Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Машина імітування відрегульована на максимум

Багато росіян сприймають вибори як фарс і, щоб не соромно було голосувати, свідомо перетворювали їх на цирк
23 вересня, 18:48
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Здавалось би, махлюванням виборами росіян здивувати вже не можна. Вони бачили всякого, а особливо на референдумі щодо затвердження змін до конституції, — і багатоденне голосування, і вкидання бюлетенів, і переписування протоколів тощо. Але на виборах Держдуми 17-19 вересня цього року російська машина імітування волевиявлення громадян перевершила всю попередню історію. Щоб не ризикувати, бо президент Росії Володимир Путін заявив, що «Росії потрібен сильний парламент» — а сильний, у його розумінні, це той, хто буде повністю підтримувати його агресивність і зараз, і в майбутньому, — тому всі регулятори в машині фальсифікації голосування були поставлені на максимум.

СПОСОБИ ФАЛЬШУВАННЯ

По-перше, були відібрані тільки «потрібні» й «корисні» кандидати, які й отримали всю підтримку правлячої партії «Єдина Росія», і їм у поміч сформовані «свої» ручні виборчі комісії. По-друге, були висунуті й зареєстровані тільки такі кандидати, які доповнювали «потрібних» і «корисних», забирали голоси у «непотрібних», часто їх двійники, і створювали ілюзію вибору. По-третє, голосували аж три дні, а ночами виборчкоми його «регулювали» — вкидали потрібні і виймали непотрібні бюлетені. По-четверте,  задіяли понад усяку міру надомне голосування. По-п’яте, забезпечили спостереження на виборах «своїми» спостерігачами, своїми «тітушками». По-шосте, навіть подбали про «своїх» міжнародних спостерігачів, і так далі. Важлива новація — залучення до фальшування виборів електронної системи голосування, яку «обдурити не можна». Особлива новація — залучення до «виборів» жителів ОРДЛО, яким роздавали паспорти не тільки завчасно, але й безпосереднього перед дверима виборчих дільниць у Ростові.

Окрім того, ще до початку виборів вони були позбавлені функції громадського контролю, електоральне поле було зачищено до заснування — небажані кандидати відсторонені від виборів, «розумне голосування» заблоковано, здавалося, ніяких несподіванок не буде, виборчкомам не потрібно навіть нічого «хімічити», просто підрахуйте голоси і все. Але вже з першого дня голосування в інтернеті демонструвалися ролики, на яких самі виборчі комісії вкидали бюлетені, на інших відображене шахрайство самих кандидатів. Надвечір третього дня невідомі повідомили про нібито закладені вибухові пристрої в приміщеннях територіальних виборчих комісій міста Алушти і Чорноморського району.

За час останніх двох виборів Держдуми, прийняття змін до конституції, виборів місцевих органів усі ці «регулятори» виборів уже прижилися і в українському Криму. І багато кримчан це розуміють, а тому підсумкова явка склала 49,75% — менше половини виборців, на 0,6 менше, ніж на минулих виборах. При правильній виборчій системі, яка б передбачала участь у виборах не менше половини виборців, такі вибори могли бути визнаними такими, що не відбулися. Щоб підсолодити цю гірку пігулку владі, сенатор від Криму Ольга Ковітіді назвала таку явку високою. Проте на виборчій дільниці №288 (вулиця Дзюбанова в Сімферополі) рішенням територіальної виборчої комісії Залізничного району Сімферополя підсумки голосування були скасовані у зв’язку з встановленими порушеннями. Там, як виявилося, протягом двох днів голосування представник комісії виходила на голосування на дому з декількома ящиками для бюлетенів, хоча повинна була тільки з одним, і без присутності спостерігачів. Там вирішили, якщо махлювати, то по максимуму...

КІНЬ У ПАЛЬТІ, КУРКА, ЦАР, ЗЕБРА ТА СУМНИЙ П’ЄРО...

