безпеки під час святкування Дня незалежності, який відзначався вчора. У 1947 році Індія отримала незалежність від Великої Британії. Це свято нерідко використовують радикальні організації, які борються проти індійського правління в Кашмірі, для проведення терактів. Тисячі поліцейських перевіряли машини та охороняли урядові установи. На думку влади, ці заходи допомогають у попередженні вибухів. Урочистості пройшли в столицях усіх індійських штатів. А головне святкування відбулося в Делі, де зі зверненням виступив прем’єр-міністр Індії Манмохан Сінгх.
Франція висуває умову
Франція готова взяти на себе командування міжнародним миротворчим контингентом під прапором ООН у Лівані, який дислокуватиметься вздовж кордону між Ліваном та Ізраїлем. Але при цьому Париж наполягає на роззброєнні «Хізбалли». Про це вчора заявив міністр закордонних справ Франції Філіп Дуст-Блазі. Він нагадав, що роззброєння ліванського військового формування передбачене резолюцією ООН №1701. Як зазначає агентство AFP, Франція має гіркий досвід участі у ліванській миротворчій місії. У жовтнi 1983 року в Бейруті загинули 83 французьких парашутисти. Тепер Париж хоче убезпечити себе від можливих терактів з боку «Хізбалли» й тому вимагає роззброєння цього формування. Франція може направити у Ліван до п’яти тисяч військовослужбовців у складi міжнародних сил стримування, загальна чисельність яких досягне 15 тисяч осіб.
Грузія не впустить російських миротворців до Кодорі
Грузія не дозволить російським миротворцям увійти до верхньої частини Кодорської ущелини Абхазії для вивчення обстановки в районі, де у липні грузинські військові провели «поліцейську» операцію, заявив учора заступник голови МЗС Георгій Манджгаладзе. Тбілісі говорить, що в ході подібного моніторингу може гарантувати безпеку лише спостерігачам ООН. Г. Манджгаладзе заявив, що грузинська сторона не порушувала договору від 14 травня 1994 року, згідно з яким Грузія і Абхазія, що воювали між собою, не в праві мати важку техніку в зоні безпеки вздовж кордону. Заступник міністра оборони Грузії Мамука Кудава також заявив про неприпустимість появи російських військових у верхній частині Кодорі. «Вони не мають іміджу об’єктивних спостерігачів, тому вони не будуть допущені в Кодорі», — зазначив він.
Випуск газети №:
№137, (2006)Рубрика
День Планети