Не дивно, що кримчани, як і деякі росіяни в інших регіонах цієї країни, поставилися до виборів, як до цирку. Наприклад, один із виборців у Ялті з’явився на вибори в пальті і з муляжем кінської голови замість своєї. Про цей незвичайний випадок повідомила голова адміністрації міста Яніна Павленко у своєму Instagram. Одна з жительок на 71-й виборчій дільниці на вулиці Лізи Чайкіної в Гагарінському районі Севастополя прихопила із собою в пахву курку, і та пильно спостерігала, як формується Держдума Росії нового скликання. Ще на одній дільниці в Криму спектакль полягав в тому, що виборець з’явився в костюмі з білого пір’я і у гримі сумного П’єро. Мабуть, йому в Росії в ці дні було від чого засумувати.

Крім того, як повідомив телеканал «Настоящее время», створений «Радіо Свобода» за участю «Голосу Америки», на дільницях російських виборів з’являлися такі персонажі, як Залізна Людина, Восьминіг, у Красноярську — цілий Цар Іван Васильович, у Москві — Дональд Трамп, у Петербурзі — Зебра, дід Мороз та Снігурочка, люди приходили голосувати не тільки з курками, а й із собаками, козами, був навіть єнот, якого потім ледве впіймали, щоб випустити на вулицю.

НЕ БАЧИМО, НЕ ЧУЄМО, НІКОМУ НЕ СКАЖЕМО...

Що ж до «своїх» міжнародних спостерігачів, то вони не підвели, гарантували Росії, що не тільки не будуть розголошувати таємниці фальшування, а навпаки — запросять інші країни вивчати досвід Росії. «Міжнародні експерти» з Сербії, Франції та Венесуели відвідали виборчі дільниці в Криму і Севастополі й не виявили порушень виборчого процесу, навіть там, де підсумки виборів були скасовані самим виборчкомом. Організацію виборів вони оцінили на відмінно, а спостерігач із Сербії Душан Петрович заявив, що радитиме впровадити подібну російській електронну систему для голосування у своїй країні. Солідарна з ним і спостерігачка з Венесуели Ханлізберт Веласко: «Я була вражена системою блокчейн, яка не використовується в нашій країні, й коли я повернуся в Національний центр технології, я буду вести розмову про впровадження цієї технології на території нашої країни».

Однак своєю відданістю путінському режиму всіх перевершив депутат Національних Зборів Французької Республіки Жером Марі Жозеф Ламбер, який заявив, що Росія йде на крок попереду від європейських країн у справі організації виборів. Він сказав голові виборчої комісії Михайлу Малишеву: «Часом мені здається, що ви йдете навіть на крок попереду. Наприклад, якщо взяти індукційну систему відеоконтролю за проведенням виборів, коли будь-яка людина може підключитися і подивитися, як іде виборчий процес на кожній дільниці, я не впевнений, що в багатьох країнах така система є. У Франції її немає». І це дивує, оскільки депутат не в курсі, що ЦВК Росії закрив доступ до єдиного відкритого порталу спостереження за виборчими дільницями. Як повідомляє телеканал «Дощ» із посиланням на презентацію комісії, трансляції будуть вести на службовому порталі, інших способів подивитися записи в постанові ЦВК не вказано. Доступ до цього порталу мали тільки Центральна, регіональні, територіальні та дільничні виборчі комісії, а також кандидати і партії. При цьому кандидат може подивитися записи тільки зі свого округу. А звичайна людина або журналіст, який пише про вибори, подивитися записи з ділянок не може.

Інший спостерігач із Франції Мішель Вауз сказав: «Якби мені було необхідно дати пораду сильним світу цього, представникам ОБСЄ, я б їм сказав: «Приїжджайте сюди, спостерігайте за ходом проведення голосування і переконайтеся, що все тут проходить відповідно до міжнародних норм».

Характерно, що з думкою Мішеля Вауз не згодна навіть голова Центрвиборчкому Росії Елла Памфілова, яка ще в процесі голосування заявила, що випадки вкидання підтвердилися в Республіці Адигея, у Брянській, Іванівській, Кемеровській, Московській, Саратовській областях. За її твердженням, із посад уже звільнені голови ДВК в Республіці Адигея, Брянській та Кемеровській областях, ухвалено рішення про звільнення голови Територіальної виборчої комісії (ТВК) в Ставропольському краї після порушення, яке сталося на ділянці в П’ятигорську. Памфілова доручила скасувати в регіоні всі результати виборів за 17 і 18 вересня.

А французькі депутати, вихваляючи вибори в Росії, проігнорували заяву МЗС своєї країни, в якій ідеться, що «Франція не визнає незаконну анексію Автономної Республіки Крим та міста Севастополь Російською Федерацією. Таким чином, Франція не визнає ні легітимність організації, ні результати виборів, які відбудуться в Криму».

Опублікована також заява представника МЗС Туреччини Танжу Білгіча про те, що Туреччина відкидає підсумки голосування на виборах до Держдуми Росії, проведені на території окупованого Криму. «Туреччина, як і раніше, підтримує територіальну цілісність України і не визнає незаконну анексію Криму», — йдеться в опублікованому комюніке. У цьому контексті, зазначив Білгіч, «вибори» до Державної думи, що відбулися в Криму 17-19 вересня, «не мають юридичної сили для Туреччини».

Російський рух «Голос», який визнано «іноземним агентом», підготував експрес-доповідь про те, як пройшов другий день голосування на виборах у регіонах Росії. Він показав проблеми із забезпеченням збереження бюлетенів і виборчої документації по ночах, «вкидання», багаторазове голосування і підкуп виборців. Відзначається, що спостерігачі, члени комісій і кандидати в багатьох регіонах зіткнулися «з дуже жорсткою протидією, часто силовою».

Підсумки цих російських виборів зараз нагадують радянські часи, коли була єдина партія, і вона перемагала на всіх виборах. Не даремно спікер російського парламенту Криму, він же секретар регіонального відділення «ЕдРО», Владімір Константінов заявив на прес-конференції в Сімферополі, що «точно вже сьогодні можна сказати, що за партійними списками проходять дві кандидатури — Михайло Шеремет та Леонід Івлєв... Загалом, це саме те, що ми й планували. Все завдання політичне нами виконано повною мірою...»

За даними голови комісії Михайла Малишева, крім списку партії на всіх трьох кримських виборчих округах (Сімферопольський, Керченський, Євпаторійський) лідирує партія «Єдина Росія». По одномандатних округах теж перемогли кандидати від «Єдиної Росії» — Олексій Черняк, Костянтин Бахарєв, Леонід Бабашов.

Математики й інші вчені, які вивчають статистику російських виборів, дійшли висновку, що результати електронного голосування в Москві були сфальсифіковані, а результати «Єдиної Росії», про які оголосив ЦВК Росії, в цілому завищені. Про це пише згадуваний уже телеканал «Настоящее время». Так, фізик Сергій Шпількин, який вже понад 10 років займається аналізом електоральної статистики в Росії, вважає, що на несфальшованих ділянках в Росії явка склала в середньому лише 38% (як у 2016 році), а не 51,68%, як оголосив ЦВК. А «Єдина Росія» реально отримала від 31 до 33% (як у 2011 році), а не майже 50%, про які заявив ЦВК.

За фактом проведення незаконних «виборів» у Криму слідчі Служби безпеки України відкрили кримінальне провадження. «Документуються всі причетні до цього псевдоголосування: як із числа офіційних представників Росії, так і серед громадян України, які, порушуючи вітчизняне законодавство, допомагали державі-агресору», — зазначено у повідомленні. Вони будуть притягнуті до відповідальності за ч. 1 ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України. «Протягом усього виборчого процесу Служба безпеки України збирала матеріали щодо осіб, які організовують і беруть участь у цих перегонах. Адже вони не просто легітимізують окупаційну «владу», а несуть загрозу суверенітету і незалежності України і є співучасниками злочину міжнародного масштабу», — заявив керівник СБУ Іван Баканов.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати